بارداری هفته به هفته: تغییرات مادر و جنین در هفته سی و نهم

مادر شدن، به خصوص برای اولین بار یک موضوع مهیج است و البته اگر خود را برای آن آماده نکرده باشید، می تواند گیج کننده نیز باشد. دوران بارداری و آغاز سفر جنین برای آماده شدن و پا گذاشتن به این دنیا، 40 هفته زندگی شگفت انگیز است که والدین تمام لحظات آن را می شمارند تا بالاخره کودک دلبندشان متولد شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا برای آشنایی بیشتر شما مادران عزیز، به بررسی هفته به هفته این سفر شگفت انگیز و تغییراتی که در این زمان باید انتظار آن را داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید، بپردازیم. آن چه در ادامه می آید، معرفی تغییرات هفته سی و نهم بارداری است.

بارداری در هفته 39 به طور رسمی کامل شده است. اگر شما مایل به انتخاب عمل سزارین باشید، اکنون وقت آن رسیده است که پزشکان زایمان را برنامه ریزی کنند. اگر شما می خواهید درباره تغییراتی که در هفته 39 بارداری رخ می داهد، آگاهی یابید، بهتر است مقاله ای را که در ادامه می آید و به معرفی تغییرات مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری می پردازد، مطالعه نمایید.

تغییرات مادر در هفته سی و نهم بارداری

در هفته های پایانی، پزشک برای یافتن علائم زایمان، معایناتی انجام می دهد. علاوه بر سونوگرافی، او ممکن است به معاینه دهانه رحم بپردازد تا ببیند آیا دهانه رحم باز و نازک شده است یا خیر. او همچنین بافت دهانه رحم را بررسی می کند تا ببیند نرم شده است یا خیر. در ادامه به معرفی برخی از تغییرات مادر در هفته سی و نهم بارداری، می پردازیم.

1. انقباضات براکستون هیکس

از سه ماهه دوم به بعد، عضلات رحم شروع به سفت شدن و منقبض شدن می کنند. در ابتدا، این فرایند به ندرت محسوس و قابل توجه است، اما زمانی که به روز زایمان نزدیک می شوید، انقباض عضلات شدیدتر و تکرار شونده می شود. گاهی اوقات، این انقباضات ریتمیک و نزدیک به یکدیگر می توانند شما را فریب دهند که به زمان زایمان نزدیک شده اید. اما انقباضات واقعی به مرور زمان قوی تر و طولانی تر می شوند و با نشانه های دیگری همراه هستند. اگر این انقباضات به طور فزاینده افزایش یافتند و یا متوجه شدید جنینتان به طور غیر معمولی غیر فعال است، حتی اگر نشانه های دیگری مشاهده نکردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

2. ناراحتی در اطراف لگن

اگر جنین شما در ناحیه لگن شما قرار گرفته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که اندام های داخلیتان، مانند: مثانه، باسن و لگن، تحت فشار باشند. در نتیجه، شما ممکن است احساس ناراحتی در اطراف شکمتان احساس کنید. گاهی اوقات شما ممکن است سوزش کمی را در اطراف لگنتان احساس کنید، این پدیده زمانی رخ می دهد که سر جنینتان چرخیده باشد.

3. ناراحتی و درد عمومی

استرس احساسی، همراه با نشانه های جسمانی بارداری ممکن است گاهی اوقات شما را خسته و کسل کند. اما اگر شما این احساس را به طور مداوم داشتید، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید. شما ممکن است کم خونی داشته باشید و یا خواب کافی نداشته باشید. و در برخی موارد نیز، خستگی می تواند نشانه نزدیک شدن به زمان زایمان باشد.

4. ترشحات واژن

اگر پلاگ های مخاطی هنوز ترشح نشده باشند، ممکن است این اتفاق در این هفته رخ دهد. این ترشحات ممکن است به یک باره بیرون بریزد و یا کم کم تخلیه شود. پلاگ های مخاطی معمولاً سفید رنگ هستند، اگر چه گاهی اوقات خون آلود نیز هستند. در حقیقت، پلاگ های مخاطی یکی از علائم اولیه زایمان هستند. اما منتظر باشید، هنوز زمان بستن ساک بیمارستان فرا نرسیده است. گاهی اوقات، ترشحات واژن درست پیش از زایمان رخ می دهد و گاهی اوقات یکی دو روز پیش از زایمان. گاهی اوقات این ترشحات ممکن است در توالت تخلیه شوند و شما اصلاً متوجه آن نشوید.

تغییرات جنین در هفته سی و نهم بارداری

جنین شما اکنون آماده به دنیا آمدن است. او اکنون در ناحیه لگن قرار گرفته است و در موقعیت تولد می باشد. در ادامه به معرفی تغییرات جنین در هفته سی و نهم بارداری می پردازیم.

جنینتان به انباشتن چربی در اطراف زانوها و شانه های خود ادامه می دهد. این کار به او کمک می کند تا حرارت بدنش را در خارج از رحم کنترل کند.

شُش ها و مغز جنینتان به تکامل و بلوغ خود ادامه می دهند.

جنینتان همچنان وزن کسب می کند.

جنینتان اگر تا به حال ورنیکس را که ماده ای سفید رنگ و پنیر مانند است و پوست را می پوشاند و از آن محافظت می کند و آن را مرطوب نگه می دارد، از دست نداده باشد، اکنون از دست می دهد.

پوست جنینتان به دلیل لایه های چربی که روی رگ های خونی قرار می گیرند، سفید می شود.

جنین شما در هفته سی و نهم بارداری به اندازه هندوانه است. طول جنینتان تقریباً 50.7 سانتی متر و وزنش حدود 2800 الی 4100 گرم است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

ز

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.