9 دارویی که نباید به کودکان پیش دبستانی و دبستانی داد

از آن جایی که سیستم ایمنی بدن کودکان ضعیف تر از بزرگسالان است، در هنگام بیماری نباید بدون تجویز پزشک به آن ها دارو داد، زیرا این کار نه تنها ممکن است فایده نداشته باشد، بلکه حتی ممکن است مضر و خطرناک هم باشد. از این رو، در ادامه به معرفی 9 دارویی که نباید بدون تجویز پزشک به کودکان داده شود، می پردازیم.

کودکان بیشتر از بزرگسالان احتمال دارد که نسبت به داروها واکنش نشان دهند، لذا دادن داروی بدون نسخه، حتی از نوع طبیعی و گیاهی نیز می تواند بسیار خطرناک باشد. از این رو، در ادامه به معرفی داروهایی می پردازیم که نباید بدون تجویز پزشک به کودکان خود بدهید.

1. آسپرین

هرگز به کودک خود آسپرین و هر داروی دیگری که حاوی آسپرین است، ندهید، مگر این که پزشک کودکتان آن را تجویز کرده باشد. آسپرین می تواند کودکان را به سندرم ری که یک بیماری نادر اما کشنده است، مبتلا کند.

آسپرین با نام های دیگری، از جمله سالیسیلات یا اسید استیل سالیسیلیک در بازار موجود است. لذا پیش از مصرف برچسب داروها را با دقت بخوانید و اگر مطئن نیستید که آیا دارویی حاوی آسپرین است یا خیر، از پزشک یا دارو ساز سوال نمایید.

2. استامینوفن و ایبوپروفن

شما ممکن است بخواهید تب و سایر دردهای کودکتان را با استامینوفن یا ایبوپروفن تسکین دهید. با این حال، اگر کودکتان مبتلا به کم آبی، استفراغ، آسم، مشکلات کلیه، زخ معده یا سایر بیماری های طولانی مدت است، پیش از دادن ایبوپروفن با پزشکش مشورت کنید. همچنین اگر کودکتان بیماری کبدی دارد، از پزشک بخواهید که جایگزینی برای استامینوفن تجویز کنید.

3. داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی

داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی نباید به کودکان زیر 3 سال داده شود، چرا که این داروها علائم این بیماری ها را کاهش نمی دهند و می توانند مضر نیز باشند، به ویژه اگر بیش از میزان توصیه شده، استفاده گردد. داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی تنها در صورتی که توسط پزشک توصیه شود، می تواند توسط کودکان 4 الی 6 ساله استفاده شود. داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی برای کودکان 7 سال به بالا امن هستند، اما والدین باید به دقت از دستورالعمل میزان مصرفی پیروی کنند.

داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی می توانند موجب خواب آلودگی یا بی خوابی، ناراحتی معده، بثورات یا کهیر شوند. برخی کودکان نیز با مصرف این داروها می توانند عوارض جانبی، مانند: ضربان تند قلب، تشنج و حتی مرگ را تجربه کنند.

برخی متخصصان اطفال مخالف دادن داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی به کودکان زیر 12 سال، به علت خطرات و عدم اطلاعات اثبات شده درباره اثربخشی این داروها بر روی کودکان هستند، به خصوص آن هایی که یک بیماری زمینه ای دارند. نگرانی دیگری که در این زمینه وجود دارد، این است که شما ممکن است علاوه بر داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی، برای کاهش تب به طور جداگانه دارویی به کودکتان بدهید و بدین ترتیب وی دو برابر میزان معمول دارو دریافت کند.

4. داروهای ضد تهوع

داروهای ضد تهوع را به کودکتان ندهید، مگر این که پزشک به طور خاص آن را تجویز کرده باشد. در بیشتر موارد، استفراع و حالت تهوع کوتاه مدت بوده و کودکان معمولاً بدون دارو بهبود می یابند. داروهای ضد تهوع خطرات و عوارض دارند. اگر کودکتان استفراغ کرد و دچار کم آبی شد، برای بهبود حال او به پزشک مراجعه کنید.

5. داروهای بزرگسالان

دادن مقدار کمتر از داروهای بزرگسالان به کودکان به همان اندازه خطرناک است که به آن ها بیش از حد تعیین شده داروی کودکان بدهید. بسیاری از والدین نمی دانند که قطره های کودکان بسیار غلیظ تر از شربت هایی است که برای بزرگسالان وجود دارد. اگر روی برچسب دارو، چیزی درباره میزان مصرف بر حسب سن و وزن کودکان نوشته نشده است، از مصرف آن خودداری کنید.

6. داروهای تجویز شده برای فرد یا بیماری دیگر

داروهایی که برای فرد دیگر (خواهر یا برادر) یا بیماری های دیگر، تجویز شده است، ممکن است برای کودک شما بی اثر و حتی خطرناک باشد. لذا فقط داروهای تجویز شده را به کودکتان بدهید.

7. داروهای منقضی شده

داروهایی را که منقضی شده اند، فوراً از بین ببرید. همچنین از شر داروهایی که تغییر رنگ داده اند و یا دیگر همان گونه که خریداری کرده اید نیستند، خلاص شوید. پس از منقضی شدن، داروها دیگر موثر نبوده و حتی می توانند مضر باشند.

8. شربت تهوع آور

هرگز از شربت تهوع آور استفاده نکنید. پیش از این، از شربت های تهوع آور برای رفع مسمومیت استفاده می شد، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این شربت ها تاثیری بر درمان مسمومیت ندارند و حتی خطرناک نیز هستند.

9. داروهای جویدنی

اکثر کودکان 4 سال به بالا می توانند قرص های جویدنی را بخورند، اما اگر فرزند 2 الی 3 ساله شما هنوز در خوردن غذاهای جامد ماهر نشده است، ممکن است قرص های جویدنی باعث خفگی وی شوند. از این رو، از پزشک یا داروساز بپرسید که آیا می توانید قرص های جویدنی را خرد کنید و درون مواد غذایی نرم، مانند: ماست بریزید تا کودکتان به راحتی آن را بخورد. (اطمینان حاصل کنید که کودکتان تمام غذایش را بخورد تا دارو را به میزان کامل دریافت کند.)

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

آیا آسپرین منجر به سندرم ری در کودکان می شود؟

9 درخواست پزشکان اطفال از والدین

 

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.