درد رشد در کودکان

در بازه ای که فرایند رشد کودکان شدت می یابد، گاهی شاهد دردهایی در پاهای کودکانمان هستیم. این دردها به اصطلاح دردهای رشد نامیده می شوند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی بیشتر این دردها و علائم آن می پردازد.

دردهای گاه به گاه و حاد، دردهای بسیار شایعی در میان کودکان 3 تا 5 سال و 8 تا 12 سال هستند. کودکان اغلب دردهای رشد را در پاها، به خصوص در جلوی ران ها، پشت زانوها و ساق ها احساس می کنند. این دردها معمولاً در اواخر بعدازظهر و عصر و در طول اولین ساعت های خواب در شب پدیدار می شوند و صبح ها درد از بین رفته است.

دردها می توانند هم خفیف باشند و هم قوی، به طوری که کودکتان را از خواب بیدار کنند. برخی کودکان وقتی از دردهای رشد رنج می برند، دچار دردهای شکمی و سر درد نیز می شوند.

اصطلاح «دردهای رشد» گمراه کننده است. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این دردها ناشی از رشد استخوان است. متخصصان علل این دردها را نمی دانند، اما به نظر می رسد که این دردها اغلب زمانی اتفاق می افتند که کودک یک روز فعال را سپری کرده باشد.

دردهای رشد نشان دهنده این نیستند که کودکتان کار اشتباهی انجام داده است یا نیاز دارد آرام تر باشد. بچه های کاملاً سالم این درد را تجربه می کنند. در حقیقت 25 الی 40% کودکان این دردها را تجربه می کنند. دردهای رشد در دختران شایع تر از پسران است.

علائم دردهای رشد

دردهای رشد اغلب حدود 10 الی 15 دقیقه طول می کشند و معمولاً بر هر دو طرف بدن به طور مشابه اثر می گذارند، البته نه الزاماً در یک زمان. دردهای رشد معمولاً در عضلات احساس می شوند، نه در مفاصل. دردهای رشد باعث تب و لرز، قرمزی، تورم، کندی یا سختی در راه رفتن و درد مفاصل نمی شوند. علائم ذکر شده، ممکن است نشان دهنده بیماری جدی تری، مانند: عفونت، شکستگی، تومور، سرطان خون، آرتریت روماتوئید یا سایر مشکلات باشد که در ادامه می آید.

  • دردی که از یک نقطه خاص می آید. (پزشک ممکن است بخواهد یک اسکن استخوان انجام دهد تا احتمال تومور یا عفونت استخوانی را رد کند.)
  • تب همراه با درد پا، به طوری که هیچ منبع آشکاری، مانند: علائم آنفلوانزا، برای تب وجود ندارد. (یک آزمایش خون می تواند مشخص کند که آیا عفونت وجود دارد یا خیر.)
  • درد زیاد در یک باسن، ران یا زانو و یا مشکل در انداختن وزن روی یک پا یا به کندی و سختی راه رفتن. (پزشک ممکن است یک تصویربرداری با اشعه ایکس درخواست کند تا مطمئن شود که هیچ استخوانی منحرف نشده است.)
  • دردی که در طول روز ادامه دارد.
  • حساس به لمس و ماساژ ناحیه آسیب دیده. (اگر درد عضلانی باشد، با ماساژ خوب می شود، اما اگر چیز دیگری باشد، ممکن است با لمس و ماساژ بیشتر آسیب ببیند.)

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

نکات مهمی که باید درباره جهش های رشدی کودکان بدانیم!

چه ارتباطی بین خواب و رشد کودکان وجود دارد؟

شکستگی استخوان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.