اثرات مضر آلودگی هوا بر روی کودکان

شهرهای صنعتی و بزرگ با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند. اگر چه این آلودگی در تمام طول سال وجود دارد، اما در فصل زمستان به اوج خود می رسد و کودکان را بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار می دهد. از این رو، در ادامه به معرفی اثرات آلودگی هوا بر روی کودکان می پردازیم و نکاتی را ارائه می کنیم که با عمل بدان ها کودکتان کمتر تحت تاثیر این آلودگی ها قرار گیرد.

آلودگی هوا در فصل زمستان در شهرهای بزرگ به اوج خود می رسد. لذا همه ما باید درباره آلودگی هوا و اثراتی که بر روی سلامت ما و کودکانمان دارد، بیشتر آگاه شویم. از این رو، در ادامه به ارائه نکاتی درباره اثرات آلودگی هوا بر روی سلامت کودکان و نحوه کاهش این اثرات می پردازیم.

چرا کودکان بیش از بزرگسالان در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند؟

کودکان به دلایل زیر، بیشتر مستعد خطر آلودگی هوا هستند.

1. کودکان به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنشان، نسبت به بزرگسالان، هوای بیشتری تنفس می کنند. این بدان معنی است که آن ها بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند.

2. شُش های کودکان هنوز به طور کامل توسعه نیافته است. شُش های کودکان تنها زمانی به طور کامل تکامل می یابد که به سن نوجوانی برسند. از آن جایی که شُش های کودکان در حال تکامل است، دستگاه تنفسی شان سموم و آلاینده های بیشتری را جذب می کند و برای مدت طولانی تری در بدن نگه می دارد. این بدان معنی است که آلاینده ها بر اندام داخلی کودکان بیشتر تاثیر می گذارند.

3. سرعت تنفس کودکان بیشتر از بزرگسالان است. این بدان معنی است که آن ها سموم زیست محیطی بیشتری را جذب می کنند.

آثار آلودگی هوا بر روی رشد و سلامت کودکان چیست؟

همان طور که انتظار می رود، آلاینده ها تاثیرات فراوانی بر روی سلامت و رشد کودکان دارند. در ادامه به برخی از مهم ترین اثرات آلودگی هوا بر روی کودکان می پردازیم.

1. کودکانی که در معرض آلودگی هوا هستند، به احتمال زیاد شُش هایشان آسیب می بیند. به عبارت دیگر، ظرفیت شُش های کودکان، نه تنها در دوران کودکی، بلکه در دوران بزرگسالی نیز کاهش می یابد. همچنین احتمال عفونت ریه ها (شُش ها) نیز افزایش می یابد.

2. کودکان مبتلا به بیماری های مزمن، مانند: آسم و فیبروز کیستیک، هنگامی که در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند، بیماریشان عود می کند.

3. کودکانی که در معرض آلودگی هوا قرار می گیرند، ممکن است عملکرد ریه هایشان کاهش یابد، فرایند رشد و توسعه شُش هایش کُندتر شود و به بیماری مزمن انسداد ریه دچار شوند.

4. آلودگی هوا فقط روی دستگاه تنفسی اثر نمی گذارد، بلکه دستگاه عصبی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در معرض فلزات سنگین هوا، مانند: سُرب، قرار گرفتن می تواند بر روی رشد شناختی کودکان تاثیرگذار باشد.

5. به طور کلی، آلودگی هوا سلامت کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا بسیاری از عوامل مشکل زا، مانند: آلودگی هوا، مواد غذایی، ویروس ها و همه و همه با یکدیگر ارتباط دارند و بر یکدیگر تاثیر می گذارند و اثرات منفی به بدن وارد می کنند.

برای کاهش اثرات آلودگی هوا بر روی سلامت کودکان، چه کار می توانید انجام دهید؟

همان طور که گفته شد، کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض اثرات آلودگی هوا قرار دارند. از این رو، در ادامه به ارائه نکاتی جهت کاهش این اثرات، در خانه و بیرون می پردازیم.

اقدامات لازم در خانه

1. مطمئن شوید که کودکتان به اندازه کافی ورزش می کند. معمولاً ترکیب آلودگی هوا و عدم فعالیت جسمانی می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر کودکتان به طور منظم ورزش کند، ظرفیت شُش هایش افزایش می یابد و به طور کلی سیستم قلبی-عروقی قوی تری خواهد داشت.

2. از تغذیه مناسب کودکتان اطمینان حاصل کنید. تحقیقات نشان داده اند که تغییرات در رژیم غذایی روزانه تاثیر زیادی بر خطر توسعه بیماری ها دارد.

3. هنگامی که کودکتان با هر نوع عفونت ریه مواجه می شود، مطمئن شوید که داروهای مناسب را به طور دقیق و منظم مصرف می کند. مشکلات ریوی می تواند به سرعت تشدید شود، بنابراین اگر کودکتان دچار این مشکل شد، هرگز در مراجعه به پزشک غفلت نکنید.

4. هنگامی که احساس می کنید، کیفیت هوا در خارج از منزل پایین است، از دستگاه تهویه هوا استفاده کنید.

اقدامات خارج از خانه

1. میزان آلودگی در زمان های مختلف، متفاوت است. لذا برای انجام فعالیت های خارج از منزل، میزان آلودگی هوا را در نظر بگیرید. برای مثال: آلودگی هوا در صبح و عصرهای زمستان به دلیل ترکیب مرگبار دود و مه بدتر است. آلودگی ناشی از ترافیک نیز در ساعات شلوغی بیشتر است.

2. با چند دوست و آشنا صحبت کنید تا برای رفتن به مسیرهای مشترک از یک وسیله نقلیه استفاده کنید. شما همچنین می توانید از وسایل نقلیه عمومی برای عبور و مرور استفاده کنید. شما با این کار به کاهش آلودگی هوا کمک می کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

اینفوگراف: بیماری خاموشی که در کمین شما و فرزندتان است

تنبلی چشم در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

اینفوگراف: علل، علائم و راه های پیشگیری از حالت تهوع کودکان در وسایل نقلیه چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.