نقش های متعدد یک پدر برای یک فرزندپروری موثر

فرزندپروری مسئولیت سخت و پیچیده ایست و یک روال ساده و مشخص ندارد. هر کدام از والدین در قالب نقش پدر یا مادر، باید نقش های متعدد دیگری نیز ایفا کنند تا فرزند و ثمره زندگیشان را به شیوه ای موثر تربیت کنند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی نقش های متعدد یک پدر در فرزندپروری می پردازد، تا شما پدر گرامی را در تربیت فرزندتان یاری کند.

فرزندپروری یک تلاش و کار گروهی و تیمی است. در حالی که کودک تحت تاثیر کل جامعه قرار می گیرد، اما هیچ کسی بیشتر از والدین، نقشی محوری در تربیت کودک بازی نمی کند. پدر و مادر نقش های مهم و متفاوتی در فرزندپروری ایفا می کنند. فرزندپروری را با مسئولیت های والدین اشتباه نگیرید. وظایف تربیت فرزند می تواند بین والدین به طور مساوی  و قابل تعویض تقسیم شود، اما فرزندپروری ورای این وظایف است. فرزندپروری با حمایت از رشد جسمانی، فکری، عاطفی و اجتماعی، باعث ارتقا سلامت کودک می شود. پیش از این به به معرفی نقش های متعدد یک مادر در فرزندپروری پرداخته بودیم و در این مقاله به معرفی نقش های متفاوتی که یک پدر بازی می کند تا کودکش را به طور موثر تربیت کند، می پردازیم.

پدر به عنوان یک همبازی

پدران همبازی های عالی هستند، به خصوص برای بازی های سخت، خشن و جسمانی. از اسب شدن برای یک کودک نوپا و توپ بازی با یک کودک پیش دبستانی گرفته تا بازی های ویدئویی با یک نوجوان. بدین گونه اولین بذر دوستی پدر و فرزند کاشته می شود. شما به عنوان یک پدر نباید بیش از اندازه سرتان شلوغ باشد که نتوانید با کودک خود بازی کنید. اکثر پدران نمی توانند در قالب کلمات با فرزندشان ارتباط برقرار کنند، لذا بازی کردن با فرزندتان یک فرصت مناسب برای برقراری ارتباط با وی در اختیارتان قرار می دهد. شما همچنین می توانید در حین بازی درس های زندگی را به فرزندتان یاد بدهید، برای مثال: به اشتراک گذاری و نحوه برخورد با شکست ها و پیروزی ها.

پدر به عنوان یک مربی یا معلم

شما به عنوان پدر، اولین مربی زندگی کودکتان هستید. مهم نیست که فرزندتان چند ساله شود، او همیشه به یاد می آورد که شما به او دوچرخه سواری یاد دادید، او را به چالش کشیدید و وقتی زمین خورد به او یاد دادید که بلند شود. بر خلاف مادران که با کودکانشان نرم تر هستند، پدران از فرزندانشان انتظارات بالایی دارند. شما او را به سمت پیشرفت و موفقیت هُل می دهید، چرا که سختی او را برای زندگی واقعی آماده می کند. اگر با کودکتان عاقلانه رفتار کنید، به او انگیزه می دهید تا انتظارات شما را محقق کند. از طرف دیگر شما نباید او را پابند انتظارات خود کنید. شما باید تعادلی بین هُل دادن او به سمت پیشرفت و آزاد گذاشتن وی برقرار کنید.

پدر به عنوان یک محافظ

مردها به طور کلی در شناسایی مسائل امنیتی و محافظت از کودکان و خانواده در برابر خطرات فیزیکی بهتر هستند. آن ها قوی تر و بزرگ تر از زنان ساخته شده اند و این ویژگی باعث می شود که کودکان آن ها را به عنوان محافظ مورد توجه قرار دهند. شما به عنوان یک پدر باید همانند یک محافظ عمل کنید. شما همچنین باید به فرزندتان یاد بدهید که از خودش محافظت کند. به فرزندتان بیاموزید که چگونه در دعواهای میان دوستان برخورد کند. به او خطرات و چیزهای امن را بشناسانید. همچنین به او یاد دهید که چگونه بدون فدا کردن ایمنی ماجراجو باشد.

پدر به عنوان یک همراه و همدم

پدرها همیشه در دسترس نیستند و همین باعث می شود که زمان هایی که آن ها حضور دارند، مانند: جشن تولدها، جلسه اولیا و مربیان، مسابقات فوتبال و ...، در ذهن کودکتان بسیار باارزش و گرانبها شود. به همین دلیل است که یک کودک، معادله احساسی متفاوتی با پدرش دارد. شما می توانید همراه و همدم، شریک جرم و برادرش باشید. زمانی را با فرزندتان سپری کنید تا بتوانید یک رابطه قوی دوستانه بین خود ایجاد کنید.

پدر به عنوان یک الگو

از نظر یک دختر، پدر اولین انسان کاملی است که او در زندگی دیده است. او انتظار دارد که مردان دیگر هم با همان احترام با وی رفتار کنند. او حتی به دنبال ویژگی های مشابه پدرش در همسر آینده اش است. یک پسر نیز همانند پدرش می شود. اگر پدرش با مادر و خواهرش با احترام رفتار کند، او نیز در آینده با زنان با احترام رفتار خواهد کرد. اگر پدرش مهربان باشد، او نیز مهربان خواهد شد. به طور کلی، یک پسر اولویت های پدرش در زندگی، تواضع و صداقتش را تکرار خواهد کرد.

پدر به عنوان یک ارائه کننده

به طور کلی، هنگامی که یک مرد ازداوج می کند، نقش ارائه کننده به خانواده اش را می پذیرد. به عبارت دیگر، پدر باید نیازهای مادی، غیر مادی و عاطفی خانواده اش را اداره کند. او باید در کنار همسرش، به کودکانش مسئولیت پذیری و استقلال مالی را آموزش دهد.

در نهایت این که:

اغلب دیده می شود که مادران برخی یا همه نقش های پدران را خودشان ایفا می کنند، در صورتی که این نقش ها برای یک پدر تعریف شده اند. البته ما اعتراف می کنیم که یک مادر نقش مهم تری در فرزندپروری بازی می کند، اما این به هیچ وجه اهمیت نقش پدر را کاهش نمی دهد. یک پدر نقش مهمی در ایجاد حس استقلال در فرزندش بازی می کند. مهارت هایی که یک پدر به فرزندش آموزش می دهد، به او کمک می کند تا قوی، مودب و خودکفا شود. نقش یک پدر هرگز تمام نمی شود، حتی پس از این که فرزندان بزرگ شدند و از خانه پدری رفتند، همچنان به توصیه های پدر نیازمندند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

 

نقش های متعدد یک مادر برای یک فرزندپروری موثر

چه نکاتی را باید در تربیت دخترتان مد نظر قرار دهید؟

چه نکاتی را باید در تربیت پسرتان مد نظر قرار دهید؟

5 مزیت استفاده از روش تقویت مثبت در تربیت کودکان

اینفوگراف: 6 اصل فرزندپروری متفاوت برای والدین

اینفوگراف: 4 قانون مهم فرزندپروری

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.