بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و نهم

مادر شدن، به خصوص برای اولین بار یک موضوع مهیج است و البته اگر خود را برای آن آماده نکرده باشید، می تواند گیج کننده نیز باشد. دوران بارداری و آغاز سفر جنین برای آماده شدن و پا گذاشتن به این دنیا، 40 هفته زندگی شگفت انگیز است که والدین تمام لحظات آن را می شمارند تا بالاخره کودک دلبندشان متولد شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا برای آشنایی بیشتر شما مادران عزیز، به بررسی هفته به هفته این سفر شگفت انگیز و تغییراتی که در این زمان باید انتظار آن را داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید، بپردازیم. آن چه در ادامه می آید، معرفی تغییرات هفته بیست و نهم بارداری است.

این هیجان انگیز نیست که شما در هفته بیست و نهم بارداری هستید؟ دست ها و پاهای جنینتان رشد می کند و به همان اندازه شکم شما بزرگ تر می شود. شما ممکن است احساس کنید که بدون از هم پاشیدن شکمتان نمی توانید بزرگ تر شوید، اما باید بدانید که بدن شما به اندازه کافی برای حمل جنین انعطاف پذیر است. بر اساس مطالبات بارداری، بدن شما کش می آید. شما همچنین باید بدانید که هر هفته تغییرات ضروری در بدن شما و جنینتان اتفاق می افتد. از این رو، در ادامه به معرفی تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری می پردازیم.

تغییرات مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در طول هفته بیست و نهم زمانی که می ایستید، پاهایتان زیر شکمتان ناپدید می شود و شما معنای واقعی حاملگی را درک می کنید. در هفته های آینده شکمتان بزرگ تر می شود و جنینتان از هفته بیست و نهم تا روز زایمان دو برابر می شود. به غیر از این تغییرات ظاهری، تغییرات دیگری در بد شما نمایان می شود که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

1. نفس تنگی

از آن جایی که رحم شما به سرعت رشد می کند و به سمت قفسه سینه گسترش می یابد، (حدوداً 10.5 سانتی متر به بالای ناف گسترش می یابد) ممکن است در نفس عمیق کشیدن با مشکل مواجه شوید.

2. تکرر ادرار و دردهای لگنی

رحم نه تنها به قفسه سینه فشار می آورد، بلکه به سمت پایین (لگن و مثانه) نیز فشار وارد می کند. تکرر ادرار، گرفتگی عضلات پا، درد و تیر کشیدن برای شما پدیده تازه ای نیست.

3. خشکی و خارش پوست

تغییرات در میزان هورمون ها، موجب خشکی و خارش پوست شما می شود. پوستتان را نخارانید. یک مرطوب کننده خوب می تواند پوست شما را سالم نگه دارد و به جذب آب از طریق پوستتان کمک می کند. خارش های شدید در دوران بارداری می تواند نشانه اختلال کبدی نادری باشد که تحت عنوان کُلستاز بادراری شناخته می شود.

4. ترشحات سینه

شما ممکن است از این به بعد نیاز به پد سینه داشته باشید، چرا که آغوز ترشح می شود و لباس شما را لک می کند.

5. نوک پستان تیره تر

ممکن است نوک پستان شما تیره تر شود. رگ های سینه نیز از زیر پوست نمایان می شوند.

6. عفونت مجاری ادراری

مراقب علائم عفونت مجاری ادراری باشید، چرا که بدن شما در سه ماهه سوم بارداری بیشتر در معرض عفونت مجاری ادراری قرار دارد.

7. سوزش سر دل

سوزش سر دل یا سوء هاضمه ممکن است شما را در طول روز ناراحت نکند، اما در طول شب شما را بیدار نگه می دارد. لذا از خوردن وعده های غذایی سنگین اجتناب کنید و هر زمان که احساس گرسنگی کردید، وعده های کوچک و سبک مواد غذایی را مصرف کنید.

8. یبوست و بواسیر

اقدامات ویژه ای را برای مقابله با یبوست و بواسیر که از علائم شایع سه ماهه سوم بادراری است، انجام دهید. میزان مایعات مصرفی و مواد غذایی سرشار از فیبر را افزایش دهید. خوردن ماست به میزان زیادی به مدیریت یبوست و بواسیر کمک می کند.

9. ناخن های خشک و شکننده

شما ممکن است تغییرات هورمونی را برای ناخن های خشک و شکننده تان که هر ساعت رو به افزایش است، سرزنش کنید. لذا در دوران بارداری مجبور هستید، بیشتر مراقب ناخن هایتان باشید.

10. افزایش دمای بدن

دمای بدن شما ممکن است به دلیل افزایش حجم خون، کمی افزایش یابد.

تغییرات جنین در هفته بیست و نهم بارداری

جنین شما سالم است و لگد می زند، اما دیگر لگدهای او را مانند بال زدن یک پروانه احساس نمی کنید، بلکه به طور کامل مشت و لگد زدن های او را احساس می کنید. این ضربات می تواند دردناک باشد، اما هر چه این ضربات محکم تر باشد، جنین شما سالم تر و فعال تر است. لازم است بدانید، هنگامی که تمام فضای آزاد موجود در رحم شما اشغال شود، ضربات جنینتان کمتر می شود. لگد زدن های جنینتان را بشمارید، چرا که او یک الگوی حرکتی را توسعه می دهد. هر تغییری که زیاد طول بکشد، باید یک علامت هشدار دهنده باشد. در ادامه به معرفی سایر تغییرات جنین در هفته بیست و نهم بارداری می پردازیم.

جنینتان از بودن در رحم شما لذت می برد، چرا که می تواند بر چشمانش تمرکز کند.

شما ممکن است احساس کنید که جنینتان با صدای بلند می پرد، لذا باید بدانید که او تنها قادر به شنیدن صداها نیست، بلکه به آن واکنش نیز نشان می دهد. اگر شما می توانستید به درون رحم خود نگاه کنید، متوجه می شدید که جنینتان به سمت منبع صدایی که از خارج می آید، سرش را بر می گرداند.

پوست جنینتان از زمانی که وزن کسب کرده است، صاف تر و نرم تر شده است و ورنیکس و پرزهای مو مانند نیز به آرامی ناپدید می شوند. اما شما ممکن است در هنگام تولد اثری از ورنیکس و پرزهای مو مانند در نوزادتان پیدا کنید.

شُش های جنینتان به رشد و بلوغ خود ادامه می دهند. اما آن ها هنوز قادر به نفس کشیدن طبیعی در خارج از رحم شما نیستند.

جنینتان انگشتان و شست هایش را می مکد و برای بازتاب غذا خوردن پس از تولد آماده می شود.

مغز جنینتان در این مرحله تکامل می یابد، از این رو، سرش با سرعت بیشتری رشد می کند.

جنین شما در هفته بیست و نهم بارداری به اندازه یک کدو حلوایی است. طول جنینتان تقریباً 38.6 سانتی متر و وزنش حدود 1150 گرم است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و هشتم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و هفتم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و ششم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و پنجم

رژیم غذایی مناسب در ماه هفتم بارداری چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.