زایمان طبیعی در مقابل زایمان سزارین: مزایا و خطرات

زنان باردار هر چه به زمان زایمان خود نزدیک تر می شوند، بیشتر به نحوه زایمانشان فکر می کنند. زایمان به دو صورت طبیعی یا سزارین اتفاق می افتد که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی مزایا و معایب هر دو شیوه زایمان می پردازد.

آیا شما درباره روز بزرگی که پیش رو دارید، برنامه ریزی کرده اید و درباره فرایند زایمانتان فکر کرده اید؟ آیا می دانید کدام روش زایمان برای شما و جنینتان امن تر است؟ مقاله ای که در ادامه می آید، به شما کمک می کند تا از روند و جوانب مثبت و منفی زایمان طبیعی در مقابل سزارین آگاهی یابید.

همه چیز درباره زایمان طبیعی

زایمان طبیعی، طبیعی ترین روند زایمان است. هنگامی که شما زایمان طبیعی می کنید، مدت اقامتتان در بیمارستان و مدت زمان بهبودیتان پس از زایمان  خیلی کوتاه تر از زایمان سزارین است. زایمان طبیعی هیچ برش یا زخم عمده ای ایجاد نمی کند. بنابراین، احتمال ایجاد عوارض و مرگ و میر در زمان زایمان کمتر است.

زایمان طبیعی مزایای بسیاری برای جنین شما دارد. جنین و بدنتان به طور طبیعی برای فرایند زایمان طبیعی آماده می شوند. زمانی که نوزاد از طریق دهانه واژن عبور می کند، مایع آمنیوتیک موجود در شُش های جنینتان به طور طبیعی خارج می شود. در طول زایمان طبیعی، جنینتان برخی از باکتری های محافظی را که در روده هایش ساکن هستند، می بلعد و این کار موجب تقویت سیستم ایمنی اش می شود.

با این حال، معایب خاصی نیز در زایمان طبیعی وجود دارد. در زایمان طبیعی، همه فرایند بستگی به آمادگی بدن شما و زمان بندی اتفاقات دارد. بنابراین، هیچ راهی برای برنامه ریزی زایمان وجود ندارد. زمانی که به موعد زایمان نزدیک می شوید، ممکن است از اضطراب و استرس رنج ببرید. در برخی موارد، زایمان طبیعی ممکن است خطر بی اختیاری ادرار را افزایش دهد. زایمان طبیعی همچنین ممکن است موجب مشکلات جنسی پس از زایمان شود. در طول زایمان طبیعی، خطر آسیب به نوزادتان نیز افزایش می یابد، چرا که وی از طریق کانال تولد عبور می کند و ممکن است نیاز باشد از فورسپس کمک گرفته شود.

همه چیز درباره سزارین

در سزارین، زایمان با کمک برشی در دیواره شکم و رحم اتفاق می افتد. این روش زایمان در سال های اخیر به یک انتخاب محبوب تبدیل شده است.

سزارین یک روش جراحی برنامه ریزی شده است. بنابراین، شما دقیقاً می دانید که فرزندتان چه هنگام پا به جهان خواهد گذاشت. لذا شما می توانید بر این اساس، برنامه ریزی کنید و خودتان را از لحاظ روانی برای تولد آماده کنید و اضطراب و استرستان را کاهش دهید. هنگامی که شما برای زایمان سزارین به بیمارستان می روید، به احتمال کمتر از بی اختیاری ادرار رنج می برید. علاوه بر این، خطر ابتلا به مشکلات جنسی پس از زایمان کمتر است. خطر ابتلا به آسیب های تولد در نوزادتان بسیار کمتر است، چرا که استفاده از فورسپس به حداقل می رسد.

همانند هر عمل جراحی، عمل سزارین نیز معایبی دارد. در اکثر موارد، زایمان سزارین از پیش برنامه ریزی شده است. بدان معنی که جنینتان به طور طبیعی برای خارج شدن از رحم آماده نشده و بلوغ نیافته است. محاسبه نادرست زمان احتمالی زایمان نیز ممکن است. در طی عمل سزارین خون زیادی از دست می رود. استفاده از بیهوشی خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهد. شما همچنین مستعد پذیرش عفونت های مختلف و لخته شدن خون هستید. در زایمان سزارین نرخ مرگ و میر مادر بالاتر است و میزان مرگ و میر نوزادان دو برابر است.

پس از جراحی ممکن است از عوارضی، مانند: کاهش عملکرد روده رنج ببرید و یا ممکن است نیاز به اقامت طولانی تری در بیمارستان برای بهبودی داشته باشید. زایمان سزارین ممکن است منجر به عوارض مرتبط با تغذیه با شیر مادر شود. همچنین در زایمان سزارین احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان افزایش می یابد.

در نهایت این که:

فرایند تولد یک انتخاب کاملا شخصی است که شما باید به همراه همسرتان درباره آن تصمیم بگیرید. با پزشکتان درباره هر آن چه که برای شما مناسب است، صحبت کنید. از آن جایی که هر بارداری، منحصر به فرد است، پزشکتان سلامت کلی شما و نحوه پیشرفت حاملگیتان را پیش از توصیه روش زایمان، ارزیابی می کند. برای سلامت خود و رشد و توسعه جنینتان آگاهانه تصمیم بگیرید.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

ویدئو: الگوی انقباضات زایمان چگونه است؟

7 علامتی که نشان می دهد، حال جنینتان خوب نیست

8 روش امن برای کاهش وزن در دوران بارداری

عوارض اضافه وزن در دوران بارداری

مزایا و معایب بارداری در 30 سالگی

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.