عفونت سینه در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

اگر کودکتان سرفه می کند و یا به سختی نفس می کشد، ممکن است به عفونت سینه دچار شده باشد. عفونت سینه انواع مختلفی دارد و علل گوناگونی باعث به وجود آمدن آن می شود. مقاله ای که در ادامه می آید، شما را بیشتر با انواع، علل علائم و راه های درمان عفونت سینه در کودکان آشنا می کند.

شما ممکن است از شنیدن صدای خس خس سینه کودکتان دچار ناراحتی و نگرانی شوید. توجه کنید که آیا کودکتان تلاش زیادی برای نفس کشیدن می کند یا در هنگام غذا خوردن بهانه گیر می شود؟ آیا کودکتان به دلیل عدم خواب مناسب، در سرتاسر روز احساس خستگی می کند؟ آیا کودکتان از گرفتگی و آبریزش بینی، تب و تنفس پُر سر و صدا رنج می برد؟ وجود این علائم در کودکتان، ممکن است نشانه عفونت سینه باشد. از این رو، در ادامه به معرفی بیشتر عفونت سینه، علل، علائم و راه های درمان آن می پردازیم.

عفونت سینه چیست؟

ویروس ها و باکتری هایی که به طرق مختلف وارد بدن می شوند، در بافت شُش ها قرار می گیرند، تکثیر می شوند و منجر به عفونت سینه می شوند. اگر عفونت سینه راه های هوایی بزرگ تر کودکتان را تحت تاثیر قرار دهد، با عنوان برونشیت شناخته می شود، و اگر ویروس کیسه های هوایی کوچک تر کودکتان را تحت تاثیر قرار دهد، با عنوان سینه پهلو یا ذات الریه شناخته می شود. در ادامه بیشتر به معرفی این دو نوع عفونت سینه می پردازیم.

1. برونشیت

برونشیت یک نوع رایج و کمتر جدی عفونت سینه است. در این حالت، پوشش درونی لوله هایی که از گلو به شُش ها وارد می شود، توسط ویروس ملتهب و آلوده می شود و منجر به درد در ناحیه گلو و قسمت فوقانی قفسه سینه و سرفه می شود.

2. سینه پهلو یا ذات الریه

سینه پهلو یا ذات الریه یک نوع نسبتاً جدی از عفونت سینه است که توسط باکتری ها ایجاد می شود و اگر درمان نشود، خطرناک است. کیسه هوایی شُش ها ملتهب و با مایعات پُر می شود و قابلیت ارتجاعی شُش ها را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین تنفس را برای کودکتان دشوار می کند.

علل عفونت سینه در کودکان

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند منجر به عفونت سینه شود. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

1. تغییرات آب و هوا

بیماری های تنفسی در شرایط بد آب و هوایی، مانند: موج گرما یا زمستان های بسیار سرد، در کودکان افزایش می یابد. ویروس ها و باکتری هایی که باعث مشکلات تنفسی می شوند، در طول فصل موسمی گسترش می یابند.

2. ایمنی کم

ایمنی کودکان نوپا در مقایسه با کودکان بزرگ تر کمتر است. از این رو، آن ها بیشتر و راحت تر در معرض عفونت ها قرار می گیرند.

3. آلودگی هوا

هر چه میزان آلودگی هوا بیشتر باشد، احتمال این که کودکتان دچار مشکلات تنفسی شود، بیشتر می شود. استنشاق دود تنباکو نیز خطر ابتلا به برونشیت را در کودکتان افزایش می دهد. در معرض دود سیگار قرار گرفتن به طور منظم، منجر به عفونت طولانی مدت قفسه سینه می شود.

4. آلرژی

اگر هر بار که کودکتان را به مکان خاصی می برید، عفونت سینه اش توسعه می یابد و یا هر سال در یک فصل مشابه، کودکتان دچار عفونت می شود، ممکن است کودکتان حساسیت داشته باشد. حساسیت به دره های گرد و غبار خانه، کپک ها و قارچ ها، خز یا موی حیوانات خانگی، گرده برخی گیاهان و ... دلایل مشکلات تنفسی در کودکان است.

5. سرما خوردگی

احتمال ابتلا به سرما خوردگی در کودکان بیشتر است، زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که آن ها با یکی از چند صد ویروس مختلفی که منجر به سرما خوردگی می شوند، از طریق هوا و یا به وسیله تماس مستقیم با افراد بیمار، مواجه شوند. در برخی موارد، دیده می شود که بیماری های عفونی قفسه سینه، مانند: برونشیت، آنفولانزا یا ... بعد از سرما خوردگی توسعه می یابند که به طور عمده در کودکان معمول است. زیرا پس از مبارزه با ویروس سرما خوردگی، سیستم ایمنی کودک شما به طور موقت ضعیف می شود و این فرصت را در اختیار میکروب ها قرار می دهد تا در بافت شُش ها قرار بگیرند و تکثیر شوند و منجر به عفونت سینه شوند. در موارد شدید سرما خوردگی، حملات آسم نیز دیده می شود.

علائم عفونت سینه در کودکان

امروزه سرفه در کودکان نوپا شایع است. سرفه فرایندی است که بدن ذرات خارجی و مخاط را از شُش ها خارج می کند. از آن جایی که کودکان در معرض شرایط مختلف هستند، معمولاً نیازی به نگرانی درباره سرفه وجود ندارد. اما اگر سرفه در کودکتان بیش از دو هفته طول کشید و اگر با تب و خس خس سینه همراه بود، شما می توانید مشکوک به عفونت سینه شوید. در ادامه به معرفی علائم شایع در عفونت سینه در کودکان می پردازیم.

  • سرفه مداوم و تب
  • خس خس سینه و دشواری در تنفس
  • خواب منقطع
  • ضربان قلب سریع
  • از دست دادن اشتها و استفراغ
  • درد در قفسه سینه و ناحیه شکم

راه های درمان عفونت سینه در کودکان

عفونت های خفیف قفسه سینه می تواند در خانه درمان شود. بدون مشورت با پزشک از آنتی بیوتیک ها و شربت سینه استفاده نکنید. زمانی که کودکتان علائم بیشتری از عفونت و مشکلات تنفسی شدیدتری را نشان داد، به پزشک اطفال مراجعه کنید. در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که می تواند در خانه برای به حداقل رساندن ناراحتی کودکتان ناشی از عفونت قفسه سینه کمک کند.

  • در هنگام خواب، سر کودکتان را با چند بالش اضافه بالا بیاورید تا تنفس وی را راحت تر کنید.
  • برای کمک به خواب خوب کودکتان، از یک دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید. این دستگاه به مرطوب کردن بینی و دستگاه تنفسی کودکتان کمک می کند. شما همچنین می توانید دو قطره اکالیپتوس به آب این دستگاه اضافه کنید.
  • استنشاق بخار یکی دیگر از راه های تسکین ناراحتی کودکتان ناشی از عفونت قفسه سینه است. این کار به کودکتان کمک می کند تا گرفتگی راه های هوایی اش باز شود.
  • شیر را با زردچوبه که دارای خواص ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد باکتریایی است، بجوشانید و به کودکتان بدهید. این یک درمان خوب خانگی برای عفونت سینه است.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

حملات حبس تنفس یا ریسه رفتن در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

زونا در کودکان: علائم و راه های درمان آن

صرع در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

خون دماغ شدن در کودکان: علل و راه های درمان آن

خس خس سینه در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.