بیماری کرون در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

بیماری کرون یکی دیگر از بیماری های دستگاه گوارش است که در اکثر موارد کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی این بیماری و علل، علائم و راه های درمان آن می پردازد.

بیماری کرون یک بیماری مزمن و ماندگار از بیماری التهابی روده است که در آن بخش هایی از دستگاه گوارش ملتهب می شوند و ممکن است زخم هایی ایجاد کند. بیماری کرون می تواند بر لایه های عمیق بافت، معمولاً در روده کوچک و کولون، تاثیر بگذارد. این بیماری همچنین می تواند همه بخش های دستگاه گوارش، از دهان تا مقعد را تحت تاثیر قرار دهد.

هنگامی که این بیماری بروز می کند، شامل علائمی همچون، اسهال مکرر، درد شکمی، مدفوع خون آلود و نیاز شدید برای تخلیه روده خواهد بود. علائم بیماری کرون می آیند و می روند.

بیماری کرون نوعی از بیماری التهاب روده است که اکثراً کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری کرون در کودکان کوچک تر از 6 سال به ندرت تشخیص داده می شود، اما می تواند کودکان در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های بیماری کرون در کودکان می پردازیم.

علل بیماری کرون در کودکان

علت دقیق بیماری کرون ناشناخته است، اما متخصصان به عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد واکنش سیستم ایمنی که باعث التهاب روده و منجر به بیماری التهابی روده می شود، مظنون هستند.

سابقه خانوادگی از بیماری التهابی روده، خطر ابتلا به بیماری کرون را افزایش می دهد. این بیماری در پسران کمی شایع تر است. محققان همچنین باکتری ها و ویروس هایی را که به طور طبیعی در روده زندگی می کنند، مطالعه می کنند تا بتوانند نقش آن ها را هم در ایجاد بیماری کرون درک کنند و هم از آن ها برای درمان استفاده کنند.

علائم بیماری کرون در کودکان

علائم شایع بیماری کرون در کودکان، عبارت است از:

 • اسهال مکرر
 • درد شکمی و گرفتگی عضلات، به خصوص در سمت راست و پایین شکم
 • مدفوع خون آلود
 • تب
 • خستگی
 • کاهش وزن
 • کاهش اشتها
 • بیماری پری آنال (زخم و چرک اطراف معقد)
 • تمایل به تخلیه روده حتی زمانی که روده خالی است
 • رشد ضعیف

راه های درمان بیماری کرون در کودکان

اگر چه هیچ درمانی برای بیماری کرون وجود ندارد، اما این بیماری معمولاً به وسیله ترکیبی از داروها مدیریت می شود. داروهای استروئیدی و داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، می توانند التهاب را کاهش دهد و آنتی بیوتیک ها نیز می توانند عفونت های موجود در دستگاه گوارش را درمان کنند.

هنگامی که التهاب و سایر علائم، مانند: اسهال، از بین روند و پوشش روده بهبود یابد، کودکتان باید برای جلوگیری از عود کردن بیماری، به مصرف داروها ادامه دهد.

کودکتان احتمالاً باید به طور مرتب به پزشک مراجعه کند تا علائم بیماری و رشد و سلامتش بررسی شود. کودکتان همچنین باید به یک متخصص گوارش اطفال مراجعه کند، به خصوص اگر مبتلا به شکل شدیدی از بیماری کرون باشد.

شما همچنین باید مراقب باشید که کودکتان واکسن هایش را به موقع دریافت می کند، زیرا برخی درمان های دارویی می توانند سیستم ایمنی را ضعیف و نسبت به بیماری آسیب پذیر کنند.

با این حال، اگر کودکتان داروهایی مصرف می کند که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، تزریق واکسن های سرخک سرخجه، اوریون، آبله مرغان و روتاویروس توصیه نمی شود، زیرا حاوی ویروس های زنده یا ضعیف شده هستند.

آیا تغذیه و رژیم غذایی بر بیماری کرون در کودکان تاثیر دارد؟

بله، بیشتر کودکان مبتلا به بیماری کرون باید به رژیم غذاییشان توجه کنند تا به کنترل علائم بیماریشان کمک کنند. کودک شما باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کند تا مواد غذایی که وی می تواند تحمل کند و مواد غذایی را که علائم بیماری او را بدتر می کند، شناسایی کند. او همچنین ممکن است نیاز داشته باشد که مکمل ها و مواد غذایی غنی شده خاصی را مصرف کند تا هر کمبودی را که این بیماری به وجود آورده است، جبران کند.

اگر کودک شما مبتلا به بیماری کرونی باشد که روده کوچک را درگیر می کند، پزشک ممکن است توصیه کند که به او به مدت 6 الی 8 هفته فقط شیر خشک دهید تا بیماری رو به بهبودی رود.

رژیم غذایی کربوهیدرات خاص چیست و چه کمکی به بیماری کرون می کند؟

رژیم غذایی کربوهیدرات خاص به خوردن مواد غذایی خاص و حذف مواد غذایی دیگر (به طور عمده کربوهیدرات های پیچیده، مانند: غلات و حبوبات) تاکید می کند تا مشکلات گوارشی، از جمله بیماری کرون را به حداقل برساند. اگر چه بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کرون دریافته اند که با خوردن مواد غذایی خاص، علائم بیماریشان بهبود می یابد یا بدتر می شود، اما هیچ رژیم غذایی یا فهرست غذایی قطعی از نظر علمی وجود ندارد تا علائم بیماری کرون را تسکین دهد، زیرا ممکن است این فهرست روی یک فرد جواب دهد و روی فردی دیگر کار نکند.

با این وجود، رژیم غذایی کربوهیدرات خاص، مصرف و اجتناب از این مواد را پیشنهاد می دهد:

مصرف موادی چون:

 • پروتئین
 • سبزیجات
 • میوه ها
 • آجیل
 • ماست خانگی

پرهیز از موادی چون:

 • غلات و حبوبات
 • محصولات لبنی با لاکتوز بالا
 • سیب زمینی
 • قندها و شیرینی ها

اگر مایل به امتحان رژیم غذایی کربوهیدرات خاص هستید، ابتدا با متخصص گوارش یا تغذیه کودکتان صحبت کنید، زیرا ممکن است به طور ناخواسته کودکتان را از دریافت مواد مغذی محروم کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت center  baby

 

سلیاک در کودکان: علائم و راه های درمان آن

پاسخ به سوالات والدین (57): آیا اسهال زیاد، می تواند نشانه سندرم روده تحریک پذیر باشد؟

دلایل و راه های درمان عدم وزن گیری نوزادان

پاسخ به سوالات والدین (51): کودکم وزن به دست نمی آورد، چه کار کنم؟

نشانه ها و درمان اسهال در کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.