کرمک در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

گاهی اوقات دیده می شود که در مدفوع یا پوشک کودکان کرم های کوچک و سفید رنگی وجود دارد. این کرم ها نشان دهنده بیماری کرمک هستند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از کرمک در کودکان می پردازد.

کرمک، کرم های سفید و کوچکی هستند که در روده نفود می کنند. این کرم ها در اطراف مقعد و مدفوع دیده می شوند. کرمک در کودکان مدرسه ای بسیار شایع هستند، اما هر کودکی، حتی نوزادان هم می تواند بدان مبتلا شوند، به خصوص اگر به مهدکودک بروند و یا خواهر یا برادری داشته باشند که به کرمک مبتلا شده باشد. کرمک نیز مانند: شپش نشان از بهداشت ضعیف ندارد. کرمک به ندرت یک خطر سلامتی ایجاد می کند و بر خلاف شپش به راحتی از بین می رود. آلودگی شدید به کرمک می تواند منجر به کاهش وزن و در دخترها منجر به عفونت ادراری یا عفونت در ناحیه شکم شود. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از کرمک در کودکان می پردازد.

علل کرمک در کودکان

تخم های کرمک می توانند بیش از دو هفته بر روی برخی سطح ها زنده بمانند. بنابراین، یک کودک می تواند با لمس اشیایی، مانند: اسباب بازی یا حوله یا دست زدن به کسی که مبتلا به کرمک است و سپس گذاشتن انگشتانش در دهانش، به کرمک مبتلا شود. کرمک همچنین می تواند به وسیله خوردن غذای آلوده کسی که به کرمک مبتلا است، منتقل شود.

سپس تخم ها به روده بزرگ می رسند، از آن جا کرمک های ماده از روده کودک خارج می شوند و روی تخم هایشان در مقعد دراز می کشند. زمانی که کرم ها حرکت می کنند، باعث خارش روده می شوند و خواب را مختل می کنند.

هنگامی که کودک مقعد خود را می خاراند، تخم ها زیر ناخن هایش می روند و هنگامی که دست هایش را به دهانش می برد، چرخه دیگری شروع می شود.

علائم کرمک در کودکان

اگر کودکتان کرمک داشته باشد، احتمالاً مقعدش را می خارد و از احساس خارش در آن ناحیه شکایت می کند، به خصوص در شب. اگر فرزندتان نوزاد باشد، طبیعتاً قادر نخواهد بود که به شما بگوید مشکل چیست، اما اختلال در خواب و بهانه گیری ناشی از خارش می تواند نشانه کرمک باشد. سوزش پوست اطراف مقعد (و گاهی اوقات سوزش واژن در دختران) می تواند یک نشانه باشد. کرمک گاهی اوقات باعث تهوع و استفراغ نیز می شود.

شما می توانید سوءظن خود را با استفاده از گرفتن یک چراغ قوه روی باسن و مقعد کودک خود (یا در پوشکش) و جستجوی کرم ها در شب یا صبح زود تایید کنید. زیرا در این زمان کرم ها ظاهر می شوند و تخم هایشان را روی پوست کودک بر جا می گذارند. شما همچنین برای بررسی کرم ها می توانید یک نوار یا روبان شفاف را به آرامی در مقعد کودکتان فشار دهید.  تخم ها به نوار خواهند چسبید و شما می توانید با پزشک کودکتان درباره آزمایش آن ها صحبت کنید. شما اغلب تخم ها را می توانید بیابید، حتی اگر کرم های واقعی را نبینید.

اگر کرمک یا تخم ها را پیدا نکردید، خارش مقعدی می تواند نشانه مشکل دیگری، مانند: خشکی ناشی از تمیز کردن شدید آن ناحیه با صابون باشد. قرمزی و حساس شدن پوست مقعد می تواند نتیجه التهاب ناشی از جوش پوشک، اسهال یا عفونت باکتریایی باشد.

اگر پوست ناحیه مقعد بسیار قرمز، متورم، گرم و حساس به لمس باشد، ممکن است دچار عفونت شده باشد. چرک یا سایر ترشحات و بوی بد نیز نشانه های عفونت هستند. اگر به عفونت مشکوک هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

راه های درمان کرمک در کودکان

یک مورد خفیف کرمک، گاهی اوقات بدون درمان از بین می رود. اما حتی در موارد متوسط، کرمک می تواند باعث خارش آزاردهنده و اختلال در خواب شود و در موارد شدید، کرمک می تواند منجر به عفونت های جدی شود. لذا شما نباید اجازه دهید که وضعیت رو به وخامت رود.

پزشک کودکتان ممکن است برخی دارو ها را برای کشتن کرم ها تجویز کند. پزشک حتی ممکن است توصیه کند همه اعضای خانواده تحت درمان قرار گیرند، چرا که کرمک به راحتی شیوع می یابد.

علائم کرمک معمولاً در عرض یک هفته از درمان ناپدید می شوند. اما به دلیل این که داروها فقط کرم ها را می کشند، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که درمان را تا 2 هفته ادامه دهید، حتی اگر علائم کرمک ناپدید شده باشند. این کار باعث می شود تمام کرم هایی که از تخم خارج شده اند، کشته شوند.

پس از درمان ممکن است کرم های زیادی را در مدفوع کودکتان مشاهده کنید که برخی از آن ها تکان می خورند. شما ممکن است نگران شوید، اما جای هیچ نگرانی نیست. این فقط بدان معناست که کرم ها در حال ترک بدن کودکتان هستند.

پیشگیری از کرمک در کودکان

با انجام اقدامات احتیاطی زیر، از ابتلای کودکتان به کرمک پیشگیری کنید:

  • ناخن های کودکتان را با یک بُرس تمیز کنید و آن ها را کوتاه نگه دارید تا مانع از به دام افتادن تخم در زیر ناخن ها شوید.
  • کودکتان را روزانه حمام کنید. حمام کردن کودکان، هنگامی که از خواب بیدار می شوند، می تواند به از بین بردن تخم هایی که در شب ایجاد شده اند، کمک کند.
  • اگر فکر می کنید کودکی مبتلا به کرمک است، نگذارید کودکتان با وی به حمام برود.
  • لباس های زیر کودکتان را روزانه عوض کنید.
  • پرده های اتاق کودکتان را در طول روز کنار بزنید تا خورشید به روی ملحفه ها، فرش ها و ... بتابد. (تخم های کرمک به نور خورشید حساس هستند.)
  • کودکتان را از جویدن ناخن و مکیدن شست بازدارید.
  • دست های کودکتان را پیش از غذا خوردن و پس از استفاده از توالت بشویید.
  • اگر کسی در خانه شما به کرمک مبتلا است، لباس ها و ملحفه هایش را با آب داغ بشویید تا کرم ها و تخم هایشان را نابود کنید. همچنین تا زمانی که کرمک از بین نرفته است، توالت را روزانه بشویید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

اینفوگراف: علائم طبیعی و نگران کننده در رنگ مدفوع نوزادان

علائم طبیعی و نگران کننده در ادرار و مدفوع نوزادان

عفونت ادراری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

شپش در موی سر کودکان: علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.