سبک های یادگیری (1): کودکان دیداری چگونه یاد می گیرند؟

هر کودکی عادات و شیوه های خاص خود را برای مطالعه و یادگیری دارد. آن چه که باید درباره سبک های یادگیری بدانید، این است که هیچ سبکی بر سبک دیگر برتری ندارد و کودکان فقط بر حسب توانایی ها و علایق خود به گونه ای که با آن احساس راحتی می کنند، یاد می گیرند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی سبک یادگیری دیداری در کودکان می پردازد.

اگر کودک شما یادگیرنده دیداری باشد، هنگامی که معلم مفاهیم را روی تخته شرح می دهد یا با استفاده از نمودار یا نقشه موضوعی را تدریس می کند، احتمالاً مشکل کمی در دنبال کردن مطالب خواهد داشت. زیرا یادگیرندگان دیداری، عمدتاً بر روی حس بینایی خود تکیه می کنند تا اطلاعات را دریافت و درک کنند و به خاطر بسپارند. آن ها تا زمانی که می بینند، مطالب را درک می کنند. در ادامه به معرفی سبک یادگیری دیداری در کودکان می پردازیم.

متخصصان تعلیم و تربیت دو نوع یادگیرنده دیداری شناسایی کرده اند: یادگیرنده تصویری و یادگیرنده کلمه ای. بسیاری از کودکان ترکیبی از هر دو آن ها هستند، اما برخی از آن ها فقط یکی از انواع یادگیرنده دیداری هستند. یادگیرندگان تصویری به تصاویر و عکس ها فکر می کنند. اگر از یک یادگیرنده تصویری بپرسید که کردستان در شرق کشور است یا غرب کشور، احتمالاً تصویر نقشه کشور را در ذهنشان مرور می کنند تا پاسخ پرسش شما را بدهند. یادگیرندگان کلمه ای به کلمات فکر می کنند. آن ها به سرعت خواندن را یاد می گیرند و به راحتی می توانند املای صحیح کلمات را به خاطر بسپارند. آن ها همچنین نوشتن را دوست دارند. اگر شما از آن ها بپرسید که کردستان در شرق یا غرب کشور است، ابتدا کلمه کردستان را از ذهنشان فرا می خوانند و سپس هر آن چه را که درباره این استان می دانند در پاسخ به سوال شما بیان می کنند.

مزایای اطلاع از سبک یادگیری کودکتان چیست؟

دانستن این که کودکتان چگونه یاد می گیرد و چگونه اطلاعات را پردازش می کند، ارزشمند است، چرا که می توانید به او در بهتر انجام دادن وظایف و تکالیف مدرسه اش کمک کنید و عشق به یادگیری را در او توسعه دهید. متخصصان تعلیم و تربیت 3 نوع سبک یادگیری را شناسایی کرده اند: دیداری، شنیداری و حرکتی. برای مثال، هنگام یادگیری یک مفهوم جدید ریاضی، یادگیرنده دیداری با خواندن کتابی درباره آن موضوع یا تماشای معلم، مساله را حل می کند. یادگیرنده شنیداری با شنیدن توضیحات معلم می تواند به سوالات وی پاسخ دهد. یادگیرنده حرکتی با استفاده از آجرهای خانه سازی، چرتکه یا سایر ابزار شمارش مفهوم جدید را یاد می گیرد.

اگر شما بدانید که کودکتان یک یادگیرنده دیداری است (هر چند ممکن است سبک او در طول زمان تغییر کند)، و با استفاده از حس بینایی اش جهان را کشف می کند، می توانید با توانایی اش بازی کنید و سبک های دیگر یادگیری را در او بهبود ببخشید.

چگونه به کودک دیداری تان کمک کنید تا در مدرسه بهتر باشد؟

بهترین راه برای حمایت از کودک دیداریتان این است که مواد لازم برای یادگیری اش را فراهم کنید و به آن چه که وی دوست دارد، توجه کنید و سعی کنید از آن طریق به یادگیری برسد. برای مثال، اگر کودکتان نوشتن را دوست دارد، به او اجازه دهید تا این مهارت را هر چقدر که می خواهد انجام دهد. کتاب های زیادی در اختیارش قرار دهید. چه او کِرم کتاب باشد، چه تازه خواندن را آغاز کرده باشد، یادگیری وی تنها از طریق کلمات اتفاق می افتد. یکی از بهترین ابزارهای موفقیت کودکان در مدرسه، دسترسی به تعداد کتاب هایی که در خانه وجود دارد و همچنین میزان زمانی که والدین صرف کتاب خواندن با کودکان می کنند، است. تلویزیون نیز ممکن است یک ابزار مفید برای یادگیرنده های دیداری باشد، البته تا زمانی که برنامه های آموزشی توسط کودکان مشاهده شود.

کلاس های اول، دوم و سوم، مبدا کار بر روی موضوعات تخصصی هستند و کودکان با ریاضی، علوم و خواندن و نوشتن آشنا می شوند. بنابراین اگر متوجه شدید که کودکتان به تصویر بهتر از کلمات واکنش نشان می دهد، کتاب هایی را پیدا کنید که تصاویر زیادی همراه با متن داشته باشد تا وی بهتر موضوعات را درک کند. به او یاد دهید که جداول، نمودارها، تصاویر بیشتری بسازد تا یک موضوع را درک کند. اگر کودکتان یک یادگیرنده کلمه ای است، به او یاد دهید که چگونه افکار و ایده هایش را در یک مجله سازماندهی کند و او را تشویق کنید تا در کلاس یادداشت برداری کند.

چگونه نقاط ضعف یادگیری دیداری را مدیریت کنید؟

تنها دلیل این که سبک یادگیری کودکتان عمدتاً دیداری است و بر سبک های یادگیری دیگر آن قدر تکیه نمی کند، بدین معنی نیست که که او در مدرسه بد است. سبک های یادگیری دائمی نیستند، حداقل برای کودکانی در این سن. کودکتان زمانی که بزرگ تر شود و مهارت هایش توسعه یابد، از یک سبک به سبک دیگری روی می آورد. یادگیری پیچیده است و آن چه که در اطلاع از سبک یادگیری کودکتان مهم است، این است که چگونه می خواهید از آن برای کمک به فرزندتان جهت آموزش چیزهای جدید استفاده کنید.

اگر کودک شما یک یادگیرنده دیداری است، در حالی که مهم است فرصت های فراوانی جهت درگیر شدن با فعالیت های دیداری برای او فراهم کنید، باید به سایر سبک های یادگیری نیز توجه کنید. ضروری است که والدین با حواس چندگانه کار کنند تا کودکشان تجربیات مختلف و مهارت های وسیعی داشته باشد و از راهکارهای متفاوتی برای دریافت اطلاعات استفاده کند. برای کودکتان فرصت هایی را فراهم کنید تا در فعالیت های عملی، مانند: اوریگامی یا پخت و پز شرکت کند تا یادگیری حرکتی اش را تحریک کنید. موسیقی پخش کنید و با او آواز بخوانید تا مهارت های شنیداری وی تقویت شود.

شما همچنین می توانید به کودکتان یاد دهید که چگونه ناتوانی اش در مهارت های شنیداری و حرکتی مورد نیاز را جبران کند. برای مثال، اگر معلم بدون استفاده از هیچ ابزار دیداری موضوعی را توضیح داد و کودکتان آن را درک نکرد، به او بگویید که در هنگام تدریس به صورت معلم نگاه کند یا کتاب را دنبال کند. هنگامی که در خانه هستید، تا جایی که ممکن است، دستورات کلامی را با نشانه های بصری همراه کنید. برای مثال، هنگامی که به او می گویید اسباب بازی اش را در قفسه بگذارد، به قفسه نیز اشاره کنید.

در نهایت این که:

مهم ترین نکته این است که صرف نظر از سبک یادگیری کودکتان، از یادگیری وی حمایت کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

سبک های یادگیری (2): کودکان شنیداری چگونه یاد می گیرند؟

سبک های یادگیری (3): کودکان لمسی حرکتی چگونه یاد می گیرند؟

اینفوگراف: 6 راهکار جالب برای آموزش ریاضی به کودکان

انواع اختلالات یادگیری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

20 راهکار برای کمک به ایجاد انگیزه در کودکان جهت درس خواندن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.