سبک های یادگیری (3): کودکان لمسی حرکتی چگونه یاد می گیرند؟

هر کودکی عادات و شیوه های خاص خود را برای مطالعه و یادگیری دارد. آن چه که باید درباره سبک های یادگیری بدانید، این است که هیچ سبکی بر سبک دیگر برتری ندارد و کودکان فقط بر حسب توانایی ها و علایق خود به گونه ای که با آن احساس راحتی می کنند، یاد می گیرند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی سبک یادگیری لمسی حرکتی در کودکان می پردازد.

یادگیرندگان لمسی حرکتی جهان را با استفاده از دست ها و بدنشان کشف می کنند. در برخی موارد، همه کودکان یادگیرنده لمسی حرکتی ذاتی هستند. آن ها در دوران کودکی برای درک ایده ها و مفاهیم جدید به حس لامسه شان اعتماد می کنند. به یاد بیاورید که کودکتان چگونه جهان را با انگشتانش کشف می کند و همه چیز را در دهان خود قرار می دهد. هنگامی که کودکان به دبستان می روند، با بسیاری از سبک های یادگیری دیگر انطباق می یابند، اما برخی از آن ها تمایل قوی به یادگیری به سبک لمسی حرکتی دارند. در ادامه به معرفی سبک یادگیری لمسی حرکتی در کودکان می پردازیم.

اگر فرزند شما ترجیح می دهد که اشیا را با دستانش حس کند، عمدتاً  لمسی است. این کودکان از فعالیت هایی که با دست انجام می شود، مانند: بریدن کاغذ، کلاژ و ساختن مجموعه های پیچیده، لذت می برند.

اگر کودکتان از انجام فعالیت های بدنی بهتر یاد می گیرد، او عمدتاً حرکتی است. این کودکان دوست دارند حرکت کنند و تمام بدنشان را درگیر فعالیت ها کنند. برای مثال، آن ها برای کمک به شما در پختن کیک از جا می پرند، به جای این که منتظر شنیدن دستورات شما باشند.

مزایای اطلاع از سبک یادگیری کودکتان چیست؟

دانستن این که کودکتان چگونه یاد می گیرد و چگونه اطلاعات را پردازش می کند، ارزشمند است، چرا که می توانید به او در بهتر انجام دادن وظایف و تکالیف مدرسه اش کمک کنید و عشق به یادگیری را در او توسعه دهید. متخصصان تعلیم و تربیت 3 نوع سبک یادگیری را شناسایی کرده اند: دیداری، شنیداری و لمسی حرکتی. برای مثال، هنگام یادگیری یک مفهوم جدید ریاضی، یادگیرنده لمسی حرکتی با استفاده از آجرهای خانه سازی، چرتکه یا سایر ابزار شمارش مفهوم جدید را یاد می گیرد. یادگیرنده شنیداری با شنیدن توضیحات معلم می تواند به سوالات وی پاسخ دهد. یادگیرنده دیداری با خواندن کتابی درباره آن موضوع یا تماشای معلم، مساله را حل می کند.

اگر شما بدانید که کودکتان یک یادگیرنده لمسی حرکتی است (هر چند ممکن است سبک او در طول زمان تغییر کند)، و با استفاده از حس لامسه اش جهان را کشف می کند، می توانید با توانایی اش بازی کنید و سبک های دیگر یادگیری را در او بهبود ببخشید.

چگونه به کودک لمسی حرکتی تان کمک کنید تا در مدرسه بهتر باشد؟

بهترین راه برای حمایت از کودک لمسی حرکتی تان این است که مواد لازم برای یادگیری اش را فراهم کنید و به آن چه که وی دوست دارد، توجه کنید و سعی کنید از آن طریق به یادگیری برسید. بنابراین اگر کودکتان ترجیح می دهد از منابع هنری یا بازی لِگو برای یادگیری درباره اشکال و رنگ ها استفاده کند، به خواسته او تن دهید و او را وادار نکنید تا از طریق دیگر بیاموزد. اگر او تمایل دارد با انگشتانش بشمارد، به او اجازه این کار را دهید و اگر او از داستان هایی که شما و او در آن بازی می کنید، لذت می برد، او را به سمت هنرهای نمایشی تشویق کنید.

چگونه نقاط ضعف یادگیری لمسی حرکتی را مدیریت کنید؟

در ابتدا تصور نکنید که کودکتان که سبک یادگیری لمسی حرکتی را ترجیح می دهد، دارای یک ضعف است. اگر سبک یادگیری او عمدتاً لمسی حرکتی است، بدین معنی نیست که او در مدرسه با مشکل مواجه خواهد شد. سبک های یادگیری دائمی نیستند، حداقل برای کودکانی در این سن. کودکتان زمانی که بزرگ تر شود و مهارت هایش توسعه یابد، از یک سبک به سبک دیگری روی می آورد. یادگیری پیچیده است و آن چه که در اطلاع از سبک یادگیری کودکتان مهم است، این است که چگونه می خواهید از آن برای کمک به فرزندتان جهت آموزش چیزهای جدید استفاده کنید.

اگر کودک شما یک یادگیرنده لمسی حرکتی است، در حالی که مهم است فرصت های فراوانی، جهت درگیر شدن با فعالیت های لمسی حرکتی برای او فراهم کنید، باید به سایر سبک های یادگیری نیز توجه کنید. ضروری است که والدین با حواس چندگانه کار کنند تا کودکشان تجربیات مختلف و مهارت های وسیعی داشته باشد و از راهکارهای متفاوتی برای دریافت اطلاعات استفاده کند. برای کمک به تقویت مهارت های شینداری کودکتان، برای وی موسیقی پخش کنید و برای تقویت مهارت های دیداری اش، کارت بازی (تطابق دادن کارت های یکسان از نظر رنگ، شکل و الگو) و تماشای برنامه های آموزشی تلویزیون را پیشنهاد می کنیم.

شما همچنین می توانید به کودکتان یاد دهید که چگونه ناتوانی اش را در دیگر سبک های یادگیری جبران کند. برای مثال، اگر کودکتان در حال یادگیری درباره اشکال سه بعدی است، به او اجازه دهید تا یک جعبه را برای یادگیری درباره اشیای مستطیلی نگه دارد و تمام وجه های آن را لمس کند. شما همچنین می توانید با معلم وی درباره راه های تخلیه انرژی اش در کلاس، بدون این که باعث خرابکاری شود، صحبت کنید. شما همچنین می توانید به معلمش درباره این که او نیاز دارد تا اطلاعات ارائه شده به صورت دیداری یا شنیداری، به صورت حرکتی نیز ارائه شوند، توضیح دهید.

در نهایت این که:

مهم ترین نکته این است که صرف نظر از سبک یادگیری کودکتان، از یادگیری وی حمایت کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

سبک های یادگیری (1): کودکان دیداری چگونه یاد می گیرند؟

سبک های یادگیری (2): کودکان شنیداری چگونه یاد می گیرند؟

اینفوگراف: 6 راهکار جالب برای آموزش ریاضی به کودکان

انواع اختلالات یادگیری در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

20 راهکار برای کمک به ایجاد انگیزه در کودکان جهت درس خواندن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.