بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و هفتم

مادر شدن، به خصوص برای اولین بار یک موضوع مهیج است و البته اگر خود را برای آن آماده نکرده باشید، می تواند گیج کننده نیز باشد. دوران بارداری و آغاز سفر جنین برای آماده شدن و پا گذاشتن به این دنیا، 40 هفته زندگی شگفت انگیز است که والدین تمام لحظات آن را می شمارند تا بالاخره کودک دلبندشان متولد شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا برای آشنایی بیشتر شما مادران عزیز، به بررسی هفته به هفته این سفر شگفت انگیز و تغییراتی که در این زمان باید انتظار آن را داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید، بپردازیم. آن چه در ادامه می آید، معرفی تغییرات هفته سی و هفتم بارداری است.

این سفر که 9 ماه پیش آغاز شد، در آینده ای نزدیک پایان خواهد یافت. از هیجان و شوق گرفته تا اضطراب و وحشت، شما همگی این احساسات را تجربه کرده اید. چند روز آخر چالش برانگیز خواهد بود. با خود فکر می کنید که آیا قادر به تشخیص انقباضات تمرینی از انقباضات واقعی خواهید بود؟ چه احساسی داخل اتاق زایمان خواهید داشت؟ چه زمانی کسیه آبم پاره می شود؟ اگر این سوالات شما را سردرگم کرده است، بهتر است مقاله ای که در ادامه می آید و به معرفی تغییرات مادر و جنین در هفته سی و هفتم بارداری می پردازد، مطالعه نمایید.

تغییرات مادر در هفته سی و هفتم بارداری

اگر چه در کتب پزشکی، مدت زمان یک بارداری کامل بین 37 الی 40 هفته است، اما پزشکان انتظار دارند که بارداری تا هفته 39 ادامه یابد، به خصوص زمانی که قرار باشد، شما سزارین شوید. اما در موارد اورژانسی، مداخله زود هنگام اتفاق می افتد. در ادامه به معرفی برخی از تغییرات مادر در هفته سی و هفتم بارداری، می پردازیم.

1. انقباضات براکستون هیکس

همان طور که بدن شما برای زایمان آماده می شود، ممکن است متوجه افزایش انقباضات براکستون هیکس شوید. این انقباضات فقط تکرار شونده نیستند، بلکه ناراحت کننده تر از همیشه هستند. همان طور که به زمان زایمانتان نزدیک می شوید، این انقباضات ریتمیک و دردناک می شوند و اغلب شما را فریب می دهند که شما در حال زایمان هستید. این انقباضات تمرینی هستند و برخلاف انقباضات واقعی قوی تر نمی شوند. اما گاهی اوقات، دشوار است که این انقباضات تمرینی را از انقباضات واقعی تشخیص داد. لذا اگر بیش از 4 انقباض در ساعت داشتید و در هفته 37 بارداری بودید، به جای تکیه بر تشخیص خود، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید.

2. گشاد شدن دهانه رحم

در هفته 37 بارداری، پزشکتان ممکن است شما را برای بررسی علائم زایمان، به طور هفتگی معاینه کند. این معاینات شامل گشاد شدن و نازک شدن دهانه رحم است. پزشک با بررسی دهانه رحم به شما می گوید که دهانه رحمتان چقدر گشاد شده است. دهانه رحم حداقل باید 10 سانتی متر گشاد شود تا به نوزاد اجازه عبور از رحم به کانال تولد را بدهد. پزشک همچنین بافت دهانه رحم را بررسی می کند. نازک شدن دهانه رحم به اندازه کافی، شروع فرایند زایمان را اطلاع می دهد. پزشک همچنین حرکت جنین به سمت پایین لگن را بررسی می کند.

هنگامی که جنینتان حرکت خود را به سمت پایین ادامه می دهد، سرش به شدت به لگن و باسن شما فشار می آورد. این فشار عظیم در اطراف ناحیه لگن ممکن است است شما را در هنگام خوابیدن ناراحت کند. یک دوش آب گرم می تواند عضلات شما را شُل کند و کمر دردتان را تسکین دهد. اگر نتوانید بخوابید، نگران نشوید، این امر طبیعی است. شما لزوما نباید در طول شب بخوابید. هر زمان که توانستید، چشم هایتان را روی هم بگذارید و بخوابید.

3. علائم کشیدگی

در اواخر بارداری باسن، سینه ها و شکم شما بزرگ تر از همیشه به نظر می رسد. خوشبختانه این تغییرات موقتی است و با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و یک سبک زندگی فعال پس از زایمان می توانید به وزن پیش از بارداری خود بر گردید. اما علائم کشیدگی که با افزایش وزن سریع بر روی سینه ها و شکم شما ایجاد می شود و غالباً هم ارثی است، تا پس از زایمان از بین نمی روند. اما شما می توانید مراقب افزایش وزن خود باشید، چرا که افزایش وزن سریع، یکی از علت های ایجاد علائم کشیدگی است. برای از بین رفتن و کمتر قابل توجه بودن علائم کشیدگی باید صبر کنید تا بدنتان به شکل اصلی خود باز گردد.

4. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات پا، یکی از علائم شایع در سه ماهه سوم بارداری است و بدین علت رخ می دهد که رگ های خونی اطراف پا به دلیل افزایش وزن فشرده می شوند. گاهی اوقات یک رژیم غذایی نامناسب باعث گرفتگی عضلات پا می شود. مصرف مواد غذایی غنی از کلسیم و منیزیم و همچنین انجام تمرینات کششی به کاهش این درد کمک می کنند.

تغییرات جنین در هفته سی و هفتم بارداری

در هفته 37 بارداری، فرایند رشد و توسعه جنین تقریباً تکمیل شده است و از این به بعد جنینتان فقط وزن اضافه می کند. در ادامه به معرفی تغییرات جنین در هفته سی و هفتم بارداری می پردازیم.

شُش ها و مغز جنینتان به بالغ شدن خود ادامه می دهند.

جنینتان موهای پرز مانند و ورنیکس را از دست می دهد.

جنینتان از طریق دم و بازدم در مایع آمنیوتیک به تمرین تنفس می پردازد.

او انگشتانش را می مکد و چشمانش را باز و بسته می کند.

برخی جنین ها درون رحم مادر، سکسکه می کنند و لذا شما ممکن است جهش های درون شکمتان را تشخیص دهید.

سیستم گوارش جنینتان به طور کامل تکمیل شده است و حاوی مکونیوم (ماده ای چسبنده، سیاه و قیر مانند) است. گاهی اوقات، به خصوص در حاملگی های طولانی مدت، مکونیوم به مایع آمنیوتیک نشت می یابد. در چنین شرایطی پرستاران باید به دقت بر جنین نظارت کنند و علائم فشار بر وی را جستجو کنند.

اگر چه حرکات جنینتان منظم نیست، اما قوی تر و متمایزتر از قبل است. در ماه نهم بارداری، پزشکان معمولاً به زنان باردار توصیه می کنند که تعداد ضربات جنین را بشمارند و اگر جنین به طور غیر معمولی ساکت و آرام بود، آن را گزارش دهند. اما اگر جنینتان فعال باشد، هر بار که سرش را می چرخاند، شما در ناحیه دهانه رحم خود احساس سوزش می کنید.

جنین شما در هفته سی و هفتم بارداری به اندازه برگ چغندر سوییسی است. طول جنینتان تقریباً 48.6 سانتی متر و وزنش حدود 2900 گرم است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و ششم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و پنجم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و چهارم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و سوم

رژیم غذایی مناسب در ماه نهم بارداری چیست؟

 

 

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.