برفک دهان در نوزادان: علل، علائم و راه های درمان آن

اگر زبان و سقف دهان نوزاد شما به رنگ سفید است و موجب آزار و اذیت وی می شود و غیر قابل پاک شدن است، احتمالاً وی به بیماری برفک دهان مبتلا شده است. از این رو، برای آشنایی بیشتر با این بیماری، مقاله ای را که در ادامه می آید، مطالعه نمایید، چرا که به معرفی علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از برفک دهان در نوزادان می پردازد.

برفک یک عفونت قارچی در دهان است که در میان نوزادان شایع است. برفک به شکل لکه های سفید یا زردی در کناره ها، سقف، لثه ها، لب ها و زبان دهان نوزاد ظاهر می شود که گاهی دردناک است. برفک همچنین می تواند به گلو، لوزه ها یا مری گسترش یابد. در ادامه با شهروند فردا همراه بوده و علل، علائم و راه های درمان برفک دهان در نوزادان را دنبال کنید.

علل برفک دهان در نوزادان

برخی از نوزادان برای اولین بار در کانال تولد با قارچ تماس می یابند. اگر شما (در صورتی که شیرده باشید) یا نوزادتان آنتی بیوتیک مصرف کنید، نوزادتان ممکن است به برفک دهان مبتلا شود، چرا که آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب دهان را که از رشد بیش از حد قارچ ها جلوگیری می کنند، می کشند.

مادران و نوزادان می توانند عفونت را به یکدیگر منتقل کنند. اگر نوزاد شما مبتلا به برفک باشد و شما به او شیر بدهید، در نتیجه یک عفونت قارچی دردناک روی نوک سینه شما ایجاد می شود که نیاز به درمان دارد. و اگر شما به نوزادتان شیر می دهید و روی نوک سینه تان عفونت قارچی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ایجاد شده باشد، می توانید برفک دهان را به وی انتقال دهید.

از طرف دیگر ممکن است شما آلوده نشوید، حتی اگر نوزادتان را که به برفک مبتلا است، شیر دهید. به طور مشابه، ممکن است نوزاد شیرخوار شما به عفونت قارچی شما مبتلا نشود.

برخی افراد فکر می کنند که برفک می تواند از طریق مکیدن شیشه شیر یا پستانک به مدت طولانی، ایجاد شود. برخی دیگر سر شیشه های ناپاک و کثیف را مقصر برفک می دانند. اما نوزادانی که به طور انحصار از شیر مادر تغذیه می شوند و از پستانک استفاده نمی کنند نیز می توانند به برفک مبتلا شوند. بنابراین مشخص کردن یک علت برای ابتلا به برفک دشوار است. به طور کلی، برخی نوزادان و مادران بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به برفک هستند.

علائم برفک دهان در نوزادان

اگر تنها یک پوشش سفید رنگ روی زبان نوزادتان مشاهده کردید، احتمالاً فقط باقی مانده شیر است، به خصوص اگر می توانید آن را پاک کنید. اما اگر لکه های سفید یا زردی را در دهان یا گلوی نوزادتان مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر این لکه ها دردناک نیز باشند.

راه های درمان برفک دهان در نوزادان

اگر پزشک نوزادتان تشخیص داد که وی مبتلا به برفک است، ممکن است یک داروی قارچی خوراکی (اغلب نیستاتین) تجویز کند. دوره مصرف این دارو حدود 2 هفته است تا عفونت به طور کامل از بین برود. پزشک همچنین ممکن است برای درد نوزادتان استامینوفن تجویز کند.

برخی نوزادان مبتلا به برفک، به جوش پوشک قارچی نیز مبتلا می شوند، اگر این اتفاق رخ داد، پزشک ممکن است استفاده از نیستاتین را در ناحیه پوشک تجویز کند.

اگر شما نوزاد مبتلا به برفک را شیردهی می کنید، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که شما نیز باید بر روی نوک سینه هایتان نیستاتین یا کلوتریمازول بمالید، چرا که بدین ترتیب شما و نوزادتان عفونت را به یکدیگر منتقل نمی کنید.

پیشگیری از برفک دهان در نوزادان

از آن جا که برفک اغلب توسط آنتی بیوتیک ها ایجاد می شود، این داروها را به نوزاد خود ندهید، مگر این که ضروری باشد. (آنتی بیوتیک ها از عفونت ویروسی جلوگیری نمی کنند.)

تمیز و استریل کردن پستانک نیز ممکن است از ابتلا به برفک جلوگیری کند.

برخی پزشکان به مادران شیرده توصیه می کنند که بین فواصل تغذیه نوزادشان، نوک سینه خود را خشک کنند، چرا که به جلوگیری از برفک کمک می کند.

در نهایت این که:

برفک خطرناک نیست، اما اگر نوزادتان خیلی بهانه گیر و ناراحت باشد، برفک می تواند با تغذیه کردنش تداخل داشته باشد، چرا که به هنگام تغذیه شدن احساس درد و ناراحتی می کند. لذا نوزادتان را دلداری دهید و زمینه راحتی وی را فراهم کنید و از دستوراتی که پزشک برای تسکین درد و بهبود بیماری ارائه کرده است، پیروی نمایید. به یاد داشته باشید که این عفونت نیز مانند همه عفونت ها از بین می رود.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

زخم دهان یا آفت در کودکان: علل و راه های درمان آن

شکسته شدن دندان در کودکان: علل و راه های درمان آن

آیا دندان در آوردن سبب اسهال در کودکان می شود؟

اینفوگراف: راهنمای والدین برای بهداشت دهان و دندان کودکان

به هنگام خرید پستانک باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.