بیماری پوسته سر در نوزادان: علل، علائم و راه های درمان آن

گاهی دیده می شود که پوست سر برخی نوزادان، پوسته پوسته، چرب و زرد شده است. این بیماری، بیماری پوسته سر نام دارد و در میان نوزادان بسیار شایع است. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل، علائم و راه های درمان بیماری پوسته سر در نوزادان می پردازد.

بیماری پوسته سر، زیبا و جذاب نیست، اما بی ضرر است. این بیماری در چند ماه اول زندگی نوزادان دیده می شود و معمولاً خود به خود و در حدود 6 الی 12 ماهگی از بین می رود، اگر چه بهبود آن در برخی از کودکان بیشتر طول می کشد. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل، علائم و راه های درمان بیماری پوسته سر در نوزادان می پردازد.

علل بیماری پوسته سر در نوزادان

علل این بیماری ناشناخته است، اما ما می دانیم که این بیماری به دلیل بهداشت ضعیف یا آلرژی رخ نمی دهد. برخی متخصصان اعتقاد دارند که هورمون هایی که نوزاد در ماه آخر بارداری از مادرش دریافت می کند، غدد تولید کننده چربی را تحریک می کنند و در نتیجه منجر به بیماری پوسته سر می شود. همچنین اگر قارچ در محیط مناسب (چرب) قرار گیرد، رشد می کند و ممکن است منجر به این بیماری شود. اما هنوز هیچ توافقی در مورد علت این بیماری وجود ندارد.

علائم بیماری پوسته سر در نوزادان

اگر پوست سر نوزاد شما پوسته پوسته است و پوست خشک آن شبیه شوره به نظر می رسد یا ضخیم، چرب، زرد یا قهوه ای و کبره بسته است، احتمالاً به بیماری پوسته سر دچار شده است. این بیماری بسیار شایع است.

شما ممکن است متوجه همین شرایط در اطراف گوش ها یا ابروهای نوزداتان و یا روی پلک ها و یا حتی زیر بغل و سایر چین و چروک های نوزداتان شوید.

بیماری پوسته سر مُسری نیست و احتمالاً نوزداتان را آزار نمی دهد، اما اگر شدید باشد، ممکن است موجب خارش شود.

راه های درمان بیماری پوسته سر در نوزادان

در واقع نیازی نیست شما کاری انجام دهید، اما اگر این مساله شما را آزار می دهد، می توانید برخی از روش هایی را که در ادامه می آید، امتحان کنید:

  • پوست سر نوزادتان را با انگشتانتان یا با یک بُرس نرم برای از خشکی در آوردن پوست سر به آرامی ماساژ دهید.
  • هر روز سر نوزادتان را با شامپو بشویید، اما مطمئن شوید که همه صابون و شامپو را از روی سر وی شسته اید. پس از شستشو، پوست سر نوزادتان را با یک بُرس نرم به آرامی شانه بزنید.
  • مقدار کمی روغن طبیعی و خالص، مانند: روغن بادام یا روغن زیتون را روی پوست سر نوزادتان بمالید و 15 دقیقه منتظر بمانید، سپس با یک شانه دندانه دار یا یک بُرس نرم پوسته ها را به آرامی شانه کنید. در نهایت روغن را با شامپو بچه به آرامی بشویید و از بین ببرید. (بهتر است شامپو را چند دقیقه روی سر بمالید و سپس شستشو دهید.) چرا که ماندن روغن روی پوست سر منافذ را مسدود می کند و موجب چسبیدن پوسته ها به پوست سر می شود.

در نهایت این که:

اگر بیماری پوسته سر نوزادتان شدید باشد یا خونریزی کند یا به نواحی بیشتری گسترش یابد، به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است شامپو ضد شوره و در صورت التهاب پوست، کِرِم کورتیزون تجویز کند. در صورتی که علت بیماری پوسته سر یک عفونت قارچی باشد، پزشک یک داروی ضد قارچی موضعی تجویز خواهد کرد.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

 

اینفوگراف: آلرژی در نوزادان

اگزما در نوزادان و کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

زردی در نوزادان تازه متولد شده: علل، علائم و راه های درمان آن

اینفوگراف: صدمات تولد در نوزادان

برفک دهان در نوزادان: علل، علائم و راه های درمان آن

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.