سرخک در کودکان: علائم و راه های درمان آن

بیماری سرخک یک عفونت ویروسی دستگاه تنفسی است که با بروز جوش هایی در سراسر بدن نمایان می شود. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علائم و راه های پیشگیری و درمان سرخک در کودکان می پردازد.

سرخک یا روبلا، یک عفونت تنفسی بسیار مُسری است که توسط یک ویروس ایجاد می شود. این ویروس باعث ایجاد جوش در پوست و علائمی شبیه آنفلوانزا، مانند: تب، سرفه و آبریزش بینی می شود. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان و پیشگیری از سرخک می پردازیم.

علائم سرخک در کودکان

اگر چه سرخک بیشتر با بثورات کل بدن شناخته می شود، اما علائم اولیه عفونت، معمولاً سرفه، آبریزش بینی، تب بالا و چشم های قرمز است. کودکانی که به سرخک مبتلا شده اند، ممکن است نقاط کوپلیک (نقاط قرمز کوچک با مراکز آبی-سفید) در مخاط دهانشان ظاهر شود.

بثورات سرخک بین 3 تا 5 روز پس از شروع علائم از بین می رود و می تواند با تب های بالا (تا 40 درجه سانتی گراد) همزمان شود. بثورات قرمز یا قرمز- قهوه ای، معمولاً در ابتدا به شکل لکه های صاف قرمز رنگ بر روی پیشانی ظاهر می شوند. سپس به بقیه نقاط صورت گسترش می یابند و در نهایت گردن، گلو، دست ها و پاها را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. تب و بثورات به تدریج و پس از چند روز از بین می روند.

سرخک از طریق در معرض تنفس، سرفه و عطسه افراد مبتلا به سرخک قرار گرفتن، منتقل می شود. کسی که در معرض ویروس سرخک قرار گرفته باشد، ممکن است تا 8 الی 10 روز بعد نیز علائم سرخک را نشان ندهد. افراد مشکوک به سرخک می توانند از 4 روز قبل از ظهور بثورات تا حدود 4 روز پس از آن، بیماری را منتقل کنند و اگر دارای تب، سرفه و آبریزش بینی باشند، بیماریشان مُسری تر است.

پیشگیری از سرخک در کودکان

بهترین راه محافظت کودکان از سرخک، واکسیناسیون آن ها طبق برنامه ایمن سازی تجویز شده توسط پزشک است. حفاظت کودکان از سرخک، بخشی از برنامه واکسیناسیون سرخک، سرخجه و اوریون است که در دو مرحله، یک بار بین 12 تا 15 ماهگی و یک بار بین 4 الی 6 سالگی تزریق می شود. نوزادان به طور کلی تا 6 ماهگی، به علت ایمنی منتقل شده توسط مادرشان از سرخک محافظت می شوند. واکسن سرخک معمولا به نوزادان کوچک تر از 12 ماه تزریق نمی شود، اما اگر شیوع سرخک وجود داشته باشد، یا کودک قصد سفر داشته باشد، بین 6 الی 11 ماهگی نیز طبق برنامه واکسن سرخک، سرخجه و اوریون، تزریق می شود.

واکسن سرخک گاهی اوقات باعث ایجاد عوارض جانبی در کودکان می شود. شایع ترین عوارض، شامل تب در 6 الی 12 روز پس از تزریق واکسن و بثورات شبیه سرخک می باشد.

در طی شیوع سرخک، تزریق آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین می تواند به محافظت از افرادی که واکسینه نشده اند، کمک کند. این آنتی بادی در صورتی موثر خواهد بود که در عرض 6 روز پس از در معرض ویروس قرار گرفتن، تزریق شود.

زنانی که باردار نیستند و افرادی که در یکی از گروه های در معرض خطر قرار ندارند، واکسن سرخک اگر در عرض 72 ساعت تزریق شود، ممکن است از فرد محافظت کند.

واکسن سرخک نباید به گروههای خطر زیر تزریق شود:

  • زنان حامله
  • کودکان مبتلا به سل، سرطان خون و سایر سرطان های درمان نشده
  • افرادی که سیستم ایمنیشان به هر دلیلی ضعیف شده است
  • کودکانی که سابقه آلرژیک شدید به گلوتن یا آنتی بیوتیک ومیدین دارند، زیرا ممکن است واکنش جدی به واکسن نشان دهند

از آن جایی که افراد خاص نمی توانند واکسن سرخک را دریافت کنند، بسیار مهم است که کودکان طبق برنامه واکسن خود را دریافت کنند.

راه های درمان سرخک در کودکان

هیچ درمان خاصی برای سرخک وجود ندارد. برای مدیریت علائمی که معمولاً حدود 2 هفته طول می کشد، به کودکتان مقدار فراوانی مایعات بدهید و او را تشویق کنید که استراحت کند. اگر تب کودکتان را ناراحت می کند، می توانید یک داروی تب بُر بدون آسپرین، مانند: استامینوفن یا ایبوپروفن، به او بدهید. به یاد داشته باشید که هرگز نباید به کودک دارای بیماری ویروسی، آسپرین بدهید، زیرا منجر به سندرم ری خواهد شد.

کودکان مبتلا به سرخک باید از نزدیک تحت نظر یک پزشک قرار گیرند. در برخی موارد، سرخک می تواند منجر به سایر بیماری ها، مانند: عفونت گوش میانی، کروپ (خروسک)، اسهال، ذات الریه و آنسفالیت شود و نیاز به آنتی بیوتیک یا بستری شدن داشته باشد.

مصرف ویتامین آ به کاهش عوارض ناشی از بیماری سرخک منجر می شود.

کودکان مبتلا به سرخک باید 4 روز پس از ظاهر شدن بثورات قرنطینه شوند. اگر آن ها سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند، باید تا زمان بهبودی کامل و از بین رفتن همه علائم، در قرنطینه بمانند.

منبع: برگرفته از وب سایت kids health

واکسن سرخک، سرخجه و اوریون در کودکان و عوارض جانبی احتمالی آن

آبله مرغان در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

عفونت ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

اوریون در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

اینفوگراف: علائم و راه های مقابله با اوریون در کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.