پاسخ به سوالات والدین (54): اگر چیزی در بینی یا گوش کودکم گیر کرد، چه کار کنم؟

در بخش مشاوره آنلاین وب سایت شهروند فردا، والدین و مربیان می توانند مشکلات و دغدغه های تربیتی خود را مطرح نموده و پاسخ آن را از روانشناسان و مشاورین شهروند فردا دریافت نمایند. در این چالش به نگرانی والدی درباره نحوه برخورد و انجام اقداماتی به هنگام گیر کردن شیئی در بینی یا گوش کودکش پاسخ می دهیم.

با سلام

من کودکی دارم که مدام با اشیای ریز بازی می کند. نگران این هستم که مبادا آن ها را داخل گوش یا بینی خود فرو کند. اگر روزی این اتفاق بیفتد، باید چه اقداماتی انجام دهم؟

با سلام خدمت شما 

همه ما داستان هایی درباره گیر کردن حبوبات، غلات، دکمه و یا حتی حشره در گوش یا بینی نوزادان یا کودکان شنیده ایم. این اتفاق بسیار جدی است و به طور بالقوه می تواند منجر به عفونت یا آسیب های بلند مدت شود. از این رو، در ادامه به اقداماتی اشاره می کنیم که در صورت وقوع این اتفاق باید انجام دهید.

در ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. اگر شیء خیلی نزدیک به سطح و به وضوح قابل رویت بود، موچین وسیله خوبی برای در آوردن آن است.

بزرگ ترین خطر این است زمانی که سعی می کنید شیء یا حبوبات یا هر چیز دیگر را با موچین یا گوش پاک کن خارج کنید، آن را به سمت داخل هُل دهید. از این رو، پیشنهاد می شود، خارج کردن شیء را به پزشک واگذار کنید. پزشکان پنس های کوچک و ابزارآلات دیگری دارند که می توانند به راحتی شیء را از بینی یا گوش کودک خارج کنند.

اگر شما نمی توانید این شیء را به راحتی ببینید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. پزشکان می توانند شیء مورد نظر را به راحتی مشاهده کنند و حتی اگر خارج کردن آن سخت شده باشد، آن را بیرون آورند. برای مثال حبوبات متورم شده که خارج کردن آن دشوار است یا باتری دکمه ای که می تواند منجر به آسیب جدی به بافت ها شود.

آیا ممکن است بدون آن که کودکم متوجه شود، چیزی در بینی یا گوش او گیر کرده باشد؟

کودکان کوچک علاقمند به فرو کردن اشیای کوچک در گوش و بینی خود هستند و ممکن است متوجه نشوند که چیزی درون گوش یا بینیشان گیر کرده است. اما شما ممکن است متوجه شوید که یک طرف بینی کودکتان آبریزش دارد و ترشحاتی بد بو از آن خارج می شود. (اگر آبریزش به دلیل سرماخوردگی باشد، احتمالاً هر دو طرف بینی کودکتان آبریزش خواهد داشت.) کودکتان همچنین ممکن است به دلیل درد یا ناراحتی گریه کند، یا خون دماغ شود.

اگر چیزی در گوش کودکتان گیر کرده باشد، کودکتان ممکن است از صداهای عجیب شکایت کند یا ترشحاتی از گوشش جاری شود و احساس ناراحتی کند.

پزشک چگونه شیء را خارج می کند؟

چند روش و ابزار مختلف برای خارج کردن شیء از گوش و بینی کودک وجود دارد. پزشکان با مشاهده گوش یا بینی کودک تصمیم می گیرند که کدام رویه بهتر است. در ادامه به برخی از این روش های اشاره می کنیم.

  • مسدود کردن سوراخ باز بینی و درخواست از کودک برای دمیدن در بینی
  • دمیدن کوتاه و سریع در دهان کودک هنگامی که سوراخ باز بینی مسدود شده است.
  • استفاده از پنس های کوچک یا گوش پاک کن یا یک ماشین مکنده
  • استفاده از روغن معدنی درصورتی که حشره در گوش کودک گیر کرده باشد تا حشره کشته شود.
  • خروج شیء با فشار آب
  • استفاده از آهن ربا برای خروج شیء فلزی

پیشگیری از فرو کردن اشیاء به داخل بینی و گوش

  • مطمئن شوید که همه اسباب بازی های مناسب سن کودکتان هستند.
  • سکه ها و دیگر اشیای کوچک را دور از دسترس کودکتان قرار دهید.
  • به کودکتان بیاموزید که قرار دادن اشیاء در گوش و بینی، کار بد و خطرناکی است.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

پاسخ به سوالات والدین (47): چگونه می توانم از برق گرفتگی کودکم جلوگیری کنم؟

پاسخ به سوالات والدین (45): اگر کودکم سکه یا دکمه خورد، چه کار کنم؟

پاسخ به سوال والدین (44): کودکم با اندام تناسلی خود بازی می کند، چه کار کنم؟

پاسخ به سوال والدین (43): اگر کودکم باتری خورد، چه کار کنم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.