سبک های یادگیری (2): کودکان شنیداری چگونه یاد می گیرند؟

هر کودکی عادات و شیوه های خاص خود را برای مطالعه و یادگیری دارد. آن چه که باید درباره سبک های یادگیری بدانید، این است که هیچ سبکی بر سبک دیگر برتری ندارد و کودکان فقط بر حسب توانایی ها و علایق خود به گونه ای که با آن احساس راحتی می کنند، یاد می گیرند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی سبک یادگیری شنیداری در کودکان می پردازد.

یادگیرندگان شنیداری هنگامی که اطلاعات را می شنوند، مفاهیم و ایده های جدید را بهتر درک می کنند. آن ها از طریق لحن صدای معلم یاد می گیرند و پس از این که تنها یک یا دو بار گفته شود که چه کاری انجام دهند، دستورالعمل های مربوط به آن کار را دنبال می کنند. یادگیرندگان شنیداری، زمانی که یک موسیقی پخش می شود، در انجام یک وظیفه خاص بهتر تمرکز می کنند و یا در هنگامی که صحبت می کنند، اطلاعات جدید را با دقت بیشتری حفظ می کنند. در ادامه به معرفی سبک یادگیری شنیداری در کودکان می پردازیم.

مزایای اطلاع از سبک یادگیری کودکتان چیست؟

دانستن این که کودکتان چگونه یاد می گیرد و چگونه اطلاعات را پردازش می کند، ارزشمند است، چرا که می توانید به او در بهتر انجام دادن وظایف و تکالیف مدرسه اش کمک کنید و عشق به یادگیری را در او توسعه دهید. متخصصان تعلیم و تربیت 3 نوع سبک یادگیری را شناسایی کرده اند: دیداری، شنیداری و حرکتی. برای مثال، هنگام یادگیری یک مفهوم جدید ریاضی، یادگیرنده شنیداری با شنیدن توضیحات معلم می تواند به سوالات وی پاسخ دهد. یادگیرنده دیداری با خواندن کتابی درباره آن موضوع یا تماشای معلم، مساله را حل می کند. یادگیرنده حرکتی با استفاده از آجرهای خانه سازی، چرتکه یا سایر ابزار شمارش مفهوم جدید را یاد می گیرد.

اگر شما بدانید که کودکتان یک یادگیرنده شنیداری است (هر چند ممکن است سبک او در طول زمان تغییر کند)، و با استفاده از حس شنوایی اش جهان را کشف می کند، می توانید با توانایی اش بازی کنید و سبک های دیگر یادگیری را در او بهبود ببخشید.

چگونه به کودک شنیداری تان کمک کنید تا در مدرسه بهتر باشد؟

بهترین راه برای حمایت از کودک شنیداریتان این است که مواد لازم برای یادگیری اش را فراهم کنید و به آن چه که وی دوست دارد، توجه کنید و سعی کنید از آن طریق به یادگیری برسد. مواد و ابزارهای شنیداری بسیاری وجود دارد، مانند: کتاب های صوتی و موسیقی. اگر کودکتان بر روی یک پروژه کار می کند و یا بازی می کند، دستورات خود را شفاهاً به او بدهید. از او سوالات زیادی بپرسید و او را تشویق کنید که همین کار را انجام دهد، به خصوص در مدرسه و هنگامی که برای درک موضوعی نیاز به کمک دارد یا زمانی که متوجه نشده است چه تکالیفی را باید انجام دهد. صحبت کردن درباره موضوعات، به منظور درک مفاهیم جدید برای یادگیرندگان شنیداری لازم است.

چگونه نقاط ضعف یادگیری شنیداری را مدیریت کنید؟

فکر نکنید که وابستگی شدید کودکتان به مهارت های شنوایی و گوش دادن یک ضعف است و تنها به دلیل این که کودکتان عمدتاً یک یادگیرنده شنیداری است، بدین معنی نیست که او در مدرسه با مشکل مواجه خواهد شد. سبک های یادگیری دائمی نیستند، حداقل برای کودکانی در این سن. کودکتان زمانی که بزرگ تر شود و مهارت هایش توسعه یابد، از یک سبک به سبک دیگری روی می آورد. یادگیری پیچیده است و آن چه که در اطلاع از سبک یادگیری کودکتان مهم است، این است که چگونه می خواهید از آن برای کمک به فرزندتان جهت آموزش چیزهای جدید استفاده کنید.

اگر کودک شما یک یادگیرنده شنیداری است، در حالی که مهم است فرصت های فراوان جدید برای درگیر شدنش با فعالیت های شنیداری فراهم کنید، باید به سایر سبک های یادگیری نیز توجه کنید. ضروری است که والدین با حواس چندگانه کار کنند تا کودکشان تجربیات مختلف و مهارت های وسیعی داشته باشد و از راهکارهای متفاوتی برای دریافت اطلاعات استفاده کند. برای کودکتان فرصت هایی را فراهم کنید تا در فعالیت های عملی، مانند: ماکت سازی، کلاژ یا بادبادک هوا کردن شرکت کند تا یادگیری حرکتی اش را تحریک کنید و برای تقویت مهارت های دیداری اش، کارت بازی (تطابق دادن کارت های یکسان از نظر رنگ، شکل و الگو) را انجام دهید.

شما همچنین می توانید به کودکتان یاد دهید که چگونه ناتوانی اش در دیگر سبک های یادگیری را جبران کند. برای مثال، اگر دشوار است که به کودکتان درباره دایناسورها با خواندن کتاب (که برای یادگیرندگان دیداری موثر است) یا لمس انواع مختلف دایناسورها (که برای یادگیرندگان حرکتی مفید است) آموزش دهید، کتاب های صوتی برای آموزش این موضوع مناسب خواهند بود. شما همچنین می توانید با معلم کودکتان درباره ضبط کردن درس ها صحبت کنید، به طوری که کودکتان بتواند دوباره آن ها را در خانه گوش کند.

به او یاد دهید که برای جبران فعالیت هایی که نیاز به یادگیری از طریق سبک های دیداری یا حرکتی دارند، از مهارت های شنیداری اش استفاده کند. برای مثال، اگر هنگامی که معلم داستانی می خواند و تصاویر کتاب را نیز نشان می دهد و کودکتان نمی تواند تمرکز کند، به او بگویید، دور از معلم بنشیند و چشم هایش را ببندد و به داستان گوش دهد تا تصاویر تمرکزش را به هم نزند.

در نهایت این که:

مهم ترین نکته این است که صرف نظر از سبک یادگیری کودکتان، از یادگیری وی حمایت کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

سبک های یادگیری (1): کودکان دیداری چگونه یاد می گیرند؟

سبک های یادگیری (3): کودکان لمسی حرکتی چگونه یاد می گیرند؟

اینفوگراف: 6 راهکار جالب برای آموزش ریاضی به کودکان

انواع اختلالات یادگیری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

20 راهکار برای کمک به ایجاد انگیزه در کودکان جهت درس خواندن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.