پاسخ به سوالات والدین (48): آیا استفاده از پودر بچه برای نوزادم امن است؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش شما را درباره امن بودن یا خطرناک بودن استفاده از پودر بچه راهنمایی می کنیم.

با سلام

من مادر نوزادی تازه متولد شده هستم. از مادرم شنیده ام که در گذشته برای من و خواهر و برادرهایم از پودر بچه استفاده می کرد تا جوش پوشک نزنیم. می خواستم بدانم آیا استفاده از پودر بچه برای نوزادان امن است یا خطر دارد؟ 

با سلام خدمت شما مادر گرامی

ما آن چه را که می بینیم، باور می کنیم. ما محصولات مخصوص نوزادان را که به شدت در تلویزیون تبلیغ می شوند می خریم. اما به یاد داشته باشید که همه محصولات برای نوزادان امن نیستند، به خصوص پودر بچه. متخصصان اطفال استفاده از پودر بچه را توصیه نمی کنند. تبلیغات فانتزی مادران را به خرید این محصولات وا می دارد. مادران ما نیز برای ما پودر بچه می خریدند، در آن زمان آگاهی زیادی در این باره وجود نداشت. شما ممکن است بخواهید بدانید پودر بچه چه آسیب هایی به کودکتان می رساند. از این رو، در ادامه به معرفی این آسیب ها می پردازیم.

چرا استفاده از پودر بچه برای نوزادان امن نیست؟

هنگامی که شما از پودر بچه برای نوزادتان استفاده می کنید، همراه با بوی دوست داشتنی آن، ذرات بسیار ریزی آزاد می شود که می تواند به راحتی توسط کودک شما استنشاق شود. خطر ابتلا به مشکلات ریوی و تنفسی، در کودکانی که نارس به دنیا آمده اند، یا بیماری های تنفسی مکرر دارند و یا با بیماری قلبی مادرزادی متولد شده اند، زیادتر است. به همین دلیل استفاده از پودر بچه برای نوزادان توصیه نمی شود. اتلین اکسید موجود در پودر بچه که بی رنگ است و بوی دلپذیر و شیرینی دارد، موجب عقیم سازی می شود و سرطان زاست.

پودر بچه مبتنی بر تالک و آرد ذرت چه فرقی با یکدیگر دارند؟

اکثر پودرهای بچه مبتنی بر تالک هستند. از این رو، ذرات آن به راحتی قابل استنشاق هستند. پودرهای بچه مبتنی بر تالک، شامل ذرات بسیار ریزی از مواد معدنی نرمی به نام تالک هستند. این پودرها اگر استنشاق شوند، برای نوزاد بسیار بد هستند. با این وجود، برخی از پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت هستند و اگر به اندازه کافی و با دقت استفاده شوند، امن می باشند. پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت دارای ذرات بزرگ تری هستند و در نتیجه کمتر توسط نوزاد مورد استنشاق قرار می گیرد.

موارد منع مصرف پودر بچه

در صورتی که نوزادتان دچار جوش پوشک شد، از هیچ نوع پودر بچه استفاده نکنید. این پودرها فقط پوست ظریف و لطیف کودکتان را بدتر می کنند. بهتر است برای مراقبت و مداوای کودکتان، از کرم یا پماد جوش پوشک استفاده کنید. پزشکان معتقدند، استفاده از پودر بچه به هیچ وجه به بهبودی یا کاهش بثورات کمک نمی کند. در صورتی که متوجه شدید، پوست نوزداتان خشک شده، ترک براشته و یا عفونت کرده، از پودر بچه استفاده نکنید و فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اگر نوزادتان آسم یا بیماری تنفسی دارد، توصیه می شود از هر گونه پودر بچه دور بماند، زیرا در صورت استنشاق، حتی کوچک ترین ذرات پودر نیز باعث تحریک شُش های نوزدان می شود.

آیا نوزادان به پودر بچه نیاز دارند؟

اگر صادقانه بگوییم، نوزادان اصلاً به پودر بچه بر روی بدن خود نیاز ندارند. اگر پودر در قسمت های چین خورده دست ها، پاها، گردن و ناحیه تناسلی تجمع یابد، می تواند منجر به سوزش پوست شود. پودر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. در حقیقت، اگر بچه های بزرگ تری دارید، پودر را در جای امنی قرار دهید تا مبادا این ذرات سفید خوشبو را پیدا کنند و آن را استنشاق کنند. بسیاری از مادران از پودر برای تسکین پوست پس از تعویض پوشک استفاده می کنند. همیشه بهتر است پس از هر بار تعویض پوشک، پوست نوزاد را خوب خشک کنید. جوش پوشک زمانی پدید می آید که پوشک خیس مدت زمان زیادی با پوست در تماس باشد. اگر فکر می کنید که به کار بردن این پودر خوشبو پوست نوزاد شما را در سراسر روز، تازه نگه می دارد، پس بدانید که این پودرها پوست را خشک می کنند و رطوبت را از پوست کودکتان دور می کنند. شما در بلند مدت به کودکتان آسیب می رسانید. سعی کنید پوشک های کثیف را زود به زود تعویض کنید تا از جوش پوشک جلوگیری کنید. به پوست کودکتان اجازه دهید در حالت طبیعی خود باشد. سعی نکنید با استفاده از محصولاتی مضر، آن را تحریک کنید.

اگر مجبور بودید، چگونه باید از پودر بچه برای نوزادتان استفاده کنید؟

اگر نوزادتان به هیچ پودری حساسیت ندارد و نیز مشکلات تنفسی ندارد، شما می توانید خیلی کم از پودر استفاده کنید. سعی کنید از پودرهای مبتنی بر آرد ذرت استفاده کنید و مطمئن شوید که پودر حاوی فتالات یا تالک نمی باشد. هر گاه که پودر را روی کودکتان پاشیدید، مطمئن شوید که آن را از دور و نه مستقیم بر روی او می ریزید. شما می توانید مقداری پودر را در دستتان بریزید و سپس روی بدن نوزادتان بمالید. هرگز اجازه ندهید، پودر پس از حمام روی بدن نوزادتان تجمع یابد. همچنین به یاد داشته باشید که پس از هر بار تعویض پوشک لازم نیست از پودر استفاده کنید.

در نهایت این که:

زمان آن رسیده است که پیش از خرید هر محصولی درباره آن تحقیق کنیم. آن روزهایی که مادران ما از پودر برای ما استفاده می کردند، گذشته است.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

پاسخ به سوالات والدین (47): چگونه می توانم از برق گرفتگی کودکم جلوگیری کنم؟

پاسخ به سوال والدین (46): چه زمانی بند ناف کودکم می افتد؟

پاسخ به سوالات والدین (45): اگر کودکم سکه یا دکمه خورد، چه کار کنم؟

پاسخ به سوال والدین (44): کودکم با اندام تناسلی خود بازی می کند، چه کار کنم؟

پاسخ به سوال والدین (43): اگر کودکم باتری خورد، چه کار کنم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.