سیاه سرفه در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

سیاه سرفه بیماری دستگاه تنفس است که اگر زود تشخیص داده نشود و تحت درمان قرار نگیرد، کشنده است. از این رو، برای مقابله با این بیماری، به معرفی علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از سیاه سرفه در کودکان می پردازیم.

سیاه سرفه یک عفونت دستگاه تنفسی است که توسط باکتری بوردتلا پِرتوسیس ایجاد می شود و موجب ملتهب شدن شُش ها و راه های هوایی می شود. باکتری پِرتوسیس همچنین نای را، جایی که سرفه های مداوم و شدید را موجب می شود، آلوده می کند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از سیاه سرفه در کودکان می پردازد.

علل سیاه سرفه در کودکان

سیاه سرفه بسیار مُسری است. کودکتان می تواند این بیماری را از تماس مستقیم با کسی که به باکتری سیاه سرفه آلوده است و یا تنفس هوای آلوده به باکتری، دریافت کند. این باکتری معمولاً از طریق بینی یا گلو وارد می شود.

علائم سیاه سرفه در کودکان

سیاه سرفه اغلب با علائم سرماخوردگی یا شبه آنفلوانزا، مانند: عطسه، آبریزش بینی و سرفه خفیف شروع می شود و ممکن است تا پیش از آغاز حملات سرفه شدیدتر، 2 هفته طول بکشد. کودک شما همچنین ممکن است تب کند.

کودک مبتلا به سیاه سرفه معمولاً به مدت 20 یا 30 ثانیه بدون وقفه سرفه می کند و سپس پیش از شروع حملات سرفه بعدی، برای نفس کشیدن تقلا می کند. در حین سرفه، که اغلب شب ها اتفاق می افتد، لب ها و ناخن های کودکتان، به دلیل کمبود اکسیژن کبود می شود. او همچنین ممکن است، استفراغ کند.

راه های درمان سیاه سرفه در کودکان

پزشک به صدای سرفه کودکتان گوش می کند و ممکن است یک نمونه مخاطی از بینی و گلوی وی برای آزمایش سلول های مبتلا به باکتری پِرتوسیس بگیرد، آزمایش خون انجام دهد و یا از قفسه سینه عکس برداری کند. اگر پزشک مظنون شود که کودکتان مبتلا به سیاه سرفه است، منتظر نتیجه آزمایش نمی ماند، زیرا ممکن است حاضر شدن جواب آزمایش زمان زیادی به طول بیانجامد. او فوراً برای مبارزه با عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند. (پس از تایید تشخیص سیاه سرفه، تمام نزدیکان کودک باید تحت درمان آنتی بیوتیک قرار گیرند.)

آنتی بیوتیک ها، اگر خیلی زود دریافت شوند، می توانند به کاهش علائم کمک کنند. در غیر این صورت، ممکن است دوره بیماری را کوتاه نکنند، اما هنوز می توانند باکتری را از بدن کودکتان دور کنند و از گسترش عفونت به سایر نقاط جلوگیری کنند. بیش از این، شما نمی توانید کاری برای از بین بردن سیاه سرفه انجام دهید. سیاه سرفه معمولاً بین 6 الی 10 هفته طول  می کشد.

اجازه ندهید که کودکتان سرفه اش را سرکوب کند، مگر این که توصیه پزشک باشد. سرفه واکنش طبیعی بدن برای پاکسازی شُش ها از مخاط است. اگر این واکنش سرکوب شود، مانع از توانایی فرزندتان برای بهبودی اش می شود.

اگر سرفه ها، حتی با وجود مصرف آنتی بیوتیک، بدتر شدند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در موارد جدی، کودکان باید بستری و به  اکسیژن وصل شوند، راه های هوایی شان پاکسازی شوند و به منظور جلوگیری از کم آب شدن بدن، مایعات داخل وریدی دریافت کنند.

پیشگیری از سیاه سرفه در کودکان

اکثر کودکان چندین واکسن برای مقابله با بیماری سیاه سرفه دریافت می کنند که آن ها را در برابر دیفتری و کزاز نیز محافظت می کند. اولین واکسن سیاه سرفه در 2 ماهگی تزریق می شود و سپس تا 4 الی 6 سالگی ادامه می یابد.

همان طور که پیش از این گفته شد، تمام افرادی که در تماس با فرد مبتلا به سیاه سرفه هستند، باید برای جلوگیری از گسترش بیماری آنتی بیوتیک دریافت کنند، حتی اگر قبلاً در برابر آن واکسینه شده باشند.

اگر کودکان کوچکی که همه 5 مرحله واکسن دیفتری، کزاز و سیاه سرفه را دریافت نکرده اند، در معرض عضوی از خانواده که آلوده است، قرار بگیرند، ممکن است به یک دوز تقویت کننده نیاز داشته باشند.

آیا پس از ابتلا به سیاه سرفه، کودکم ایمن شده است یا باید بقیه واکسن های سیاه سرفه را دریافت کند؟

متاسفانه، کسی که به سیاه سرفه مبتلا شده باشد، ممکن است دوباره بدان مبتلا گردد، اگر چه عفونت های بعدی، معولاً خفیف تر هستند. لذا به دلیل این که کودکتان هنوز مستعد پذیرش بیماری است و واکسن سیاه سرفه، کزاز و دیفتری، کودک را از 2 بیماری دیگر محافظت می کند، باید تمام مراحل تزریق واکسن به طور کامل انجام شود.

منبع: برگرفته از وب سایت baby center

اینفوگراف: چگونه نوزادان را از سیاه سرفه محافظت کنیم؟

عفونت سینه در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

اثرات مضر آلودگی هوا بر روی کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.