به هنگام خرید کتاب برای کودکان باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای کتاب خوان بار آوردن کودکان، باید کتابی متناسب با سن و درک کودک انتخاب کرد. مقاله ای که در ادامه می آید، نکاتی را ارائه می کند که شما والدین گرامی را جهت انتخاب یک کتاب مناسب راهنمایی می کند.

انتخاب کتاب هایی متناسب با سطح سواد خواندن فرزندتان به بهبود سواد او کمک می کند و همچنین وی لذت کتاب خواندن را یاد می گیرد. کتاب هایی که بیش از حد چالش برانگیز هستند، ممکن است کودک را از کتاب خواندن دلسرد کنند. همچنین کتاب هایی که بیش از حد آسان هستند، فرصت کافی برای تمرین و رشد فراهم نمی کنند. از این رو، در ادامه به نکاتی جهت خرید کتاب برای کودکان اشاره می کنیم.

مراحل ساده ذیل را برای انتخاب کتاب هایی متناسب با سطح فرزندتان دنبال کنید:

1. سطح سواد خواندن فرزندتان را مشخص کنید: برای تشخیص سطح سواد خواندن فرزندتان از معلمان مدرسه او کمک بگیرید.

2. در جستجوی کتاب هایی مطابق با سطح سواد خواندن فرزندتان باشید: موسسات مختلفی (نظیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) هستند که مجموعه کتاب های حوزه کودکان را در گروه های سنی مختلف طبقه بندی کرده اند. تقسیم بندی کتاب های گروه سنی کودکان و نوجوانان از قرار زیر است:

  • گروه سنی الف: سال های پیش از دبستان
  • گروه سنی ب: سال های اول، دوم و سوم دبستان
  • گروه سنی ج: سال های پایانی دبستان
  • گروه سنی د: نوجوانی اول یا سال های راهنمایی
  • گروه سنی ه: نوجوانی دوم یا سال های دبیرستان

3. تکنیک «واژگان پنچ انگشت» را انجام دهید: از فرزندتان بخواهید 5 انگشتش را بالا بگیرد و یک صفحه از یک کتاب را بخواند. اگر در هنگام خواندن معنی یک کلمه را نمی دانست، یک انگشتش را پایین می آورد. اگر همه انگشت هایش را پایین آورد، کتاب برایش خیلی سخت است

4. یک بررسی سریع درک مطلب انجام دهید: از فرزندتان بعد از خواندن چند صفحه بخواهید که خواندن را متوقف کند و آن چه را که خوانده است، برای شما تعریف کند. مطمئن شوید که او کاملاً کتاب را فهمیده است.

در نهایت این که:

برای این که در آینده فرزند کتاب دوست و کتاب خوانی داشته باشید، وی ابتدا باید عادت کتابخوانی را در شما مشاهده کند. سپس کتاب هایی برای وی تهیه کنید که هم سطح درک و فهم و علایق او باشد تا بدان علاقمند شود.

10 راهکار برای تشویق کودکان به کتابخوانی

اینفوگراف: چگونه فرزندتان را کتاب خوان بار بیاورید؟

به هنگام خرید اولین کفش کودک باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ویدئو: به هنگام خرید صندلی ماشین باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ویدئو: به هنگام خرید کالسکه باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.