مسمومیت در کودکان: علائم و راه های درمان آن

مسمومیت انواع مختلفی دارد و کودکان بسیاری دچار مسمومیت می شود. والدین باید با علائم مسمومیت و انواع آن و اقدامات مناسب با هر نوع مسمومیت آشنا باشند تا بتوانند سلامت کودکان خود را حفظ کنند. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علائم و انواع مسمومیت و اقدامات مناسب با هر نوع مسمومیت می پردازد.

هر ساله تعداد زیادی کودک در معرض مسمومیت قرار می گیرند. مسمومیت انواع مختلفی، از جمله مسمومیت با مواد آرایشی، مواد شوینده، مُسکن ها، آفت کش ها، ضد یخ، بنزین، الکل سفید، روغن موتور، واکس، رقیق کننده رنگ، گیاهان و الکل را شامل می شود. تعداد قابل توجهی از این مسمومیت ها درون خانه اتفاق می افتد. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علائم و انواع مسمومیت در کودکان و راه های درمان و پیشگیری از آن می پردازد.

علائم مسمومیت در کودکان

اگر متوجه هر یک از علائم زیر شدید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید:

  • تنفس دشوار
  • درد شدید در گلو
  • سوختگی لب ها یا دهان
  • تشنج
  • بی هوشی
  • خواب آلودگی شدید

راه های درمان مسمومیت در کودکان

در ابتدا باقیمانده چیزی را که کودکتان خورده است، از او دور کنید و هر آن چه را که در دهانش است، خارج کنید.

سعی نکنید که کودکتان را وادار به استفراغ کنید. اگر کودکتان اسید قوی، مانند: شوینده دستشویی یا یک ماده قلیایی، مانند: شوینده اجاق گاز، خورده باشد، استفراغ می تواند ماده سوزش آور را تا سراسر گلو و دهان بالا بیاورد و موجب آسیب بیشتر شود.

در صورت امکان، ظرف ماده ای را که کودکتان خورده است، به اورژانس ببرید تا پزشکان بتوانند مواد تشکیل دهنده آن ماده را از روی برچسبش شناسایی کنند. اگر کودکتان بخشی از گیاهی را خورده است، آن گیاه را تا جایی که می توانید توصیف کنید.

اگر کودکتان داروی تجویز شده یا بدون نسخه خورده است، قوطی یا بسته دارو را با خود به اورژانس ببرید و در صورت امکان، حداکثر مقداری را که ممکن است کودکتان از آن دارو مصرف کرده باشد، با توجه به مقداری که هر قوطی یا بسته از دارو می تواند در خود جای دهد، تخمین بزنید.

اگر پوست کودکتان در معرض سم قرار گرفت، همه لباس های آلوده شده وی را در آورید و پوستش را با آب ولرم بشویید. اگر پوست سوخته به نظر می رسد، شستشو را حداقل به مدت 15 دقیقه ادامه دهید. سپس به اورژانس مراجعه کنید.

اگر چشم کودکتان در معرض سم قرار گرفت، چشم هایش را فوراً با آب ولرم بشویید. اگر کودکتان ترسیده یا آشفته باشد، آسان نیست. اگر تنها هستید، کودکتان را داخل یک پتو یا حوله قرار دهید و زیر بغلتان بگیرید و آب را با فشار به چشمانش بریزید. اگر بزرگسال دیگری حضور دارد، از او بخواهید کودکتان را نگه دارد و آب را با فشار به گوشه درونی چشمش بریزید تا سم خارج شود. سعی کنید پلک های کودکتان را باز نگه دارید یا کودکتان سریع چشمانش را باز و بسته کند. این کار را به مدت 15 دقیقه ادامه دهید. اگر سم با سایر نقاط بدن کودکتان نفوذ کرده باشد، کودکتان را حمام کنید و سپس به اورژانس مراجعه کنید.

اگر کودکتان در معرض گازهای سمی قرار گیرد، به سرعت او را به هوای آزاد ببرید. اگر کودکتان تنفس نداشت، عملیات احیای قلبی ریوی (CPR) را فوراً به مدت 1 دقیقه انجام دهید و سپس با اورژانس تماس بگیرید. مجدد عملیات احیای قلبی ریوی (CPR) را تا رسیدن کمک و شروع تنفس کودکتان ادامه دهید.

گازهای سمی در خانه می تواند از دود ماشین در پارکینک بسته، نشت گاز، اجاق های هیزمی که به طور مناسب کار نمی کنند یا بخاری ها، اجاق گازها یا آبگرمکن های گاز سوز ایجاد شوند.

کودکانی که دچار مسمومیت با سرب می شوند، اغلب تراشه های رنگی را می خورند یا سرب موجود در هوا را استنشاق می کنند. مسمومیت با سرب می تواند منجر به کم خونی و همچنین مشکلات شناختی، جسمانی و رفتاری شود.

مسمومیت با مونوکسیدکربن که یک گاز بدون رنگ و بو است، در خانه می تواند در نتیجه بد عمل کردن وسایل یا نصب نادرست آن ها ایجاد شود. کودکان پیش از بزرگسالان علائم مسمومیت با مونوکسیدکربن را نشان می دهند. علائم اولیه این مسمومیت، سردرد، سرگیجه و خواب آلودگی است. اگر در معرض گاز مونوکسیدکربن قرار گرفتن ادامه یابد، تهوع، استفراغ، تپش قلب، بی هوشی و حتی مرگ ممکن می شود. لذا بهتر است یک سنسور مونوکسیدکربن در خانه تان نصب کنید و آن را به طور منظم بررسی کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

اینفوگراف: آلرژی در نوزادان

اگر کودکتان حساسیت غذایی داشت، چه کار باید انجام دهید؟

8 ماده غذایی که در کودکان حساسیت (آلرژی) ایجاد می کند

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.