آیا آسپرین منجر به سندرم ری در کودکان می شود؟

آسپرین شایع ترین داروی بدون نسخه در خانه های ماست. این دارو موقتاً درد را تسکین می دهد. اما آیا این دارو عارضه جانبی بر روی کودکان دارد یا خیر؟ مقاله ای که در ادامه می آید به توضیح ارتباط داروی آسپرین و ابتلا به سندرم ری در کودکان می پردازد.

کمر درد، تورم یا سر درد، ما اغلب دارویی برای این مشکلات داریم. داروی بدون نسخه آسپرین که درد را موقتاً تسکین می دهد، شایع ترین داروی ضد درد در خانه ها است. آسپرین بیشتر برای درمان تب، درد، تورم و تسکین دهنده درد استفاده می شود. اما شما نباید هرگز آسپرین را به کودکان خود بدهید، چرا که تحقیقات نشان داده اند که آسپرین می تواند منجر به یک بیماری مرگبار، به نام سندرم ری شود. والدین گاهی فکر می کنند که آسپرین یک داروی تسکین دهنده سریع برای تب، بیماری های ویروسی، آنفلوانزا و ... است، اما با پیشرفت در تحقیقات، اثرات جانبی جدی آسپرین بر کودکان شناسایی شده است. اگر از آسپرین استفاده می کنید یا پیش از این، آن را به کودک خود داده اید و یا فکر می کنید آسپرین برای کودکتان خوب است، حتماً ادامه مطلب را بخوانید.

آیا آسپرین بر روی کودکان عوارض جانبی دارد؟

اگر چه دادن آسپرین به کودکان بالای 2 سال مورد تایید است، اما باید احتیاط کرد. به کودک مبتلا به آبله مرغان یا آنفلوانزا نباید هرگز آسپرین داده شود. استفاده طولانی مدت از آسپرین یا مصرف مقادیر زیاد آن ممکن است منجر به عوارض جانبی، مانند: خس خس  کردن (با صدا نفس کشیدن)، سوزش معده، تهوع، سوء هاضمه یا استفراغ شود. آسپرین همچنین می تواند منجر به خونریزی داخلی، زردی پوست و چشم ها شود و حتی ممکن است باعث حملات آسم شود.

برخی از عوارض جانبی جدی مصرف آسپرین که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند، عبارتند از:

 • تغییر در بینایی
 • لکنت زبان
 • استفراغ و درد شدید شکم
 • مدفوع سیاه
 • بثورات (جوش های پوستی)، خارش یا تورم صورت، زبان یا گلو

اگر کودکتان بیمار است و یا داروهای دیگری مصرف کرده است، پیش از دادن آسپرین به او باید با پزشک کودکتان مشورت کنید. آسپرین ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد و در نتیجه منجر به عوارض ناخوشایند شود.

آسپرین و سندرم ری

سندرم ری یک بیماری جدی بالقوه است، اگر چه نادر است، اما اثرات نامطلوبی بر مغز و کبد می گذارد. سندرم ری معمولاً کودکان 4 الی 18 ساله را درگیر می کند. لازم به ذکر است که سندرم ری اغلب پس از بهبودی از آنفلوانزا و آبله مرغان ایجاد می شود. از این رو، توصیه می شود، به کودکان زیر 19 سال، در طول بیماری های ویروسی و منتج به تب، آسپرین و ترکیبات حاوی آسپرین ندهید.

آسپرین خوراکی برای کودکان

آسپرینی که برای کودکان به بازار عرضه می شود، شیرین، رنگی و جویدنی است و معمولاً با نام آسپرین بچه شناخته می شود، اما گول نخورید، زیرا آن نیز همچنان آسپرین است. آسپرین را از کودکتان دور نگه دارید و هرگز پیش از مشورت با پزشک آن را به کودکتان ندهید. این قرص های آسپرین شیرین همان عوارض جانبی مشابه آسپرین معمولی را دارند.

علائم سندرم ری

علائم سندرم ری معمولاً پس از این که کودکتان از بیماری بهبود یافت و احیا شد، ظاهر می گردد. میزان قند خون کودک کاهش می یابد، در حالی که آمونیاک افزایش پیدا می کند. و ناگهان یکی از علائم زیر ظاهر می شود.

 • استفراغ: اگر قبلاً به کودکتان آسپرین داده باشید، استفراغ یک نشانه بسیار مهم برای توسعه سندرم ری است.
 • خستگی: اگر متوجه شدید که کودکتان از بازی کردن در بیرون اجتناب می کند و بی حال به نظر می رسد، چشم از او بر ندارید.

نکته: اگر کودکتان بیش از حد می خوابد و به سختی از خواب بیدار می شود، یک نشانه است.

 • کاهش مهارت های حرکتی: از دست دادن تعادل، به دیوار برخورد کردن، گیجی و سردرگمی از نشانه های وخیم سندرم ری هستند.
 • خس خس کردن (با صدا نفس کشیدن)
 • تغییر در رفتار: معمولاً پرخاشگرتر می شود.
 • تشنج ناشی از تورم مغز

تشخیص سندرم ری

واقعیت نگران کننده درباره سندرم ری این است که به سرعت به تب، تشنج و در نهایت کما منجر می شود. لذا هر چه زودتر تشخیص داده شود، شانس زنده ماندن بیشتر است. این بیماری می تواند مرگبار باشد و حتی منجر به معلولیت شود. لذا شما باید پس از بهبودی کودکتان مراقب او باشید و چشم از او بر ندارید. اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا، در عرض 10 روز پس از بهبودی کودکتان ظاهر شد، به پزشک مراجعه کنید.

بسیار ناامید کننده است که سندرم ری اغلب با بروز نشانه های اولیه تشخیص داده نمی شود. این بیماری، علائم مشترکی با سایر بیماری ها، مانند:  مننژیت یا گاستروآنتریت (تورم معده و روده یا آنفلوانزای معده) دارد. لذا مسئولیت شما این است که تمام حقایق را به پزشک اطلاع دهید تا وی بتواند تشخیص درستی ارائه کند.

درمان و عوارض سندرم ری

از آن جایی که علت سندرم ری مشخص نیست، هیچ درمانی نیز وجود ندارد. این بیماری تحت نظر پزشکان در بیمارستان کنترل می شود. پزشکان چندین آزمایش خون و عکس برداری از مغز را برای نظارت بر عملکرد آن به طور منظم انجام می دهند. اگر اندام های ضروری به درستی مدیریت نشوند، ممکن است منجر به آسیب غیر قابل برگشت مغز یا معلولیت شوند. اگر بیمار به کما رود، شانس زنده ماندن او کاهش می یابد.

اقدامات احتیاطی در برابر سندرم ری

به یاد داشته باشید که کودکان 3 الی 19 ساله، در معرض خطر ابتلا به سندرم ری قرار دارند. از آن جایی که آسپرین در بیش از 90% موارد با سندرم ری مرتبط است، آسپرین را از خانه تان بیرون کنید. در ادامه اقدامات احتیاطی را جهت جلوگیری از وقوع سندرم ری ارائه می کنیم.

 • اگر کودکان بزرگ تری در خانه دارید، درباره خطرات سندرم ری و علائم آن به آن ها آموزش دهید.
 • داروها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • استامینوفن و ایبوپروفن را جایگزین آسپرین کنید.
 • کودکتان را تشویق کنید تا درباره هر گونه ناراحتی اش با شما صحبت کند. از خود درمانی آن ها جلوگیری کنید.
 • سایر نام های علمی، مانند: استیل سالیسیلات، استیل سالیسیلیک اسید، سالیسیلیک اسید، سالیسیلامید و فنیل سالیسیلات، همگی به معنای آسپرین هستند.

در نهایت این که:

جایگزین های بسیاری برای آسپرین وجود دارد. شما باید برچسب داروها را به دقت بخوانید و مواد تشکیل دهنده را شناسایی کنید. از خود درمانی پرهیز کنید و پیش از دادن دارو به کودکتان با پزشک او مشورت کنید. پاراستامول یک گزینه بی خطر است، اما با این حال، شما هنوز هم باید با پزشک مشورت کنید. علاوه بر کودکان، زنان باردار و کسانی که از فشار خون بالا رنج می برند نیز باید در مصرف آسپرین احتیاط کنند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

اوریون در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ادراری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

اینفوگراف: چه زمانی باید وجود تب را در کودکتان جدی بگیرید؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.