سلیاک در کودکان: علائم و راه های درمان آن

اگر کودک شما با خوردن مواد حاوی گلوتن دچار اسهال، نفخ شکمی، کاهش وزن و ... می شود، ممکن است مبتلا به سلیاک باشد. سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که طی آن پرزهای روده باریک آسیب دیده و مانع از جذب مواد مغذی می شود. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علائم و راه های درمان سلیاک در کودکان می پردازد و تفاوت آن با آلرژی (حساسیت) به گلوتن یا گندم را توضیح می دهد.

سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر کودکتان مبتلا به بیماری سلیاک باشد، سیستم ایمنی اش با حمله به پوشش روده کوچک به گلوتن (پروتئین موجود در گندم، چاودار و جو) واکنش نشان می دهد. در نتیجه، بدن کودکتان قادر به جذب مواد مغذی از مواد غذایی که از طریق روده کوچک آسیب دیده عبور می کنند، نیست و ممکن است دچار سوء تغذیه شود. در ادامه به معرفی علائم و راه های درمان سلیاک در کودکان می پردازیم و تفاوت آن با آلرژی (حساسیت) به گلوتن یا گندم را توضیح می دهیم.

علائم سلیاک در کودکان

علائم سلیاک می تواند از 6 ماهگی ظاهر شود، یعنی زمانی که شما شروع به دادن غذای جامد حاوی گلوتن به کودکتان می کنید. اما بروز علائم سلیاک در کودکان تا پیش از 10 سالگی نادر است. علائم سلیاک از یک کودک به کودک دیگر متفاوت است و می تواند شامل اسهال مزمن، درد شکمی، نفخ، یبوست، باد معده بد بو، کج خلقی، استفراغ، کاهش وزن یا مشکل در افزایش وزن و تاخیر در رشد باشد. برخی کودکان ممکن است هیچ علامتی نشان ندهند.

راه های درمان سلیاک در کودکان

اگر کودک شما مبتلا به سلیاک باشد، باید از دادن غذاهای حاوی گلوتن به وی خودداری کنید. کودک شما باید در تمام طول زندگی اش، به طور سفت و سخت به رژیم غذایی فاقد گلوتن پایبند باشد. پس از حذف گلوتن از رژیم غذایی، علائم سلیاک شروع به ناپدید شدن می کنند و روده کوچک در عرض چند ماه بهبود می یابد.

اگر سلیاک بدون درمان رها شود، ممکن است فرزندتان دچار مشکلاتی، مانند: کم خونی فقر آهن، سوء تغذیه، ضعیف و سست شدن استخوان ها و کوتاهی قد شود. همچنین احتمال ابتلا به سایر اختلالات خود ایمنی، مانند: دیابت نوع 1 و هاشیموتو (حمله به غده تیروئید) در کودکتان افزایش می یابد. علاوه بر این موارد، احتمال ابتلا به سرطان دستگاه گوارش و لنفوم غیر هوچکین افزایش می یابد.

کودکان مبتلا به بیماری های ژنتیکی، مانند: سندرم داون، سندرم ترنر و سندرم ویلیامز، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری سلیاک هستند.

تفاوت سلیاک با آلرژی (حساسیت) به گندم یا گلوتن چیست؟

بیماری سلیاک و حساسیت نسبت به گلوتن و گندم اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، زیرا هر دو نسبت به پروتئین گندم عدم تحمل دارند و در بسیاری از علائم شبیه هم هستند. اما شرایط آن ها بسیار متفاوت است و با روش های مختلف تشخیص داده شده و مدیریت می شوند.

بیماری سلیاک یک بیماری جدی، اما قابل درمان است. تا زمانی که کودکتان به طور کامل از گلوتن اجتناب کند، هیچ علامت یا آسیب به روده کوچک را تجربه نمی کند.

حساسیت به گندم، بخش دیگری از سیستم ایمنی را درگیر می کند. اگر کودکتان حساسیت به گندم داشته باشد، سیستم ایمنی اش، پروتئین گندم را به عنوان آلرژن شناسایی می کند. لذا هر بار که وی مواد حاوی گندم را می خورد یا استنشاق می کند، دچار واکنش آلرژیک می شود و بدنش هیستامین ترشح می کند. شما ممکن است متوجه علائمی، همچون کهیر، تورم یا خارش لب ها، بثورات، خارش، خس خس، اسهال، تهوع و استفراغ شوید. این علائم در عرض چند دقیقه یا چند ساعت ظاهر می شوند و در برخی موارد می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

بر خلاف کودکان مبتلا به سلیاک، بسیاری از کودکان دارای حساسیت به گندم می توانند سایر غلات، مانند: چاودار یا جو را تحمل کنند. بنابراین، رژیم غذایی بدون گندم، کمی آسان تر از رژیم غذایی بدون گلوتن است.

حساسیت به گلوتن که حساسیت به گلوتن بدون سلیاک یا عدم تحمل گلوتن نیز نامیده می شود، حساسیت به یک ماده غذایی یا یک اختلال خود ایمنی نیست. افراد مبتلا به حساسیت گلوتن علائمی شبیه بیماری سلیاک دارند و این علائم هنگامی که شروع به رژیم غذایی بدون گلوتن کنند، بهبود می یابد.

با این حال، بر خلاف بیماران مبتلا به سلیاک، افراد دارای حساسیت گلوتن، هیچ مشکلی در جذب مواد مغذی ندارند و از آسیب به روده کوچک رنج نمی برند. همچنین خونشان فاقد آنتی بادی هایی است که در افراد مبتلا به سلیاک یافت می شود. بر خلاف بیماران مبتلا به سلیاک، حساسیت به گلوتن ارثی نیست و دانشمندان تا کنون ارتباطی بین این حساسیت و اختلالات خود ایمنی یا سرطان روده نیافته اند.

کودکان دارای حساسیت به گلوتن، پس از خوردن مواد غذایی حاوی گلوتن، علائمی مشابه کودکان مبتلا به سلیاک، مانند: درد شکمی، اسهال یا یبوست و نفخ را از خود نشان می دهند، اما آن ها علائم دیگری، مانند: خستگی، سر درد یا درد مفاصل را تجربه می کنند. برخی نیز ممکن است مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر باشند.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

رژیم غذایی مخصوص کودکان اوتیسم

آیا نوزاد شما پس از خوردن شیر مادر دچار اسهال می شود؟

نشانه ها و درمان اسهال در کودکان

سوء هاضمه در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.