باید و نبایدهایی برای پیشگیری از سرماخوردگی کودکان در فصل سرما

با سرد شدن هوا و ریزش باران و برف، عفونت های ویروسی و باکتریایی زیاد می شوند. کودکان به دلیل ضعیف بودن بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری قرار می گیرند. لذا در فصل سرما باید برای کودکان تمهیداتی اندیشید تا آن ها از اثرات سو تغییرات آب و هوا و سرماخورگی محافظت کرد. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی باید و نبایدهایی می پردازد که از سرماخورگی کودکان در مقابل تغییرات آب و هوایی محافظت می کند.

هر زمان که آب و هوا تغییر کند، عفونت های ویروسی و باکتریایی نیز به وجود می آیند. این امر به ویژه سلامت کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و لذا ممکن است، ناراحتی معده، تب، سرفه، سرما خوردگی و گلو درد در این بازه، در هر کودکی مشاهده شود. از این رو، در ادامه به ارائه باید و نبایدهایی می پردازیم که فرزندتان را در مقابل تغییرات آب و هوایی از سرماخوردگی محافظت می کند.

بایدهایی برای محافظت از کودکان در زمان تغییرات آب و هوایی

1. خوردن مواد غذایی غنی و طبیعی

بهتر است به کودکتان مواد غذایی طبیعی بدهید و بدنش را برای مبارزه با ویروس های افزایش یافته در طول تغییرات آب و هوایی آماده کنید. به او مواد غذایی بدهید که ایمنی بدنش را افزایش دهد. مانند: موز، شیر، آبمیوه های طبیعی و حاوی ویتامین ث بالا، سوپ مرغ و ... .

2. مصرف آب کافی

آب سموم بدن را از بین می برد و به پوست و بدن آب کافی می رساند.

3. تزریق واکسن آنفلوانزا

بسته به سابقه ایمنی کودکتان و همچنین محل زندگیتان، شما ممکن است بخواهید کودکتان واکسن آنفلوانزا تزریق کند.

4. بهداشت پایه

به کودکتان آموزش دهید که هنگام سرفه، جلوی دهان خود را با یک دستمال بگیرد و به طور مکرر دستهایش را با آب و صابون بشوید، به خصوص قبل از صرف غذا. همچنین به او یاد دهید که مالیدن چشم ها، دهان و بینی احتمال ورود میکروب ها به بدن را افزایش می دهد.

5. استفاده از مواد ضد عفونی کننده قوی

برای تمیز کردن میز و کف اتاق از یک مایع ضد عفونی کننده قوی استفاده کنید.

6. خواب آرام و راحت

مطمئن شوید که کودکتان به میزان کافی می خوابد و استراحت می کند. استرس، سیستم ایمنی را ضعیف می کند و لذا کودک در تغییرات فصلی آسیب پذیرتر خواهد شد.

7. پوشیدن چند لایه لباس

هوا صبح ها خنک است، ظهرها گرم و شب ها سرد. به کودکتان چند لایه لباس بپوشانید، به طوری که او بتواند بسته به آب و هوا لباس هایش را کم و زیاد کند.

8. مراقبت از پوست و مو

پوست و مو در هوای سرد خشک و شکننده می شوند، لذا بهتر است از مرطوب کننده استفاده شود. همچنین سر کودکتان را با یک کلاه بپوشانید.

9. استفاده از عسل و زنجبیل

از ترکیب عسل و زنجبیل به جای شربت های سرماخوردگی شیمیایی استفاده کنید. این ترکیب خارش گلو را کاهش می دهد.

نبایدهایی برای محافظت از کودکان در زمان تغییرات آب و هوایی

1. دست کم نگرفتن هوای سرد

در طول روز به خصوص ظهرها، هوا گرم تر می شود، اما نباید گول این هوا را خورد، زیرا در هنگام غروب خورشید و شب هوا رو به سردی می رود. لذا باید همیشه چند لایه لباس پوشید و در شرایط مختلف آن را کم و زیاد کرد.

2. پرهیز از مواد غذایی فرآوری شده، پرچرب و شیرین

مواد غذایی مانند: چیپس، آب بدن را جذب می کنند و بسیار ناسالم هستند. لذا رژیم غذایی کودکتان را مد نظر قرار دهید و یک برنامه غذایی متعادل برای وی تهیه نمایید.

3. پرهیز از نوشیدنی های سرد و بستنی

از نوشیدنی های سرد و بستنی در شرایط تغییر آب و هوایی پرهیز کنید، زیرا ممکن است کودکتان در معرض سرما خوردگی قرار بگیرد.

4. پرهیز از روشن کردن سیستم تهویه

هنگامی که کودکتان از مدرسه به خانه می آید، بلافاصله سیستم تهویه را روشن نکنید، به یاد داشته باشید که او ممکن است سرما بخورد. شوک ناگهانی از هوای گرم به سرد یا بالعکس ممکن است با بدن کودکتان سازگار نباشد. از این رو، ابتدا از وی بخواهید که دست و صورت خود را با آب ولرم بشوید و آبی بنوشد و سپس زیر دستگاه تهویه قرار گیرد. این کار باعث می شود، دمای بدن او به تدریج به حالت عادی و طبیعی برسد.

5. پرهیز از خروج از خانه

کودکان در این آب و هوا مستعد گرفتن حساسیت و آلرژی هستند، چرا که گرده افشانی در این هوا اتفاق می افتد و میزان آلاینده ها نیز در این هوا افزایش می یابد. از این رو:

  • در طول هوای سرد کودکتان را در خانه نگه دارید.
  • در هنگام خروج از منزل ماسک به دهان کودکتان بزنید.
  • به سایر والدین نیز همین موارد را توصیه کنید. عمل به این موارد، کودکتان را از بروز مشکلات تنفسی، آلرژی ها و عفونت های چشمی محافظت می کند.

6. پرهیز از نادیده گرفتن بهداشت

کودکتان باید بهداشت عمومی را رعایت کند و به هنگام صرف غذا دست و صورت خود را با آب و صابون بشوید.

7. پرهیز از ورزش نکردن

آب و هوا به هر نحوی که بود، کودکتان را در یک فعالیت بدنی یا ورزش سبک درگیر کنید. این کار باعث می شود، کودکتان فعال باشد و هوای تازه استنشاق کند.

8. پرهیز از تغییر مکرر هوای محیط

سعی کنید دمای محیط را ثابت نگه دارید. تغییر دمای مکرر ممکن است کودکتان را بیمار کند، زیرا بدن وی قادر به تطبیق سریع با هر دمایی نیست.

9. پرهیز از مصرف مواد غذایی در مکان های غیر بهداشتی

تعداد زیادی ویروس در هوا وجود دارد و تغییر ناگهانی و آب و هوا نیز باعث تولید مثل باکتری ها می شود. لذا از مصرف مواد غذایی در مکان های غیر بهداشتی پرهیز کنید و اگر کودکتان به سفر یا اردو می رود، غذای خانگی به او بدهید.

10. دست کم نگرفتن پشه ها و حشرات

با تغییر آب و هوا حشرات نیز در محیط زیاد می شوند. با استفاده توری، قرص های ضد حشرات و تمیز نگه داشتن محیط کودکتان را از نیش حشرات محافظت کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت the parent being

آموزش اهمیت شستن دست ها به کودکان

تب ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

واکسن آنفلوانزا در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن

 

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.