آپاندیس در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

بیماری آپاندیس به سختی تشخیص داده می شود، چرا که اغلب آن را با دل درد اشتباه می گیرند. تشخیص این بیماری به خصوص در کودکان دشوارتر است، زیرا آن ها قادر به بیان علائم بیماری خود نیستند. تشخیص زودهنگام آپاندیس اهمیت بسزایی دارد، زیرا عدم درمان به موقع آن موجب ترکیدن آپاندیس می شود. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل، علائم و راه های درمان آپاندیس در کودکان می پردازد.

آپاندیس یک زائده کوچک و کرم مانند است که در ابتدای روده بزرگ و از روی بدن، پایین شکم و سمت راست قرار دارد. بیماری آپاندیس موجب التهاب و عفونت آپاندیس می شود. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان آپاندیس در کودکان می پردازیم.

علل آپاندیس در کودکان

التهاب و عفونت آپاندیس زمانی رخ می دهد که باکتری ها به وسیله مدفوع یا غده لنفاوی در آپاندیس گیر بیفتند. هنگامی که آپاندیس عفونی می شود، باید برای جلوگیری از ترکیدن و گسترش عفونت به شکم، برداشته شود.

افرادی که دارای سابقه خانوادگی آپاندیس هستند، بیشتر مستعد ابتلا به آپاندیس هستند. اگر کودکتان دارای بیماری فیبروز کیستیک (یک بیماری ارثی که باعث مشکلات گوارشی و تنفسی می شود) است، احتمال ابتلا به آپاندیس در او بیشتر است. آپاندیس در میان مردان شایع تر از زنان است.

علائم آپاندیس در کودکان

آپاندیس در نوزادان شایع نیست، اما وجود دارد. تشخیص آپاندیس برای والدین می تواند دشوار باشد. آپاندیس در ابتدا ممکن است شبیه آنفلوانزای معده به نظر برسد، چرا که دارای علائم کلاسیک درد شکمی، تب و استفراغ است. (در موارد نادر، می تواند منجر به اسهال شود.)

شکم کودک شما ممکن است متورم و به لمس حساس شود و اگر آپاندیس متورم شده اش، عضلاتی را که به پاهایش می رسند، آزار دهد، ممکن است به سمت راست خم شود. کودکان بزرگ تر ممکن است گاهی اوقات به توصیف شرح حال خود بپردازند و خبر از درد شکمی که از ناحیه ناف به سمت راست و پایین شکم پیشرفت می کند، بدهند.

راه های درمان آپاندیس در کودکان

اگر کودکتان آپاندیس داشت، به او ملین ندهید. این کار باعث می شود آپاندیس بترکد. لذا فوراً به پزشک مراجعه کنید و مداوا را از سر بگیرید، زیرا ممکن است آپاندیس بترکد و عفونت به حفره شکمی کودکتان گسترش یابد. پزشک ممکن است تصویربرداری با اشعه ایکس، سونوگرافی یا سی تی اسکن انجام دهد تا تصویر بهتری از آپاندیس کودکتان به دست آورد. او همچنین ممکن است از کودکتان یک آزمایش خون بگیرد تا از وجود عفونت اطلاع یابد و یک آزمایش ادرار برای اطمینان از عدم وجود عفونت ادراری بگیرد. وی همچنین ممکن است با یک جراح جهت تصمیم گیری به منظور نیاز به جراحی مشورت کند. در صورت لزوم جراحی، با برش دادن دیواره شکم یا به وسیله لاپاراسکوپی، آپاندیس از روده بزرگ جدا شده و هر مایعی که به دلیل عفونت انباشته شده است، تخلیه می شود. پس از جراحی، پزشک به منظور جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می کند.

اگر آپاندیس بترکد، چه اتفاقی می افتد؟

اگر عفونت باکتریایی شدید باشد، ممکن است آپاندیس بترکد و باکتری ها از اندام عفونی به حفره شکمی راه یابند. اگر این اتفاق بیفتد، کودکتان در بیمارستان بستری خواهد شد و آنتی بیوتیک را به صورت تزریق وریدی دریافت می کند تا سریعاً وارد جریان خون شود و با عفونت مبارزه کند و همچنان جراحی ضروری می باشد

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

اوریون در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

آبله مرغان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

دیابت در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.