بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و هشتم

مادر شدن، به خصوص برای اولین بار یک موضوع مهیج است و البته اگر خود را برای آن آماده نکرده باشید، می تواند گیج کننده نیز باشد. دوران بارداری و آغاز سفر جنین برای آماده شدن و پا گذاشتن به این دنیا، 40 هفته زندگی شگفت انگیز است که والدین تمام لحظات آن را می شمارند تا بالاخره کودک دلبندشان متولد شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا برای آشنایی بیشتر شما مادران عزیز، به بررسی هفته به هفته این سفر شگفت انگیز و تغییراتی که در این زمان باید انتظار آن را داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید، بپردازیم. آن چه در ادامه می آید، معرفی تغییرات هفته سی و هشتم بارداری است.

جنین شما اکنون آماده است که جهان را ببیند. احتمالاً چند روز آینده را با اضطراب می گذرانید و منتظر به دنیا آمدن فرزندتان خواهید بود. با این حال ممکن است کودکتان تصمیم بگیرد چند روز دیگر در رحم شما باقی بماند و فعلاً به دنیا نیاید. اگر در مورد زایمان و ترشحات واژن ناراحت هستید، بهتر است مقاله ای را که در ادامه می آید و به معرفی تغییرات مادر و جنین در هفته سی و هشتم بارداری می پردازد، مطالعه نمایید.

تغییرات مادر در هفته سی و هشتم بارداری

اغلب زنان چند روز آخر بارداری را صرف فکر کردن به حوادثی می کنند که ممکن است پس از زایمان شروع شود. آن ها از لحاظ ذهنی برای زایمان آماده می شوند و  به کارهایی که باید پس از به دنیا آمدن نوزادشان انجام دهند، فکر می کنند. در ادامه به معرفی برخی از تغییرات مادر در هفته سی و هشتم بارداری، می پردازیم.

1. پلاگ های مخاطی

یک ماده غلیظ ژلاتین مانند، به نام پلاگ مخاطی خود را در دوران بارداری به رحم متصل می کند. در هفته 38، این پلاگ مخاطی ترشح می شود و بدین معناست که شما می توانید به زودی (احتمالاً طی یکی دو روز آینده) زایمان کنید. گاهی اوقات، این پلاگ مخاطی کمی خون آلود می شود و گاهی اوقات بدون خون می باشد و گاهی اوقات این ترشحات چند هفته پیش از زایمان ترشح می شود. جای هیچ نگرانی نیست، مگر این که این پلاگ مخاطی بیش از حد خون آلود باشد و شما هنوز به پایان بارداری خود نرسیده باشید. اما در هفته 38 بارداری، این ترشحات فقط نزدیک بودن زایمان را نشان می دهند.

2. ترشحات سینه

ترشحات سینه، یک اتفاق شایع در هفته 38 بارداری است. اگر چه همه زنان آن را تجربه نمی کنند، اما اگر سینه های شما آغوز ترشح نکرد، نگران نشوید.

3. اضطراب عاطفی و بی قراری

شما به شدت منتظر پایان این سفر هستید، نه تنها به دلیل این که می خواهید فرشته کوچک خود را در آغوش بگیرید، بلکه بدین علت که می خواهید بدن قبلی خود را داشته باشید. شما همچنین مدام از خود می پرسید، آیا مادر خوبی خواهم بود؟ آیا قادرم وزنم را کم کنم؟ چقدر درد زایمان طول می کشد؟ این ها تنها برخی از سوالاتی است که شما ممکن است از خودتان بپرسید. اما به یاد داشته باشید که اضطراب، تنها هورمون های استرسی را که برای شما و جنینتان بد است، تحریک می کند. لذا سعی کنید خود را برای خوشامد گویی به نوزادتان آماده کنید.

4. ناراحتی عمومی

اکثر زنان در ماه و هفته های آخر بارداری خسته می شوند و می خواهند هر چه زودتر این دوران تمام شود. ناراحتی های عمومی که پیش از این تجربه کرده اید، در این اواخر بیشتر می شود. پاهایتان متورم تر از قبل می شود، کمر دردتان ادامه می یابد، بی خوابی همچنان همراهتان است و شما درباره این موارد هیچ کاری نمی توانید انجام دهید، مگر این که راه های مختلفی را برای تکسین دردهایتان امتحان کنید.

5. انقباضات براکستون هیکس

انقباضات براکستون هیکس یا انقباضات تمرینی و کاذب در هفته 38 بارداری به مراتب افزایش و شدت می یابد. این انقباضات، عضلات اطراف رحم را انعطاف پذیر و آماده زایمان می کنند. به یاد داشته باشید که سایر علائم زایمان را در خود جستجو کنید، چرا که این انقباضات می توانند واقعی نباشند.

تغییرات جنین در هفته سی و هشتم بارداری

جنین شما اکنون در مراحل پایانی آماده سازی برای زندگی در دنیای واقعی است. در ادامه به معرفی تغییرات جنین در هفته سی و هشتم بارداری می پردازیم.

شُش های جنینتان به بلوغ خود ادامه می دهند.

سیستم عصبی جنینتان تکامل می یابد.

بدن جنینتان برای کمک به تنظیم درجه حرارت بدن در خارج از رحم به ذخیره کردن چربی ادامه می دهد.

جنینتان همچنان ورنیکس را از خود می زداید، اگر چه مقداری از آن بعد از تولد نیز روی بدن وی وجود دارد.

جنین شما در هفته سی و هشتم بارداری به اندازه خربزه است. طول جنینتان تقریباً 49.8 سانتی متر و وزنش حدود 3000 گرم است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

 

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و هفتم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و ششم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و پنجم

بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و چهارم

رژیم غذایی مناسب در ماه نهم بارداری چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.