بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و چهارم

مادر شدن، به خصوص برای اولین بار یک موضوع مهیج است و البته اگر خود را برای آن آماده نکرده باشید، می تواند گیج کننده نیز باشد. دوران بارداری و آغاز سفر جنین برای آماده شدن و پا گذاشتن به این دنیا، 40 هفته زندگی شگفت انگیز است که والدین تمام لحظات آن را می شمارند تا بالاخره کودک دلبندشان متولد شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا برای آشنایی بیشتر شما مادران عزیز، به بررسی هفته به هفته این سفر شگفت انگیز و تغییراتی که در این زمان باید انتظار آن را داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید، بپردازیم. آن چه در ادامه می آید، معرفی تغییرات هفته سی و چهارم بارداری است.

فقط چند هفته دیگر زمان باقی است تا نوزادتان را در آغوش بگیرید. اما پیش از این که این لحظه سرشار از لذت و شادی فرا برسد، بهتر است بدانید چه تغییراتی در بدن خودتان و جنینتان رخ می دهد. از این رو، در ادامه به معرفی تغییرات مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری می پردازیم.

تغییرات مادر در هفته سی و چهارم بارداری

اکثر تغییراتی که از هفته های قبل تجربه کرده اید، ادامه می یابند و بدتر می شوند. انقباضات کاذب افزایش می یابند و شما را ناراحت می کنند. در ادامه به معرفی برخی از تغییرات مادر در هفته سی و چهارم بارداری، می پردازیم.

1. سوزش سر دل

اگر چه سوزش سر دل در تمام دوران بارداری با شما باقی می ماند، اما این شرایط هنگامی که شما به ماه هشتم نزدیک می شوید، بدتر می شود. نه تنها رحم در حال رشد به شکمتان فشار می آورد، بلکه ماهیچه های اطراف مری نیز شُل می شوند و این امر منجر به ترشح بیش از حد اسید می شود. متاسفانه، شما نمی توانید از شر این شرایط خلاص شوید، اما می توانید آن را کنترل کنید. از غذاهای تند و چرب پرهیز کنید و به فست فودها نه بگویید. بین غذا آب ننوشید و اگر باید آب بنوشید، جرعه جرعه بنوشید. 3 وعده در روز نخورید و هر وعده را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید. آخرین وعده غذاییتان را حداقل 2 ساعت قبل از خواب بخورید. افزایش وزن در دوران بارداری نیز منجر به سوزش سر دل می شود. لذا اگر بیش از حد معمول افزایش وزن داشته اید، به تمرینات سبک بپردازید.

2. یبوست و هموروئید

یبوست معمولاً در سه ماهه سوم رخ می دهد. هورمون های بارداری، ماهیچه های اطراف روده ها را شُل می کنند و لذا بدن شما برای هضم غذا با دشواری رو به رو می شود. علاوه بر هورمون ها، رشد مداوم رحم به روده ها فشار می آورد و فضای کمی برای عملکرد موثر آن باقی می ماند. مکمل های آهن نیز به ایجاد این مشکل کمک می کنند. متاسفانه این مشکل تا زمان زایمان طول می کشد. پس از آن همه چیز به حالت عادی بر می گردد. گاهی اوقات، یبوست می تواند منجر به هموروئید (متورم شدن رگ های اطراف مقعد) شود. هموروئید بسیار دردناک و ناراحت کننده است. برای جلوگیری از یبوست، مواد غذایی غنی از فیبر (غلات، سبزیجات برگدار، میوه های تازه و خشک) بخورید. از مواد غذایی، مانند: پاستا، آرد سفید و برنج پرهیز کنید. به جای 3 وعده غذایی بزرگ، 6 وعده غذایی کوچک بخورید تا مانع از احساس نفخ شود. به میزان فراوان آب بنوشید. شما حداقل باید روزی 8 الی 10 لیوان کامل مایعات بخورید تا به هضم غذا کمک کنید. میوه هایی مانند: کیوی و آلو به عنوان ملین عمل می کنند. شما همچنین می توانید آب گرم بنوشید تا حرکات روده را تحریک کنید. تمرینات کگل (ورزشی برای تقویت عضلات لگنی) نیز می تواند به رفع یبوست کمک کند.

3. بدن درد

هورمون های استروژن و ریلاکسین به رباط های شما کمک می کنند تا شُل شوند. آن ها همچنین به پاها، زانوها و باسن و کمرتان فشار وارد می کنند. شما می توانید از این دردها اجتناب کنید. لذا بدن خود را با ایستادن های طولانی مدت یا بلند کردن اشیای سنگین خسته نکنید. یک کیسه آب گرم یا یک حوله داغ، چندین بار در روز در ناحیه درد قرار دهید. اما یخ را بیش از 20 دقیقه در ناحیه درد قرار ندهید، زیرا یخ می تواند به اعصاب آسیب بزند.

4. انقباضات براکستون هیکس

با شروع نیمه دوم بارداری، ماهیچه های اطراف رحم سفت می شوند و حدود 30 الی 60 ثانیه منقبض می شوند. این انقباضات تنها در حدود ماه هشتم بدتر می شوند. آن ها دهانه رحم شما را گشاد و آماده زایمان می کنند. انقباضات براکستون هیکس زمانی اتفاق می افتد که مادر یا جنین فعال باشند و یا زمانی که کسی شکم شما را لمس می کند. این انقباضات مداوم نیستند و شدت نمی یابند. هنگامی که این انقباضات را تجربه می کنید، سعی کنید موقعیت خود را تغییر دهید و یا دوش آب گرم بگیرید. نوشیدن آب نیز به کنترل این انقباضات کمک می کند.

5. تورم

دست ها و پاهای متورم در هفته 34 بارداری بدتر می شوند. حلقه ازدواج و کفشتان دیگر اندازه تان نیستند. برای تسکین تورم، پاهایتان را بالاتر از قلب خود قرار دهید. لباس های تنگ نبوشید و در هنگام نشستن، پاهایتان را روی هم نیندازید.

تغییرات جنین در هفته سی و چهارم بارداری

جنینتان به سرعت به رشد خود ادامه می دهد. او اکنون اکثر شکم شما را اشغال کرده است و همانند قبل تکان نمی خورد. در ادامه به معرفی تغییرات جنین در هفته سی و چهارم بارداری می پردازیم.

اگر جنینتان تا به حال در لگنتان قرار نگرفته باشد، این اتفاق در این هفته رخ می دهد. این فرایند به وسیله شکمتان که به پایین و جلو آمده است، مشخص می شود. در حالی که از سوزش سر دل شما تسکین می یابد، مراجعه شما به توالت بیشتر از قبل خواهد شد. سر اکثر نوزادان در هفته 34 در ناحیه لگن قرار می گیرد. اما اگر این فرزند دوم شماست، این فرایند می تواند دیرتر رخ دهد.

اندام های داخلی جنین شما در حال توسعه هستند. کیسه های هوایی درون شُش های جنینتان اکنون با مواد شیمیایی که به تنفس نوزادتان بلافاصله پس از تولد کمک می کنند، پوشانده شده است.

رفتار جنین شما دیگر مانند قبل نامنظم نیست. او الگوی خواب معینی دارد. او دیگر به فراوانی قبل ضربه نمی زند، اما ضربات او قوی تر از قبل است.

مغز جنین شما به طور کامل بسته نشده است. مناطق خاصی وجود دارد که استخوان های جمجمه وی متصل نشده اند. استخوان جمجمه به طور کامل توسعه نیافته است. سر همانند یک الماس است و کمی به سمت جلو می باشد. این وضعیت به جنینتان کمک می کند تا در هنگام زایمان به راحتی بیرون بیاید.

لایه های چربی زیر بدن جنین، به وی اجازه می دهد تا با محیط بیرون انطباق یابد.

تقریباً همه جنین ها آماده بیرون رفتن از رحم هستند، اما آن ها هنوز نوزادان نارس هستند.

اگر جنین شما پسر است، بیضه هایش توسعه یافته اند و از شکم به کیسه بیضه راه یافته اند.

ناخن های دست و پای جنینتان به طور کامل توسعه یافته اند.

موهای جنینتان به رشد خود ادامه می دهند. رنگ موی او به رنگ موی والدینش یا خاندانش می رود.

ورنیکس که یک ماده کرم مانند است و از پوست جنین برای جلوگیری از چروک شدن محافظت می کند،  در اطراف پوست جنین ضخیم تر می شود.

جنین شما در هفته سی و چهارم بارداری به اندازه یک گرمک است. طول جنینتان تقریباً 54 سانتی متر و وزنش حدود 2100 گرم است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و سوم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و دوم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و یکم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی ام

رژیم غذایی مناسب در ماه هشتم بارداری چیست؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.