خشکی پوست در کودکان: علل و راه های درمان آن

برخی نوزادان و کودکان به دلایل مختلف به خشکی پوست دچار می شوند. این امر در کودکان طبیعی است، ولی کودکان کوچک تر و آن هایی که پوستی حساس تر دارند، بیشتر مستعد خشکی پوست هستند. مقاله ای که در ادامه می آید، به علل و راه های درمان خشکی پوست در کودکان می پردازد.

نوزادان و کودکان نیز می توانند همانند بزرگسالان مبتلا به خشکی پوست شوند. در حقیقت، چون پوست های جوان، حساس ترند، بیشتر مستعد خشک شدن هستند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل و راه های درمان خشکی پوست در کودکان می پردازد.

علل خشکی پوست در کودکان

هوای سرد و خشک و گرمایش داخلی می تواند رطوبت طبیعی پوست را در زمستان از بین ببرد. اگر کودکتان مستعد خشکی پوست باشد، در تابستان نیز خشکی پوست برای وی اتفاق می افتد، زیرا خورشید تابستان، وسایل تهویه هوا، آب نمک و کُلُر موجود در آب استخرها می تواند منجر به خشکی پوست شود.

راه های درمان خشکی پوست در کودکان

اقداماتی که در ادامه می آید، به درمان خشکی پوست در کودکان کمک می کند:

1. زمان و تعداد دفعات حمام کردن  را کم کنید

حمام کردن، پوست کودکان را خشک می کند، زیرا چربی های طبیعی پوست همراه با چرک و کثیفی از بین می رود. به جای 30 دقیقه حمام کردن، مدت زمان آن را به 10 دقیقه کاهش دهید. از آب گرم، نه آب داغ، و کمی صابون استفاده کنید.

اجازه دهید کودکتان در وان بازی کند، پیش از آن که او را بشویید، زیرا او در آب صابونی نمی نشیند.

استفاده از نرم کننده یا مرطوب کننده پوست، پس از حمام از خشکی پوست جلوگیری می کند.

2. از نرم کننده استفاده کنید

هنگامی که کودکتان را از حمام بیرون می آورید، به سرعت او را با حوله خشک کنید، سپس فوراً از مرطوب کننده استفاده کنید. استفاده از مرطوب کننده بلافاصله پس از خروج کودک از حمام، آبی که هنوز از حمام در پوست کودک است، نگه می دارد.

اگر با وجود استفاده روزانه از مرطوب کننده، هنوز پوست کودکتان خشک است، از لوسیون، کرم های غلیظ تر یا پماد استفاده کنید. (پمادها به بهترین روش رطوبت پوست را نگه می دارند، اما احساس چربی ایجاد می کنند، لذا فقط مقدار کمی از آن را روی پوست بمالید. کرم ها هیچ چربی بر روی پوست باقی نمی گذارند.)

شما می توانید دو بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید، یک بار پس از حمام و بار دیگر در طول روز. اگر کودکتان هنگام مالیدن مرطوب کننده بر روی پوستش صبر ندارد، می توانید آهنگ یا کارتونی را که بدان علاقه دارد، پخش کنید تا وی سرگرم آن شود و شما بتوانید مرطوب کننده را روی پوست وی بمالید. و اگر او به اندازه کافی بزرگ است، به او اجازه دهید تا خودش به پوستش مرطوب کننده بزند. اگر این کار به صورت روال انجام شود، مطبوع تر خواهد بود.

3. اجازه ندهید نمک یا کُلُر روی پوست او خشک شود

آب نمک و کُلُر می توانند باعث خشکی شوند. پس از شنا در استخر یا دریا، کودک خود را با آب شیرین بشویید و در حالی که هنوز پوستش مرطول است، از مرطوب کننده استفاده کنید.

4. از دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید

اگر هوای خانه شما خشک است، از یک دستگاه مرطوب کننده هوا در اتاق کودکتان استفاده کنید.

5. به بدن کودکتان به اندازه کافی آب رسانی کنید

پوست خشک رطوبت ندارد. تمام مدت به کودکتان به مقدار فراوان آب بدهید تا رطوبتی که از پوست وی تبخیر شده است، جایگزین شود. (اگر فرزندتان هنوز نوزاد است، حداقل تا 6 ماهگی، او را با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنید، مگر این که پزشکش توصیه دیگری داشته باشد.)

به خاطر داشته باشید، اگر پوست کودکتان خشک هم نباشد، نوشیدن آب فراوان، مشکلی به وجود نمی آورد.

6. از کودکتان محافظت کنید

مطمئن شوید که کودکتان در آب و هوای سرد، دستکش می پوشد تا از خشک شدن و ترک خوردن پوستش توسط سرما و باد جلوگیری کند. مهم نیست که در چه فصلی هستید، اقداماتی را جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی و سرما زدگی کودکتان انجام دهید.

7. از تحریک پوست کودکتان جلوگیری کنید

از پودرها و عطرها بر روی پوست کودکتان استفاده نکنید و از پودر یا مایع لباس شویی بدون عطر استفاده کنید. اگر پوست کودکتان حساس است، ممکن است بخواهید لباس های کودکتان را دو بار بشویید تا تمام آثار باقی مانده از مواد شوینده کاملاً پاک شود.

اگر پوست کودکتان بسیار حساس است، به او لباس های تنگ و خشن نپوشانید. همچنین در نظر داشته باشید که برخی پارچه ها، مانند: پشم، ممکن است پوست را تحریک کند.

در صورتی که پوست کودکتان دچار خارش باشد، ناخن های وی را تمیز و کوتاه کنید.

آیا خشکی پوست می تواند نشانه نوعی بیماری باشد؟

اگر پوست کودک شما قرمز و دچار خارش باشد، ممکن است به اگزما مبتلا باشد. گاهی اوقات، اگزما با استفاده از مرطوب کننده به طور منظم ناپدید می شود، لذا لازم نیست برای مراجعه به پزشک عجله کنید، مگر این که علی رغم تلاش های شما پوست کودکتان بهتر نشد یا خارش و ناراحتی وی برطرف نشد.

در موارد نادر، خشکی پوست می تواند نشانه یک بیماری ژنتیکی به نام ایکتیوز باشد. ایکتیوز به صورت خشکی پوست همراه با پوسته پوسته شدن و گه گاه قرمزی نشان داده می شود و معمولاً با ضخیم شدن کف دست ها و پاها همراه است. اگر پزشک مشکوک شود که کودک شما مبتلا به ایکتیوز است، احتمالاً او را به یک متخصص پوست، برای ارزیابی و درمان ارجاع می دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر خشکی پوست کودکتان با درمان های خانگی بهبود نیافت و یا فکر می کنید که کودکتان علائم اگزما یا ایکتیوز را دارد و یا علائم عفونت، مانند: ترشحات زرد یا تورم در اطراف شکاف پوست مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

اگزما در نوزادان و کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

اینفوگراف: 7 راهکار جهت جلوگیری از عفونت های پوستی در کودکان مبتلا به اگزما

زونا در کودکان: علائم و راه های درمان آن

بیماری پوسته سر در نوزادان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.