بلوغ زودرس در دختران: علل، علائم و راه های درمان آن

کودکان به طور معمول در اواخر دوران کودکی یا اوایل دوران نوجوانی به بلوغ می رسند. اما برخی از کودکان زودتر از حد معمول علائم بلوغ را از خود نشان می دهند و دچار بلوغ زودرس می شوند. بلوغ زودرس در دختران شایع تر از پسران است. از این رو، مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل، علائم و راه های درمان بلوغ زودرس در دختران می پردازد و به نحوه حمایت والدین از دخترانشان در این دوران اشاره می کند.

به طور متوسط، دختران بین 8 الی 13 سالگی بالغ می شوند، اما برخی از آن ها پیش از 8 سالگی، علائم بلوغ، مانند: رشد سینه ها، رشد موهای شرمگاهی یا بوی نامطبوع بدن را از خود نشان می دهند که نشانه بلوغ زودرس است. دختران بیشتر از پسران دچار بلوغ زودرس می شوند. به احتمال زیاد، بلوغ زودرس هیچ تاثیر جسمانی دراز مدتی نخواهد داشت، مگر این که قد کودکتان بلندتر از سایر همسالانش شود، اما جهش رشدی زودهنگام می تواند باعث کوتاه تر شدن او از میانگین قد سایر بزرگسالان شود. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان بلوغ زودرس در دختران می پردازیم.

علل بلوغ زودرس در دختران

در بلوغ زودرس، غده هیپوتالاموس و هیپوفیز فعال شده و زودتر از معمول شروع به ترشح هورمون ها می کنند. معمولاً هیچ دلیل پزشکی برای این فعال شدن وجود ندارد. بلوغ به سادگی زودتر از موعد شروع می شود، بدون آن که دانشمندان دلیل آن را به طور کامل متوجه شوند.

برخی متخصصان معتقدند وراثت در بلوغ زودرس نقش دارد. مادرانی که اولین پریودشان در سن 10 سالگی یا زودتر اتفاق افتاده باشد، دخترانی با احتمال بالای بلوغ زودرس خواهند داشت. دیگر متخصصان گمان می کنند، مواد شیمیایی موجود در محیط زیست، مانند: فتالات، می توانند موجب بلوغ زودرس شوند، اما هیچ مدرکی برای اثبات و تایید این نظریه وجود ندارد.

حدود 10 الی 20 درصد بلوغ های زودرس ناشی از شرایط پزشکی است:

 • ضایعات مغزی یا نخاعی
 • مشکلات ساختاری در مغز
 • شیمی درمانی و پرتو درمانی برای درمان سرطان
 • اختلالات ژنتیکی
 • کم کاری تیروئید

نوع دیگری از بلوغ زودرس که بسیار نادر است، بلوغ زودرس کاذب است. در این شرایط، تخمدان ها یا غدد فوق کلیوی زودتر از حد معمول شروع به ساختن هورمون ها می کنند. علل بلوغ زودرس کاذب عبارت است از:

 • کیست یا تومور تخمدان
 • تومور غدد فوق کلیوی
 • کم کاری تیروئید
 • اختلالات ژنتیکی
 • قرار گرفتن در معرض داروها، کرم ها یا ژل های هورمونی

علائم بلوغ زودرس در دختران

رشد سینه ها معمولاً اولین علامت بلوغ در دختران است. شما در ابتدا ممکن است متوجه برآمدگی های کوچکی در زیر ناحیه نوک پستان شوید. یک پستان ممکن است زودتر از دیگری شروع به رشد کند و سینه ها ممکن است به هنگام لمس شدن، حساس باشند.

سپس به دنبال رشد سینه ها، رشد موهای شرمگاهی، بوی نامطبوع بدن (ناشی از غدد فعال تر عرق) و جوش یا آکنه (ناشی از غدد چربی فعال تر) اتفاق می افتد. احتمالاً قد دختر شما چندین سانتی متر افزایش می یابد و باسن وی عریض تر و کمرش باریک تر می شود.

دخترتان ممکن است بدخلق و تحریک پذیر شود. او به احتمال زیاد ترشحات مخاطی زرد یا سفید رنگ از ناحیه واژن خواهد داشت و قاعدگی از 1.5 الی 3 سال پس از رشد سینه ها شروع خواهد شد. موهای زیر بغل نیز معمولاً نزدیک به پایان بلوغ رشد می کنند. کل فرایند، معمولاً بین 2.5 الی 3 سال به طول می انجامد، اما می تواند تا 5 سال نیز ادامه یابد.

اگر این علائم در سن 7 یا 8 سالگی رخ دهد، ممکن است از نظر شما خیلی زود باشد، اما در محدوده طبیعی قرار دارد.

راه های درمان بلوغ زودرس در دختران

در ابتدا پزشک سابقه پزشکی کودکتان و زمانی را که شما و سایر اعضای خانواده تان بالغ شده اید، بررسی می کند. سپس سینه و ناحیه تناسلی کودکتان را با دقت معاینه می کند. (گاهی اوقات آن چه که شبیه جوانه زدن سینه ها است، در حقیقت کمی چربی اضافه است.)

بر اساس این ارزیابی اولیه، پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا معاینات بیشتر، آزمایش خون و ادرار برای اندازه گیری میزان هورمون ها، عکس برداری اشعه ایکس از دست یا مچ برای بررسی میزان رشد استخوان ها یا ام آر آی از مغز برای بررسی مشکلات رشدی یا ساختاری مغز انجام دهد یا خیر. او همچنین ممکن است شما را به یک متخصص غدد درون ریز ارجاع دهد.

درمان بستگی به آن چه پزشک فهمیده است، دارد. یک متخصص غدد درون ریز می تواند به شما کمک کند تا بر اساس وضعیت فردی و نتایج آزمایشات کودکتان، تصمیم بگیرید که چه کار کنید.

اگر کودکتان بلوغ زودرس حقیقی داشت، ممکن است به تعویق انداختن موقتی بلوغ با استفاده از تزریق هورمون ها، امکان پذیر باشد.

چگونه دخترتان را در بلوغ زودرس حمایت کنید؟

برای اکثر کودکان، متفاوت بودن دردناک است و تفاوت های جسمانی می تواند به خصوص برای دختران خجالت آور باشد. لذا به کودکتان اطمینان خاطر و آرامش بدهید و از او حمایت کنید. در ادامه به نکاتی که متخصصان در این باره توصیه کرده اند، می پردازیم.

 • به دخترتان درباره اتفاقاتی که در بدنش می افتد، حقیقت را بگویید. خاطر نشان کنید که این تغییرات طبیعی هستند و برای او فقط کمی زودتر اتفاق افتاده اند و به زودی دوستانش نیز این تغییرات را تجربه می کنند.
 • علائم اولیه بلوغ می تواند موجب مسخره کردن و دست انداختن دخترتان شود. لذا با معلم وی در تماس باشید و مراقب علائم گوشه گیری و افسردگی دخترتان باشید. سعی کنید وی را درگیر فعالیت های منظمی، از قبیل: ورزش کنید.
 • با وجود رشد جسمانی دخترتان، او هنوز یک کودک است. از او انتظار نداشته باشید که مانند یک بزرگسال عمل کند.
 • کتاب های زیادی درباره بلوغ وجود دارد. آن ها را بخوانید و با دخترتان صحبت کنید. از این موقعیت برای برقراری پیوند با کودکتان و صحبت درباره پدیده جنسیت استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر دختر شما 7 ساله یا کوچک تر است و علائم بلوغ را نشان می دهد، به پزشک مراجعه کنید.

سینه های جوانه زده یا رشد موهای شرمگاهی، الزاماً به معنای رسیدن به بلوغ کامل نیست، اما اگر متوجه شدید که در عرض 4 الی 6 ماه سینه های دخترتان به سرعت رشد کردند و به طور ناگهانی قدش بسیار بلند شد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

نکات مهمی که باید درباره جهش های رشدی کودکان بدانیم!

درد رشد در کودکان

چگونه تفاوت‌ جنسیت دختران و پسران را به کودکان توضیح دهیم؟

اگر کودکم مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفت، چه کار کنم؟

پاسخ به سوال والدین (44): کودکم با اندام تناسلی خود بازی می کند، چه کار کنم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.