چه نکاتی را باید در تربیت پسرتان مد نظر قرار دهید؟

دخترها و پسرها از برخی جنبه ها شبیه به هم و از برخی لحاظ ها از هم متفاوت هستند. والدین باید به این شباهت ها و تفاوت ها آگاهی داشته باشند و بر اساس نقاط قوت و ضعفی که هر جنس دارا می باشد، فرزندشان را تربیت کنند و از وی انتظارات معقول و منطقی داشته باشند. مقاله ای که در ادامه می آید، به ارائه نکاتی که باید در تربیت پسرها مد نظر قرار داد، می پردازد.

پسرها از همه لحاظ با دخترها متفاوت هستند. اما این بدان معنی نیست که آن ها بهتر یا بدتر از دخترها هستند، آن ها فقط از لحاظ توانایی های جسمانی، اجتماعی، ذهنی و عاطفی با یکدیگر تفاوت دارند. تربیت و پرورش یک کودک پسر تجربه کاملاً متفاوتی است. از نظر اجتماع، پسرها کمتر از دخترها حساس و عاطفی هستند. اما این عقیده درست نیست. پسرها بر خلاف دخترها که احساساتشان را بیشتر به طور شفاهی ابراز می کنند، احساسات و عواطفشان را به دشواری بیان می کنند. همچنین از نظر علمی ثابت شده است که پسرها دیرتر از دخترها بالغ می شوند. پسران نوپا کُندتر از دخترها یاد می گیرند که صحبت کنند. بنابراین اگر کودک شما چیزی را با اشاره کردن به شما می گوید یا از شما می خواهد، باید به او توجه کنید و مطمئن شوید که آن چه را که او می خواهد فهمیده اید.

به طور معمول، پسرها خیلی خواهان چیزی نیستند، اما گاهی اوقات مسائل کوچکی مانند: عدم دسترسی به اسباب بازی مورد علاقه شان، ممکن است آن ها را ناراحت کند، لذا شما باید آن ها را برای رسیدن به اهداف خود کمک کنید، نه این که آن ها را برای ناتوانی در صحبت کردن سرزنش کنید. همچنین هنگامی که آن ها به خاطر چیزی، مانند: یک اسباب بازی شکسته ناراحت می شوند، شما باید آن ها را در آغوش بگیرید و با بوسیدنشان، مایه تسلی و آرامششان شوید. از نظر جسمانی، پسرها پُر انرژی تر از دخترها هستند و دوست دارند جست و خیز کنند. بر خلاف دخترها که دوست دارند یک جا بنشینند و بازی کنند، پسرها دوست دارند، بدوند، بپرند، با توپ بازی کنند، از مبلمان بالا روند، دوچرخه سواری کنند و ... . پسرها بیشتر به پازل ها، ماشین ها و اسلحه ها علاقه مندند، اما این بدان معنا نیست که شما باید اسباب بازی هایشان را بر طبق این کلیشه ها محدود کنید. شما باید با ترکیب انواع اسباب بازی های مختلفی که به کودکتان برای بازی کردن می دهید، حیطه علایق او را گسترش دهید. بدین طریق می توانید کمک کنید تا مهارت های تحلیلی، حرکتی و شناختی کودکتان توسعه یابد.

پسرها به احتمال بیشتر، بر اثر افتادن یا پریدن صدمه می بینند، بنابراین شما باید یک جعبه کمک های اولیه برای صدمات جزئی، مانند: کبودی یا بریدگی در منزل داشته باشید. پسرها بیشتر از دخترها تمایل به پرخاشگری دارند. اگر کودک شما به مهد کودک یا پیش دبستانی می رود، احتمال دارد که با یک کودک دیگر بر سر یک اسباب بازی یا چیزی دیگر، دعوا کند. به گفته دانشمندان، این پرخاشگری ناشی از ترشح هورمون مردانه تستسترون است، اما این بدان معنی نیست که شما هر بار می توانید او را به خاطر هورمون هایش سرزنش کنید. محدودیت هایی تعیین کنید و به او یاد دهید که دعوا کردن با دیگران کار اشتباهی است. با او صحبت کنید و به او مفهوم به اشتراک گذاشتن وسایل و خوراکی های متعلق به خودش را با دیگران با بیان مثال هایی بفهمانید.

به یاد داشته باشید که مهم نیست چقدر از کودکتان محافظت می کنید، او در نهایت می افتد و آسیب می بیند، تنها کاری که شما می توانید و باید انجام دهید، حمایت از اوست. در ادامه به ارائه راهنمایی ها و نکاتی درباره پسرها می پردازیم.

شما نمی توانید همه نقاط خانه را برای پسرتان امن کنید، چرا که وی دست به هر کاری خواهد زد. تنها کاری که شما می توانید انجام دهید، این است که برای شرایط اضطراری آماده باشید. پسرها دارای ذخیره نامحدودی از انرژی و کنجکاوی هستند. آن ها به هر چیزی دست می زنند، بدون توجه به این که چقدر به آن ها گفته اید، این کار را نکنند. برای جلوگیری از این کار آن ها، برخی وسایل را از دسترسشان دور کنید.

کودکتان ممکن است به هنگام غذا خوردن یا بازی کردن، کثیف کاری کند. برای مثال، شیر را بریزد، روزنامه یا کتاب را پاره کند، غذا را پرت کند و ... . شما نمی توانید وی را از انجام این کار متوقف کنید، شما باید کثیف کاری های وی را تمیز کنید و او را به انجام کارهای خوب پند دهید.

شما به عنوان پدر و مادر باید درک کنید که او فقط یک کودک است. مهم نیست که چقدر با بقیه متفاوت است، او همیشه به عشق و حمایت شما نیاز دارد.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

چه نکاتی را باید در تربیت دخترتان مد نظر قرار دهید؟

چگونه تفاوت‌ جنسیت دختران و پسران را به کودکان توضیح دهیم؟

تفاوت های رشد جسمانی دختران و پسران

نکات مهمی که باید درباره جهش های رشدی کودکان بدانیم!

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.