شپش در موی سر کودکان: علائم و راه های درمان آن

شپش سر یک حشره بسیار کوچک است که به موی سر می چسبد و به راحتی به دیگران منتقل می شود. مقاله ای که در ادامه می آید، علائم شپش سر در موی کودکان، راه های درمان و پیشگیری از آن را ارائه می کند.

شپش موی سر یکی از شایع ترین و آزاردهنده ترین مشکلات در مدرسه است. اگر این حشرات ریز موجود در موی سر کودکتان را نادیده بگیرید، یک پناهگاه امن برای شپش ها ایجاد کرده اید. شپش ها ممکن است باعث ایجاد مشکل خواب یا تمرکز در درس خواندن برای کودکتان شوند. در ادامه بیشتر به معرفی این موجودات ریز، علائم و راه های درمان و پیشگیری از آن می پردازیم.

شپش سر چیست؟

شپش سر یک حشره کوچک، در حدود 3 میلی متر با 6 پا است که روی پوست و موی سر می خزد. او با مکیدن خون تغذیه می کند و تخم گذاری می کند. تخم ها همانند تکه های سفید کوچکی به اندازه یک سر سوزن به نظر می رسند که محکم به موی سر می چسبند و اکثراً نزدیک پوسته سر یافت می شوند. گاهی اوقات، شما ممکن است آن ها را نادیده بگیرید، زیرا بسیار ریز هستند و به سرعت حرکت می کنند و تشخیص آن ها در مو دشوار است. نوزاد این حشرات در حدود 1 الی 2 هفته بالغ می شوند.

علائم شپش موی سر در کودکان

برخی از علائم وجود شپش موی سر در کودکان عبارت است از:

1. خارش

اگر کودکتان قادر نیست از خاریدن سرش دست بر دارد، حتماً دلیلی وجود دارد. خارش زمانی رخ می دهد که شپش، خون پوست سر را بمکد. شپش ها اکثراً پشت گردن و زیر گوش ها لانه گزینی می کنند. بنابراین این نواحی را بررسی کنید.

2. نقاط براق سفید

اگر شما صدها نقطه سفید کوچک روی موهای کودکتان مشاهده کردید، ممکن است نوزاد این حشرات باشند. بر خلاف شوره سر که در اکثر موارد می تواند به راحتی کنده شود، شپش ها به طور ثابت بر روی موها قرار می گیرند. شپش ها در اکثر موارد، نزدیک پوست سر یا همانند کیسه خالی تخم ها به شکل نقاط سفید براق در انتهای تارهای مو یافت می شوند.

3. زخم

گاهی اوقات نیز کودکان با خاراندن بیش از حد سرشان، زخم هایی ایجاد می کنند. این زخم ها ممکن است تبدیل به پوسته یا چرک شوند. این زخم ها همچنین ممکن است منجر به احساس سوزش و درد مداوم شوند.

4. جوش

نقاط قرمز و خارش دار در ناحیه پشت بدن، درست زیر گردن ناشی از ریزش شپش ها به آن منطقه است.

شپش سر چگونه شیوع می یابد؟

شپش سر بسیار مسری است. این موجودات کوچک دارای چنگال هایی هستند که آن ها را قادر می سازد تا به موها و حتی فرد دیگر بچسبند و هنگامی که کودکان در مهد کودک، مدرسه، اردو یا محل بازی قرار دارند، به طور گسترده شیوع یابند. به غیر از تماس سر با سر، شپش ها می توانند از طریق لباس های مشترک، استفاده از شانه و برس مشترک، بالش، تختخواب، کلاه، روسری و یا سایر لوازم جانبی مو شیوع یابند.

راه های درمان شپش سر در کودکان

همان طور که گفته شد، شپش ها بسیار مسری هستند. این موجودات خزنده می توانند به راحتی از یک فرد به فرد دیگر انتقال یابند. از این رو در ادامه به معرفی راه های درمانی پزشکی و خانگی شپش سر در کودکان می پردازیم.

1. شامپو ضد شپش

این شامپوها به راحتی در دسترس هستند. اما به یاد داشته باشید که این شامپوها حاوی مواد شیمیایی، حشره کش ها و حتی آفت کش ها هستند. لذا همیشه پیش از مصرف دستور العمل آن را با دقت مطالعه کنید. این شامپوها معمولاً باید در ریشه مو ماساژ داده شوند و 10 الی 12 دقیقه روی پوست سر بمانند، سپس با آب ولرم شستشو داده شوند و بقایای شپش با شانه از بین برده شود. مطمئن شوید که شامپو به داخل چشم یا دهان کودکتان نمی رود. اگر کودک شما آلرژی یا بیماری خاصی دارد، با پزشک مشورت کنید، زیرا او ممکن است شامپوی دیگری را به شما پیشنهاد دهد.

نکته: به یاد داشته باشید که هیچ شامپویی شپش را به یک باره نابود نمی کند. لذا باید از این شامپوها به طور مداوم و در فواصل معین استفاده کنید تا بتوانید چرخه رشد شپش ها را متوقف کنید.

2. شانه کردن

اکثر شامپوها شپش های زنده را با موفقیت از بین می برند، اما نوزادهای آن ها همچنان در سر باقی می مانند. شانه های فلزی مخصوصی در دسترس است که نوزاد این حشرات را از موها بیرون می آورند. از استفاده از این شانه ها برای کودکان بسیار کوچک، خودداری کنید.

3. روغن های ضروری

  • روغن اسطوخودوس مانع از بازگشت شپش ها می شود و پوست سر را آرام می کند.
  • روغن چای را با روغن زیتون یا روغن نارگیل رقیق کنید و سر را به آرامی با آن ماساژ دهید.
  • روغن های فوق ممکن است باعث تحریک پوست سر شوند، لذا شما می توانید آن ها را با شامپو مخلوط کنید و نیم ساعت روی سر قرار دهید و سپس شستشو دهید و شانه کنید.

4. پیاز

پیاز را له یا رنده کنید، سپس آن را از صافی رد کرده و آب آن را به مدت یک ساعت روی پوست سر بگذارید و سپس بشویید.

5. سرکه سفید

نیمی از یک ظرف را از آب پر کنید و نیمی دیگر را از سرکه سفید، سپس مو را با آن ماساژ و شستشو دهید.

راه های پیشگیری از شپش سر

  • سایر اعضای خانواده را به جهت آلوده شدن احتمالی به شپش مورد بررسی قرار دهید.
  • تمام لباس ها را با آب گرم بشویید.
  • ملافه ها و بالش ها را روزانه تعویض کنید.
  • شانه های هر فرد را جدا از دیگران نگه دارید و مطمئن شوید که آن ها همیشه تمیز هستند.
  • تا زمانی که شپش به طور کامل پاک شود، به سایر اعضای خانواده استفاده از شامپوی ضد شپش را توصیه کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

آموزش اهمیت شستن دست ها به کودکان

زونا در کودکان: علائم و راه های درمان آن

صرع در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

خون دماغ شدن در کودکان: علل و راه های درمان آن

خس خس سینه در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.