دلایل و راه های درمان عدم وزن گیری نوزادان

نوزادانی که طبق جدول رشد وزن گیری نمی کنند، باعث نگرانی والدین خود می شود. عدم وزن گیری در نوزادان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی دلایل عدم وزن گیری نوزادان و راه های درمان آن می پردازد.

اگر نوزاد شما به طور پیوسته رشد نکند، بدان معنی است که یا خوب غذا نخورده است، یا مواد غذایی را جذب نکرده است و یا از مواد غذایی مغذی استفاده نکرده است. در ادامه به طور دقیق و مفصل به معرفی دلایل عدم وزن گیری نوزادان و راه های درمان آن می پردازیم.

دلایل عدم وزن گیری نوزادان

 • نوزاد شما ممکن است پیش از این که شیر کافی دریافت کند، خسته شود و به خواب برود.
 • نوزاد شما ممکن است بازتاب مکیدن ضعیفی داشته باشد و قادر نباشد شیر کافی از سینه های شما و یا حتی از شیشه شیر دریافت کند. (اگر چه این اتفاق در هنگام تغذیه شدن از سینه های مادر شایع تر است.)
 • شکاف لب یا کام ممکن است با تغذیه شدن با شیر مادر تداخل داشته باشد. این مشکل با شیشه های شیر مخصوص و کمک متخصصان تغذیه حل می شود. (شکاف لب و کام معمولاً در طی سال اول زندگی کودکتان اصلاح می شود.)
 • داشتن گره زبانی که حرکت زبان را محدود می کند، می تواند تغذیه و دریافت مواد مغذی را که نوزادتان بدان نیاز دارد، دشوار کند.
 • اگر شما نوزادتان را با شیر خشک تغذیه می کنید، آماده سازی فرمول اشتباه می تواند منجر به عدم وزن گیری شود.
 • اگر شما نوزادتان را شیردهی می کنید و روال منظمی برای تغذیه وی ندارید، نوزادتان به اندازه کافی شیر دریافت نمی کند. حتی ممکن است سینه های شما شیر کافی به منظور رشد نوزادتان تولید نکند. شیر مادر از دو بخش فورمیلک که آبکی و حاوی قند، پروتئین و مواد مغذی است و هیندمیلک که غلیظ و حاوی چربی است، تشکیل شده است. میزان کالری هیندمیلک بیشتر از فورمیلک است. یک سوم شیر مادر حاوی فورمیلک است و به راحتی در دسترس نوزاد قرار دارد. هنگامی که شما شروع به شیر دادن می کنید، بدنتان به طور غریزی هورمون اکسی توسین آزاد می کند که باعث جریان یافتن مابقی شیر یعنی هیندمیلک می شود و شما متوجه این اتفاق می شوید، چرا که در نوک سینه هایتان احساس سوزش، خارش و جهش شیر می کنید. به این پدیده رفلاکس جاری شدن شیر می گویند.

اگر شما به هنگام جاری شدن شیر تحت فشار و درد باشید، مانع از دریافت هیندمیلک به نوزادتان می شوید. هنگامی که این درد مزمن باشد، می تواند منجر به عدم وزن گیری نوزادتان شود. لذا شما باید برای شیردهی محیطی آرام را انتخاب کنید تا شیر جاری شود.

 • برخی از نوزادانی که بر اساس یک برنامه دقیق تغذیه می شوند، نه بر اساس نیاز و تقاضایشان، کمتر از مقداری که نیاز دارند، تغذیه می کنند. اکثر متخصصان معتقدند، بهترین زمان برای شیردهی به نوزاد، زمانی است که او خودش بخواهد تغذیه شود.
 • اگر نوزادتان بیمار شده باشد، بدنش کالری و مواد مغذی بیشتری نیاز دارد. بیماری ممکن است به اشتهای نوزاد شما صدمه بزند.
 • نوزاد شما ممکن است از بیماری های مزمن گوارشی، مانند: اسهال، ریفلاکس، سلیاک یا عدم تحمل شیر رنج ببرد.
 • اگر شما دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید و یا چند کودک دیگر نیز داشته باشید که به توجه شما نیاز داشته باشند، ممکن است نتوانید توجه و کالری را که نوزادتان بدان نیاز دارد، به او بدهید.
 • در موارد نادری، عدم وزن گیری ممکن است نتیجه یک مشکل ریوی، مانند: فیبروز کیستیک، یا یک مشکل عصبی، مانند: فلج مغزیِ، یا یک مشکل کروموزومی، مانند: سندرم داون، یا یک مشکل قلبی، مانند: کم خونی، یا یک مشکل متابولیسمی یا غدد درون ریز، مانند: کمبود هورمون رشد، باشد.

اگر هر یک از موارد بالا، علت عدم وزن گیری کودکتان باشد، باید فوراً درمان را شروع کنید.

راه های درمان عدم وزن گیری نوزادان

هنگامی که پزشک علت عدم وزن گیری کودک را متوجه شد، شما می توانید با درمان دارویی و افزایش کالری مصرفی کودکتان این مشکل را برطرف کنید.

وزن گیری نوزاد شما ممکن است با افزودن مکمل به شیر مادر یعنی شیر خشک یا شروع دادن غذای جامد به نوزادتان انجام شود. هنگامی که نوزادتان به اندازه کافی بزرگ شد، به او مواد غذایی پُر کالری، مانند: محصولات لبنی کامل (شیر، پنیر، ماست، بستنی، پودینگ)، تخم مرغ، آووکادو، نان و پاستای گندم کامل، پنکیک، سیب زمینی پخته و غلات داغ بدهید.

در موارد شدید، نوزادی که وزن نگرفته است، ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشد تا بتواند به صورت وریدی تغذیه شود و تحت نظارت دقیق قرار گیرد.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

پاسخ به سوالات والدین (51): کودکم وزن به دست نمی آورد، چه کار کنم؟

مادران چگونه می توانند از کافی بودن شیرشان مطمئن شوند؟

از روی برنامه به کودکم شیر بدهم یا هر زمان که گرسنه می شود؟

چه موقع و چگونه از شیر خشک برای تغذیه کودکان استفاده کنیم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.