چه نکاتی را باید در تربیت دخترتان مد نظر قرار دهید؟

دخترها و پسرها از برخی جنبه ها شبیه به هم و از برخی لحاظ ها از هم متفاوت هستند. والدین باید به این شباهت ها و تفاوت ها آگاهی داشته باشند و بر اساس نقاط قوت و ضعفی که هر جنس دارا می باشد، فرزندشان را تربیت کنند و از وی انتظارات معقول و منطقی داشته باشند. مقاله ای که در ادامه می آید، به ارائه نکاتی که باید در تربیت دخترها مد نظر قرار داد، می پردازد.

اگر فکر می کنید که دخترها و پسرها با یکدیگر مشابه هستند، اشتباه می کنید. چرا که ثابت شده است که دخترها و پسرها با یکدیگر متفاوتند، نه فقط از لحاظ جسمانی، بلکه همچنین از لحاظ احساسی، اجتماعی و ذهنی. از لحاظ جسمانی، دخترها کمتر از پسرها جست و خیز می کنند. اگر چه این بدان معنا نیست که آن ها کمتر از پسرها کثیف کاری می کنند. آن ها ممکن است بالا و پایین نپرند و وسایل را نشکنند، اما ممکن است دیوارها و فرش ها را با مداد رنگی های جدیدشان رنگ کنند. در چنین مواردی، شما باید صبور باشید و به کودکتان بفهمانید که دیگر نباید چنین کارهایی را تکرار کند. خلق خود را تنگ نکنید و کودکتان را سرزنش نکنید، زیرا شما باید بدانید که کودکتان از روی عمد این کار را انجام نداده است.

ممکن است دخترانی وجود داشته باشند که دوست داشته باشند به جای بازی با عروسک ها با اسلحه ها و ماشین ها بازی کنند، اما این بدان معنا نیست که چیز اشتباهی درباره آن ها وجود دارد. آن ها کودک هستند و علایق و سلایق متفاوتی از یکدیگر دارند. مجموعه اسباب بازی های دخترتان را به عروسک ها و لوازم آشپزخانه کلیشه ای محدود نکنید. مطمئن شوید که او پازل ها، آجرهای خانه سازی، جور کردنی ها و سایر اسباب بازی هایی که توانایی ذهنی او را تقویت می کند، دارا می باشد.

از نظر اجتماعی، دخترها دوست دارند بیشتر صحبت کنند و دوست پیدا کنند. دخترها سریع تر از پسرها واژگان را یاد می گیرند و آن ها را گسترش می دهند. آن ها حرکات شما را دنبال می کنند و هر زمانی که بتوانند از شما تقلید می کنند.

دخترها عاشق نقش بازی کردن هستند. شما ممکن است دخترتان را در حالی بیابید که سعی می کند کفش های شما را بپوشد یا خودش را آرایش کند یا با عروسک همان طوری رفتار کند که شما با او رفتار می کنید. دختر شما به شیوه شما عروسک هایش را ناز می کند و یا سرزنش می کند، بنابراین در هنگام عصبانیت چیزی نگویید که نمی خواهید دخترتان تکرار کند.

همه دختران عاشق پوشیدن وسایل مادرانشان هستند، بنابراین اگر شما نگران خراب شدن وسایلتان هستید، به جای سرزنش دخترتان، آن ها را دور از دسترس وی نگه دارید. شما همچنین می توانید برخی لوازم تزئینی را که دخترتان بدان ها علاقمند است، برایش بخرید تا با آن ها بازی کند.

او همچنین طرز حرف زدن و رفتار کردنتان با دیگران را تقلید می کند، بنابراین رفتارتان را بررسی کنید، زیرا کودکان از طریق مشاهده یاد می گیرند. از لحاط عاطفی، دختر شما هنگامی که چیزی را که می خواهد ولی نمی تواند داشته باشد، بدخلقی می کند. این رفتار در تمام کودکان شایع است. او ممکن است سر کوچک ترین چیزها، مانند: پیدا نکردن گل سر مورد علاقه اش یا بسته شدن موهایش به شکل خرگوشی، ناراحت شود. لذا او را سرزنش نکنید و با او همدردی کنید، در نهایت او به حرف شما گوش خواهد کرد. به جای دستور دادن و مجبور کردن او به بستن موهایش، می توانید صبورانه به او بگویید که با انجام این کار زیباتر خواهد شد و از او تعریف کنید و یا یک بار به او اجازه دهید که به روش خود عمل کند. مسائل کوچک را بزرگ نکنید، چرا که او در نهایت بزرگ خواهد شد و خواهد فهمید که موهای شانه شده بهتر هستند. شما باید به دخترتان اطمینان دهید که مشکلاتش را درک می کنید و عاشق او هستید.

از آن جایی که دختران دایره واژگان بیشتری دارند، صحبت کردن و گوش دادن به آن ها، روابطتان را تقویت می کند. همه کاری که شما باید انجام دهید، این است که صبور باشید و به دخترتان عشق بورزید، زیرا وی بدان نیاز دارند و لایق و سزاوار آن است. ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که شما احساس کنید نمی توانید از پس مشکلات بر آیید، اما در چنین مواردی، شما باید به یاد داشته باشید که تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که به مشکلات از زاویه دید فرزندتان نگاه کنید، راه حل خودش به راحتی خواهد آمد.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

چه نکاتی را باید در تربیت پسرتان مد نظر قرار دهید؟

چگونه تفاوت‌ جنسیت دختران و پسران را به کودکان توضیح دهیم؟

تفاوت های رشد جسمانی دختران و پسران

نکات مهمی که باید درباره جهش های رشدی کودکان بدانیم!

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.