چه زمانی زخم های کودکتان نیاز به بخیه دارد؟

هر صدمه یا آسیبی که کودکتان می بینید، نیازمند بخیه و یا جراحی نیست. زخم یا بریدگی باید شرایط خاصی داشته باشد تا نیاز به بخیه شدن داشته باشد. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی موقعیت هایی که می پردازد که بخیه ضروری است و فرایند بخیه زدن و نحوه مراقبت های پس از بخیه زدن و کشیدن بخیه را توضیح می دهد.

به طور کلی، یک زخم عمیق، طویل یا باز شده، اگر بیش از 0.5 سانتی متر عمق یا بیش از 1.25 سانتی متر طول داشته باشد، نیاز به بخیه دارد تا از عفونت جلوگیری کند، زخم را به حداقل برساند و خونریزی را متوقف کند. در ادامه به معرفی موقعیت هایی که باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید، می پپردازیم و فرایند بخیه زدن و نحوه مراقبت های پس از بخیه زدن و کشیدن بخیه را توضیح می دهیم.

چه زمانی باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید؟

  • اگر بریدگی خونریزی داشت و شما نتوانید آن را در عرض 10 دقیقه با فشار ثابت یک پارچه یا باند تمیز متوقف کنید.
  • اگر خرده هایی، مانند: چرک، کثافت، شن و ماسه در زخم باقی مانده باشد که با شستشو با آب گرم و صابون از بین نرود.
  • اگر زخم ناشی از گاز گرفتن یک حیوان یا کودک دیگر باشد.

فرایند بخیه زدن

بسته به شیئی که باعث بریدگی در کودکتان شده است، ممکن است ناحیه مورد نظر نیاز به عکس برداری اشعه ایکس داشته باشد تا مشخص شود آیا ذره ای درون بدن وجود دارد که نیاز باشد آن را حذف کرد یا خیر.

پیش از بخیه زدن، لازم است ناحیه مورد نظر بی حس شود. در برخی موارد فقط نیاز به بی حسی موضعی می باشد، اما در موارد دیگر، یک بی هوشی موضعی برای بی حس کردن منطقه مورد نظر اعمال می شود. سپس آن ناحیه شسته و بخیه می شود. در تمام این مراحل کودکتان باید به آرامی نگه داشته شود.

اگر ناحیه بخیه زده شده تحت تاثیر حرکات قرار می گیرد، برای مثال بالای یک مفصل، ممکن است پزشک آتل ببندد تا آن ناحیه بی حرکت باشد و زخم باز نشود.

پزشک ممکن است برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر بریدگی ناشی از یک شیء کثیف باشد، پزشک می خواهد از تزریق واکسن کزاز به کودکتان مطمئن شود.

اگر بریدگی بزرگ و ناهموار یا روی صورت کودکتان باشد، ممکن است نیاز به جراحی پلاستیک باشد. هر چند اکثریت قریب به اتفاق زخم هایی که نیاز به بخیه دارند، نیاز به جراحی پلاستیک ندارند. اکثر زخم ها در نهایت محو و ناپدید می شوند.

مراقبت از کودکان پس از بخیه

از دستورات پزشک پیروی کنید. شما می توانید برای تسکین درد کودکتان مقدار مناسبی استامینوفن یا ایپوبروفن بدهید. (از دادن آسپرین به کودکتان خودداری کنید، چرا که می تواند منجر به بیماری نادر اما خطرناک سندرم ری شود.)

پزشک احتمالاً از شما می خواهد که 1 الی 2 روز ناحیه بخیه شده را تمیز و خشک نگه دارید و سپس به آرامی با آب گرم و صابون شستشو دهید. او ممکن است به شما توصیه کند که پس از شستشو و خشک کردن زخم، یک لایه نازک پماد آنتی بیوتیک اعمال کنید. او همچنین ممکن است از شما بخواهد که به مدت چند روز روی زخم را با یک باند تمیز بپوشانید.

مراقب باشید تا بخیه ها سالم باقی بمانند. همچنین مراقب علائم عفونت، مانند: قرمزی یا رگه های قرمز پخش شده از ناحیه آسیب دیده، افزایش درد، تب یا غدد متورم باشید. اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. شما همچنین باید مطمئن شوید که کودکتان از فعالیت هایی که موجب باز شدن مجدد زخم ها می شود، اجتناب می کند.

کشیدن بخیه ها

بخیه ها معمولاً در عرض 3 تا 10 روز، بسته به جایی که قرار گرفته اند، کشیده می شوند. گاهی اوقات از بخیه هایی استفاده می شود که جذب بدن می شوند و نیاز به کشیدن ندارند.

سعی نکنید خودتان بخیه را بکشید. این کار به اشتباه آسان به نظر می رسد، اما اگر کودکتان تصمیم به همکاری نداشته باشد، منجر به صدمه به او می شود. علاوه بر این، پزشک باید از روند بهبودی زخم اطمینان حاصل کند و زمان درست کشیدن بخیه ها را تشخیص دهد.

در نهایت این که:

پزشک ممکن است پس از کشیدن بخیه ها، به شما توصیه کند که برای بهبود و به حداقل رساندن اثر زخم از مرطوب کننده، پماد یا روغن استفاده کنید. هنگامی که زخم بهبود یافت، حداقل برای چند ماه، در استفاده از کرم ضد آفتاب کوشا باشید تا از پوست جدید محافظت کنید و اثر زخم را به حداقل برسانید.

منبع: برگرفته از وب سایت center baby

 

صدمات سر در کودکان: علائم هشداردهنده و راه های درمان آن

شکستگی استخوان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

6 نشانه آسیب دیدگی نوزادان بر اثر افتادن از ارتفاع

شکسته شدن دندان در کودکان: علل و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.