زونا در کودکان: علائم و راه های درمان آن

یکی از بیماری هایی که شیوع آن در میان کودکان نادر است و ممکن است به دنبال ابتلا به آبله مرغان ایجاد شود، زونا است. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی این بیماری، علل، علائم و راه های انتقال و درمان آن می پردازد.

هر کودکی دیر یا زود بیمار می شود. کودکان نوپا مستعد ابتلا به انواع مختلف عفونت های ویروسی هستند، زیرا آن ها بیشتر در معرض ویروس های موجود در آب، هوا، سطوح و اسباب بازی ها هستند. از آن جایی که سیستم ایمنی کودکان کمتر توسعه یافته است، اکثر آن ها زود  بیمار می شوند. در ادامه به معرفی یک عفونت ویروسی به نام زونا که بیشتر در میان افراد مسن رایج است، ولی بر روی کودکان نیز تاثیر می گذارد، می پردازیم و علل، علائم و راه های درمان آن را ارائه می کنیم.

زونا چیست؟

زونا یک بیماری ویروسی است که باعث خارش دردناک پوست می شود. زونا می تواند در هر ناحیه از بدن ظاهر شود. زونا به شکل تاول های کوچک حاوی خون آبه نمایان می شود. زونا توسط یک ویروس به نام واریسلا زوستر ایجاد می شود. این همان ویروسی است که باعث آبله مرغان می شود. پس از آن که فرد به آّبله مرغان مبتلا شد، عفونت در بافت عصبی نزدیک نخاع و مغز به صورت نهفته (غیر فعال) باقی می ماند. بعد از یک مدت زمان طولانی، عفونت ممکن است دوباره فعال شود (اگر چه هنوز علت این واکنش مشخص نیست).

آیا کودکان به زونا مبتلا می شوند؟

اگر چه زونا بیشتر افراد مسنی را که قبلاً مورد حمله آبله مرغان قرار گرفته اند، تحت تاثیر قرار می دهد، اما در موارد نادر، احتمال دارد که کودکان زیر 3 سال نیز به زونا مبتلا شوند. زونا فقط پس از حملات آبله مرغان و پس از یک فاصله بسیار طولانی رخ می دهد. حتی اگر کودکتان مبتلا به زونا شد، شدت و درد آن در مقایسه با یک فرد مسن بسیار کمتر خواهد بود.

آیا زونا مسری است؟

بله زونا به شدت مسری است. بر خلاف آبله مرغان، زونا نمی تواند از طریق یک اتاق مشترک منتقل شود، زیرا ویروس نمی تواند از طریق هوا منتقل شود. زونا از طریق تماس با مایع آبکی درون تاول ها منتقل می شود. اما به یاد داشته باشید، هنگامی که زونا به کودکی که آبله مرغان نگرفته یا واکسن آن را دریافت نکرده، منتقل می شود، آبله مرغان می گیرد، نه زونا.

علائم زونا در کودکان

زونا یک عصب خاص را تحت تاثیر قرار می دهد. زونا به طور کلی، یک طرف بدن کودک را در بر می گیرد، بر خلاف آبله مرغان که در سرتاسر بدن پخش می شود. علائم اولیه زونا شامل لرز، سوزن سوزن شدن و درد در ناحیه بروز آن است. چند روز پس از بروز علائم اولیه، تاول های پُر از مایع، مانند آبله مرغان، بر روی پوست در مسیر عصب نمایان می شوند. تاول ها فقط در  ناحیه ای که عصب قرار دارد، نمایان می شوند. تب، سر درد، خستگی و دردهای کلی بدن به همراه تاول ها در برخی کودکان ظاهر می شود. این تاول های آبکی، بعد از چند روز، شروع به ترکیدن و خشک شدن می کنند. هنگامی که تاول ها از بین می روند، روند بهبودی شروع می شود و تمام زخم ها در حدود 2 هفته یا در عرض یک ماه پس از بروز تاول ها از بین می روند.

اگر کودکتان زونا گرفت، چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

در اکثر موارد، زونا با یا بدون درمان بهبود می یابد. اما در صورت وقوع موارد زیر، کودکتان باید فوراً مراقبت های پزشکی دریافت کند.

 • اگر تاول در صورت کودکتان ظاهر شود:  احتمال دارد که تاول ها به چشم کودک برسد که می تواند به بینایی کودک آسیب بزند.
 • اگر کودکتان در معرض داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی است: یا از بیماری مزمنی رنج می برد، در صورت بروز علائم زونا باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر کودکتان سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد: اگر سیستم ایمنی کودکتان ضعیف باشد، عوارضی مانند: عفونت های سطحی پوست (زرد زخم) می تواند رخ دهد. سایر مشکلات مرتبط با عصب، مانند: فلج صورت، اختلال تعادل و مشکلات شنوایی نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در موارد شدید و نادر، التهاب مغز نیز گزارش شده است.
 • جوش های دردناک: اگر کودکتان از جوش های بسیار دردناک و خارش دار شکایت می کند.
 • بدون علائم بهبودی: اگر جوش ها حتی پس از 14روز علامتی از بهبودی و از بین رفتن نشان ندادند.

راه های درمان زونا در کودکان

همه کودکان مبتلا به زونا نیاز به درمان ندارند. اما اگر متخصص درمانی را انتخاب کرد، باید بدون فوت وقت آن را شروع کرد. هر چه درمان زودتر شروع شود، موثرتر واقع می شوند و کودکتان با خطر کمتری مواجه می شود. در ادامه به معرفی انواع درمان های زونا در کودکان می پردازیم.

1. داروهای ضد ویروسی

اگر چه داروهای ضد ویروسی قادر به از بین بردن ویروس از بدن کودک نیستند، اما می توانند احتمال عوارض را کاهش دهند و روند بهبودی را تسریع بخشند.

2. کرم ها و پمادها

کرم ها و پمادهای خاصی وجود دارند که اگر روی ناحیه آلوده اعمال شوند، خارش و درد ناشی از زونا را کاهش می دهند.

در نهایت این که:

 • کودکتان را تشویق کنید تا استراحت کند. استراحت مانع از گسترش عفونت به سایر اعضای خانواده، به خصوص پدر بزرگ و مادر بزرگ می شود.
 • تاول ها را نپوشانید. مجاورت تاول ها با هوا، باعث می شود آن ها سریع تر بهبود یابند.
 • مناطق آلوده را تمیز نگه دارید. شما می توانید با آب و صابون نواحی آلوده را تمیز کنید.
 • استفاده از کمپرس سرد یا خنک بر روی نواحی آلوده می تواند به احساس آرامش کودکتان کمک کند.
 • هرگز به کودکتان اجازه ندهید، زخم هایش را بکند، زیرا می تواند باعث عفونت شود.
 • تزریق واکسن آبله مرغان و اجتناب از تماس با فرد مبتلا به زونا، احتمال ابتلا به زونا را کاهش می دهد.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

اینفوگراف: 7 راهکار جهت جلوگیری از عفونت های پوستی در کودکان مبتلا به اگزما

آبله مرغان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ادراری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

تب ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.