نیازهای فردی و اجتماعی فرزند نوجوانمان چیست؟

نوجوانی مرحله حساسی از فرایند رشد است که با تغییرات زیادی همراه می باشد. برای برقراری تعامل موفق با نوجوانان می بایست، نسبت به این تغییرات آشنایی داشته و نیازهای فردی و اجتماعی آن ها را به خوبی درک کرد. خواندن این مقاله به ما کمک می کند تا با اساسی ترین نیازهای فردی و اجتماعی نوجوانان آشنا شویم.

همان گونه که برای مراقبت از یک گل باید بدانیم چه نیازهایی دارد تا با برآورده کردن آن نیازهای خاص، گل را شاداب و سرزنده نگه داریم، مراقبت درست و فراهم نمودن موجبات شکوفایی فرزند نوجوانمان نیز به شناخت کافی از نیاز هایش وابسته است. در سنین نوجوانی، فرزند شما وارد مرحله ای از رشد با نیازهای تازه ای شده است که غفلت از هر کدام می تواند در رشد روانی او اختلال ایجاد کند. با شناخت این نیازها بهتر می توانید نوجوانتان را درک کنید و علت برخی رفتارهای او را بفهمید. در ادامه به چند نیاز اساسی این دوره اشاره می شود. این نیازها می توانند فردی و اجتماعی باشند.

در سطح فردی نیازهایی قرار دارند که برآورده شدن آنها توسط خود نوجوان صورت می گیرد. نوجوان درگیر فعالیت هایی می شود که ارضای این نیازها را به دنبال دارد. اینجا والدین می بایست به عنوان حامی عمل کنند. نیازهای فردی عبارتند از:

1. نیاز به خود مختاری هیجانی و رفتاری

خودمختاری هیجانی به معنی کنارگذاشتن وابستگی هیجانی به والدین و برقراری روابط جدید است، همچنین خود مختاری رفتاری را نیز انجام دادن رفتارهای مقتضی و مناسب، بنا به اراده خود فرد تعریف می کنند. این نیاز اساسی ترین نیاز است و اگر برآورده شود برآورده شدن سایر نیازها را به دنبال خواهد داشت.

2. نیاز به خود شناسی

نوجوان می خواهد بداند چیست و کیست. می خواهد احساس کند شخصی منحصر بفرد و خاص است و تمایل دارد مطمئن شود که نزد خودش پذیرفته شده است. مادامی که نوجوان نتواند به هویت ثابتی برای خود، توسط خودش دست یابد، قادر به برقراری روابط صمیمانه با دیگران نخواهد بود.

3. نیاز به شایستگی

ارضای نیاز به احترام و عزت نفس به احساساتی نظیر اعتماد به نفس، ارزش، قدرت، موفقیت، کفایت، شایستگی، کسب اعتبار و مفید و ثمربخش بودن در جامعه منتهی خواهد شد که البته همه این ها نیازمند رفتار مسئولانه نوجوان است. (در این زمینه مقاله 6 راهکار برای پرورش حس مسئولیت پذیری نوجوانان را ببینید)

4. نیاز به معنویت

مذهب، معنویت و داشتن هدفی مشخص در زندگی، عامل آرامش و رضایت روح است و فرد را از بسیاری از نگرانی ها، اضطراب ها و ترس ها نجات می دهد و به عنوان یک تکیه گاه روحی مورد نیاز است. مذهب خود را به او دیکته نکنید بلکه با سوالاتی زمینه کنجکاوی و کنکاش او را در این مسائل فراهم کنید یا اگر برای او سوالی مطرح شده و تناقضاتی پیش آمده، منبعی مناسب برای مطالعه را به او معرفی کنید، یا او را با افراد صاحب نظر در این زمینه آشنا کنید. او خودش باید مذهب و فلسفه زندگی اش را انتخاب کند.

5. نیاز به شکوفایی استعدادها

نوجوان شما بصورت بالقوه استعدادها و توانمندی هایی دارد که اگر کشف شوند و در مسیر درست قرار بگیرند، رضایت درونی او را به همراه خواهد داشت. اجازه بدهید با شناختی که او از خودش بدست آورده است، موضوعات مورد علاقه خود را پیگیری کند. به جای او تصمیم نگیرید که چه رشته ای را ادامه بدهد بلکه امکانات لازم برای پیشرفت او در رشته مورد علاقه اش را فراهم کنید.

نیازهای اجتماعی نیز آن دسته از نیازهایی هستند که در ارتباط با دیگرانی همچون دوستان، اعضای خانواده و جامعه مطرح می شوند و به طور مشخص فراهم نمودن زمینه برقراری ارتباط سالم امکان برآورده شدن آنها را فراهم می کند.

1. نیاز به تایید همسالان و عضویت در گروه

گروه های دوستی هم منبع برآورده شدن نیازهای اجتماعی نوجوان هستند و هم مرجع تقلید نوجوان بشمار می روند. این گروه ها نیاز شدید نوجوان به برقراری تماس، روابط صمیمانه و تعلق را به خوبی ارضا می کند. محبوبیت نوجوانان و جوانان در گروه همسالان تابع توانایی انجام دادن کارهایی است که در گروه باعث به دست آوردن وجهه می شود.

2. نیاز به دوست داشته شدن و دوست داشتن

درست است که در همه سنین این احساس وجود دارد، اما در دوره نوجوانی این نیاز بیشتر می شود و کمبود یا نبود آن اثرات بد و ضایعات دردناکی در روح افراد به وجود می آورد که می تواند روابط فرد با دیگران را نیز تحت تأثیر قرار دهد. همچنین اگر نوجوان شما در خانه آن را بدست نیاورد، ممکن است در جایی نامناسب و با روشی نامناسب دنبال آن بگردد. به خاطر داشته باشید نوجوان شما بیشتر از نصیحت های شما به محبت شما نیازمند است.

3. نیاز به آرامش

نوجوان نیازمند دنیایی سازمان یافته، امن، منظم، قابل پیش بینی و قانونمند است که بتواند روی آن حساب کند و در آن وقایع غیرمنتظره و غیرقابل کنترل، گیج کننده یا وقایع خطرناک رخ ندهد. او نیاز دارد تا در هرحال، والدین یا حامیان نیرومندی داشته باشد که از او در مقابل آسیب ها محافظت کنند.

4. نیاز به تشویق

اگر نوجوان شما ده رفتار منفی و یک رفتار مثبت دارد، شما به آن یک رفتار مثبت توجه کنید. نوجوان نیاز دارد که اطرافیانش بیشتر رفتارهای مناسبش را ببینند و بیشتر اعمال خوبش را تشخیص دهند و به موقع او را مورد تشویق قرار دهند. او تمایل ندارد که معایبش مورد توجه قرار گیرد. چه بسا همین تشویق به موقع شما و نیز برآوردن نیاز به شایستگی، رفتارهای منفی او را کاهش دهد.

5. نیاز به پذیرفته شدن در اجتماع

نوجوان نیاز دارد به عنوان عضوی از جامعه پذیرفته شود. با باورهای کلیشه ای قضاوت نشود و به سبک زندگی او احترام گذاشته شود. او نیاز دارد مسئولیتی را در جامعه به عهده بگیرد و به نظرات او توجه شود. او نیاز دارد که سایرین نیازهای او را نادیده نگیرند. اگر این نیازها در او برآورده نشود زمینه رفتار ضد اجتماعی در او شکل می گیرد.

 

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.