صدمات سر در کودکان: علائم هشداردهنده و راه های درمان آن

تحرک بالای کودکان ممکن است منجر به بروز حادثه برای آنان شود. یکی از حوادثی که می تواند برای آنان اتفاق بیفتد، آسیب به سر است. آسیب به سر انواع مختلفی دارد و با علائمی همراه است. مقاله ای که در ادامه می آید به معرفی انواع صدمه به سر، علائم، راه های درمان و پیشگیری از آن می پردازد.

کودکان نوپا بسیار پُر جنب و جوش و فعال هستند. آن ها ممکن است در حین بازی و جست و خیزهایشان از بلندی سقوط کنند و دچار صدماتی در ناحیه سر شوند. مقاله ای که در ادامه می آید به معرفی انواع صدمات سر در کودکان، علائم هشداردهنده و راه های درمان آن می پردازد.

علائم هشداردهنده صدمات سر در کودکان

مهم ترین کاری که در هنگام آسیب به سر کودکتان باید انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کنید. فرزند شما در امنیت خواهد بود، مگر این که یک ضربه شدید و واقعی را تجربه کرده باشد. اگر کودکتان علائم هشداردهنده زیر را از خود بروز داد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • بیهوشی یا پاسخ ندادن، حتی برای چند لحظه
 • خونریزی از بینی یا گوش ها
 • استفراغ بیش از دو بار پس از صدمه دیدن
 • شکایت از سر دردی که با گذشت زمان کاهش نمی یابد
 • بروز کُندی، لختی و گیجی
 • گریه های طاقت فرسا یا بهانه گیری کردن بدون هیچ دلیل ظاهری
 • زخم های آشکار و جدی

هر سقوط و صدمه به سر نیاز به مراجعه به پزشک ندارد، به غریزه خود اعتماد کنید. اگر فکر می کنید که کودکتان پس از آسیب دیدگی، کودک همیشگیتان نیست، منتظر بروز علائم نباشید و به پزشک مراجعه کنید. این کار هیچ آسیبی به کودکتان نمی زند و احتمال بروز آسیب های بالقوه را کاهش می دهد.

انواع صدمات سر در کودکان

اکنون می خواهیم انواع آسیب های سر در کودکان را بررسی کنیم و آن ها را بیشتر بشناسیم. دو نوع آسیب وجود دارد که می تواند رخ دهد: خارجی و داخلی.

1. صدمات خارجی سر

درست همانند هر قسمت دیگر بدن، پوست روی سر کودک شما با تعداد زیادی عروق خونی پوشیده شده است. در هر سقوط جزئی، معمولاً فقط پوست سر آسیب می بیند. با توجه به فراوانی رگ های خونی در این ناحیه، حتی یک خراش کوچک نیز می تواند منجر به خونریزی زیادی شود. این صحنه می تواند ترسناک باشد، اما خوشبختانه این آسیب سطحی تر از آسیب های داخلی است. اگر هیچ خراش یا بریدگی وجود نداشته باشد، ممکن است خون و مایعات زیر پوست انباشته شوند و منجر به برآمدگی بر روی سر شوند. برآمدگی به وجود آمده دردناک است، اما خیلی تهدید کننده نیست.

اگر شما چیز غیر عادی در رفتار، تنفس، راه رفتن و حرف زدن فرزندتان متوجه نشدید، ظاهراً دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. شما می توانید به کودکتان اجازه دهید بخوابد، مگر این که پزشک توصیه دیگری داشته باشد.

2. صدمات داخلی سر

پیش از این که به صدمات داخلی مظنون شوید، باید بدانید که ساختار بدن طوری طراحی شده است که مغز را به خوبی از آسیب ها محافظت می کند. مغز ما در داخل جمجمه سخت و مایع مغزی نخاعی قرار گرفته است. اگر ضربه به سر بسیار قوی باشد، می تواند منجر به شکستگی جمجمه، پارگی رگ های خونی مغز یا حرکت مغز که باعث آسیب عصبی می شود، شود. این حادثه بسیار خطرناک است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. به همین دلیل است که ممکن است پزشک کودکتان بخواهد سی تی اسکن انجام دهد تا در صورت ضربات شدید سر از خونریزی داخلی جلوگیری کند. در صورتی که احساس کردید کودکتان علائمی از آسیب داخلی را نشان می دهد، با پزشک مشورت کنید.

آسیب های مغزی می توانند منجر به ضربه مغزی شوند. میزان صدمه معمولاً بستگی به سرعت ضربه وارده، سن و جثه کودک و سطحی که سر با آن برخورد کرده است، دارد. اکثر صدمات خفیف معمولاً در عرض یک یا دو هفته بهبود می یابند، اما در طول این مدت، کودک نباید در معرض هیچ آسیب سری قرار بگیرد و باید تحت مراقبت دقیق باشد. اگر صدمه جدی باشد، پزشک بسته به علائم و شرایط کودک، اقداماتی را پیشنهاد می کند.

راه های درمان صدمات سر در کودکان

صرف نظر از این که آیا کودکتان باید به پزشک مراجعه کنید یا خیر، چند اقدام را باید در خانه انجام دهید:

 • اگر کودکتان بیهوش است، در هنگام انتقال وی به وسیله نقلیه تان، حداکثر تلاش خود را به کار بندید تا سر و گردن کودکتان حرکت نکند. اگر کودکتان به شدت آسیب دیده باشد، در حالت ایده آل باید منتظر آمبولانس بمانید، زیرا ممکن است آسیب های دیگری یا شکستگی استخوانی به خصوص در ناحیه کمر و گردن رخ داده باشد.
 • اگر کودکتان از سر درد شکایت می کند، اما ظاهراً خوب به نظر می رسد، به او هیچ داروی مسکنی ندهید. بسیار مهم است که تغییر علائم را با گذشت زمان، مد نظر قرار دهید. لذا اگر به کودکتان بدون تجویز پزشک، داروی مسکن بدهید، ممکن است بدتر شدن درد را متوجه نشوید.
 • اگر سر کودکتان دچار برآمدگی شد، تا زمانی که تورم بخوابد، از کمپرس آب سرد استفاده کنید. شما همچنین می توانید یخ را داخل حوله یا جوراب قرار دهید و از آن به عنوان کمپرس استفاده کنید و یا حتی از بسته های خوراکی داخل فریزر (مانند: نخود سبز یا لوبیا) به جای کمپرس استفاده کنید. هرگز یخ را به طور مستقیم بر روی پوست کودک خود قرار ندهید.
 • اگر کودکتان خونریزی داشت، سطح بریدگی را با باند استریل یا یک پارچه تمیز ببندید. سعی نکنید زخم را خودتان تمیز کنید. اگر چیزی در زخم گیر کرده باشد، سعی نکنید آن را در بیاورید.

پیشگیری از صدمات سر در کودکان

علت اصلی صدمات سر، افتادن یا سقوط کردن است. افتادن می تواند از مبلمان یا تختخواب صورت گیرد یا در حالی که ایستاده اتفاق افتد. سر کودک همچنین می تواند در حال دویدن به لبه مبلمان یا هر چیز دیگری برخورد کند. اما از بسیاری از صدمات سر می توان جلوگیری کرد:

 • شما می توانید لبه های میز و مبلمان خانه تان را با نوارهای نرم و پلاستیکی محافظ بپوشانید.
 • کودکتان را تشویق کنید تا هنگام ورزش، به خصوص ورزش هایی همانند: دوچرخه سواری و اسکیت، کلاه ایمنی بپوشد.
 • همیشه از نشستن کودکتان در صندلی ماشین مخصوص خودش مطمئن شوید و اگر وی بزرگ شده است، حتماً از کمربند ایمنی استفاده کند.

در نهایت این که:

اگر تصمیم گرفتید کودکتان را به بیمارستان نبرید، حداقل به مدت یک روز او را زیر نظر داشته باشید و مطمئن شوید که علائم جدیدی ظاهر نشده اند و علائم قبلی بدتر نشده اند.

از همه مهم تر این که، از ترس افتادن و صدمه دیدن، حرکات کودک خود را محدو نکنید. به وی اجازه دهید، بدود، بپرد و بازی کند. او ممکن است بیفتد، اما یاد می گیرد که چگونه بلند شود و تعادل خود را بهتر حفظ کند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

صرع در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

شپش در موی سر کودکان: علائم و راه های درمان آن

خون دماغ شدن در کودکان: علل و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.