شکستگی استخوان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

شکستگی استخوان یکی از رایج ترین صدماتی که کودکان آن را تجربه می کنند. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی انواع، علل، علائم، راه های درمان و پیشگیری از شکستگی استخوان در کودکان می پردازد.

کودکان همیشه در حال بازی کردن هستند و میزان انرژیشان بالا است. آن ها مدام در حال دویدن، پریدن و انواع حرکات و فعالیت های مختلف هستند و گاهی این فعالیت ها می تواند سلامت آن ها را به خطر بیاندازد. لذا تعجب آور نیست که شکستگی استخوان ها یکی از رایج ترین آسیب های کودکان است. در واقع، شکستگی چهارمین آسیب شایع در میان کودکان زیر 6 سال است که معمولاً ناشی از افتادن و سُر خوردن است. در ادامه به انواع، علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از شکستگی در کودکان می پردازیم.

انواع شکستگی در کوکان

ابتدا باید نوع شکستگی در بیمارستان یا کلینیک با استفاده از اشعه ایکس تعیین شود. در ادامه به معرفی انواع شکستگی می پردازیم.

 • شکستگی ترکه تری یا گرین استیک، همانند شکاف برداشتن یک شاخه درخت است. در این شکستگی تنها یک طرف استخوان شکسته می شود.
 • در شکستکی ناشی از فشار طولی یا توروس، استخوان به طور کامل نمی شکند، بلکه پیچ می خورد و ضعیف می شود.
 • قوس برداشتن شایع ترین نوع شکستگی است. در این نوع شکستگی نیز استخوان نمی شکند، بلکه خم می شود.
 • شکستگی صفحه رشد، شکستگی است که بر روی صفحات رشدی که در دو سر استخوان های بلند و بسیاری از استخوان های کوتاه وجود دارند، واقع می شود. جنس این صفحات از غضروف است و به رشد کمک می کند. این شکستگی جدی ترین نوع شکستگی است و می تواند پیامدهای دائمی داشته باشد.
 • نوع دیگری از شکستگی وجود دارد که استخوان ساق پا به صورت مارپیچی آسیب می بیند. تشخیص این شکستگی دشوار است.

علل شکستگی در کودکان

کودکان طبیعت بسیار کنجکاوی دارند. هنگامی که شروع به حرکت کردن می کنند، از همه چیز و همه جا بالا و پایین می روند. تا زمانی که کنترل کاملی بر روی حرکاتشان نداشته باشند، به کرات زمین می خورند.  از آن جایی که استخوان های نوزدان و کودکان نرم تر و انعطاف پذیرتر از استخوان های بزرگسالان است، اغلب اوقات خم می شوند، ولی شکسته نمی شوند، مگر این که از ارتفاع زیادی سقوط کنند یا حوادث دیگری برایشان اتفاق بیفتد. افتادن، لیز خوردن و ... همگی بخشی از بازی هستند و والدین نباید در این باره احساس گناه کنند. خبر خوب این است که استخوان های کودکان بسیار سریع تر از استخوان های بزرگسالان بهبود می یابند. استخوان های کودکان نرم است و از بافت و گوشت پوشیده شده است و به ندرت نیاز به عمل جراحی دارد و اغلب با گچ یا آتل بهبود می یابد.

علائم شکستگی در کودکان

نخست باید به یاد داشته باشید که هر افتادنی منجر به شکسته شدن استخوان نمی شود. با این حال، اگر کودکتان پس از افتادن یا تصادف دچار شکستگی شده باشد، در اکثر موارد علائم زیر نشان دهنده شکستگی استخوان است:

 • هنگام تلاش برای حرکت عضو آسیب دیده، صدای تکان خوردن را می شنوید.
 • ناراحتی و تورم در ناحیه عضو آسیب دیده
 • درد شدید در ناحیه عضو آسیب دیده، به طوری که کودک رنگ پریده تر از معمول باشد.
 • کبودی و حساس به لمس بودن عضو آسیب دیده
 • دشواری در حرکت دادن و تغییر شکل عضو آسیب دیده
 • کودکان بزرگ تر ممکن است قبول نکنند، بایستند یا راه بروند و یا ممکن است بلنگند.

نوزادان ممکن است در صورت رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی نیز دچار تورم شوند. اگر کودکتان زیاد درد ندارد، می توانید پیش از مراجعه به پزشک، یک روز صبر کنید و ببینید آیا تورم کاهش می یابد یا خیر. در صورت هر گونه نشانه ای از شکستگی، باید کودک را فوراً به اورژانس انتقال دهید. اگر جراحت در ناحیه سر، گردن، کمر باشد و یا شدید باشد، کودک را حرکت ندهید و فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

در صورت شکستگی شدید، مراقب علائم شوک، خونریزی داخلی، ضربان قلب نامنظم، خون بالا آوردن (سرفه خونی)، تنفس کم عمق، عدم هوشیاری و ... باشید. هرگز سعی نکنید کودکتان را تکان دهید و به او چیزی بخورانید. عضو آسیب دیده را از لباس بیرون نکشید، در عوض لباس را با قیچی پاره کنید. اکثر شکستگی ها در کودکان در ناحیه مچ، ساعد و بالای آرنج اتفاق می افتد، زیرا کودکان در هنگام افتادن دستان خود را جلو می برند تا از این اتفاق جلوگیری کنند. این یک عمل غریزی است.

راه های درمان شکستگی در کودکان

هنگامی که کودکتان دچار شکستگی می شود، پزشک باید برای کاهش احتمال آسیب بیشتر، عضو آسیب دیده را ثابت کند. در ادامه مراحل این کار را ارائه می کنیم.

 • یخ، درد و تورم را کاهش می دهد. برای این کار می توان از یک تکه یخ یا مقادیری یخ داخل یک حوله و یا یک کیسه نخود سبز یخ زده استفاده کرد.
 • پس از گذاشتن یخ روی عضو آسیب دیده، آن را با یک باند کشسان محکم می بندند.
 • قرار دادن بالشی زیر عضو شکسته و آن را بالاتر از سطح قلب قرار دادن، به بهبودی آن کمک می کند.
 • سپس عضو شکسته را مورد حمایت قرار دهید تا به طور کامل بهبود یابد.

پیشگیری از شکستگی در کودکان

برای کودکان بسیار مهم است که بدوند، بپرند و در فعالیت های مختلف جسمانی شرکت کنند. کاری که والدین می توانند برای پیشگیری از شکستگی استخوان های کودکانشان انجام دهند، این است که از امنیت محیط اطمینان یابند. کودکان باید به هنگام ورزش کردن یا اسکیت و دوچرخه سواری، لوازم و پوشش ایمنی داشته باشند. آن ها همچنین باید در ماشین در صندلی کودک قرار بگیرند وکمربند ایمنی را ببندند. کودکان باید مواد غذایی غنی از کلسیم بخورند تا استخوان هایی قوی داشته باشند. شما به عنوان والدین باید از بیماری هایی که می توانند منجر به استخوان های شکننده شود، آگاهی داشته باشید.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

شکسته شدن دندان در کودکان: علل و راه های درمان آن

صدمات سر در کودکان: علائم هشداردهنده و راه های درمان آن

شپش در موی سر کودکان: علائم و راه های درمان آن

عفونت سینه در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.