5 راهکار برای پرورش کودکان ماجراجو

راه های بسیاری وجود دارد تا کودکانی خلاق و با مهارت پرورش دهیم. یکی از روش هایی که بدان کمتر توجه شده است، ماجراجویی است. ماجراجویی فرصت های فراوانی را برای کودکان فراهم می آورد تا بیاموزند و تجربه کنند. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی 5 راهکار جهت پرورش کودکان ماجراجو می پردازد.

همه ما می خواهیم کودکانمان، کودکی عالی و باشکوهی داشته باشند. ماجراجویی یکی از مواردی است که ممکن است درباره آن فکر نکنیم، اما برای دوران کودکی بسیار مهم است. بهترین خاطرات ما متعلق به زمان کودکی و ماجراجویی هایمان است. ما باید فرصت ها و موقعیت های ماجراجویانه برای کودکانمان ترتیب دهیم تا خاطرات خوبی از دوران کودکی داشته باشند و چیزهای بسیاری را تجربه کرده و یاد بگیرند. در ادامه به معرفی 5 راهکار جهت پرورش کودکان ماجراجو می پردازیم.

1. برای کودکتان کتاب بخوانید

ایده های ماجراجویانه در کتاب ها به وفور یافت می شود و الهام بخش مکان هایی می شوند که کودکان هرگز ندیده اند، اما دوست دارند کشف کنند. کودکان می توانند از طریق داستان ها این موقعیت ها را تصور و تجربه کنند. کودکان در همه سنین می توانند از شنیدن داستان های روزانه سود ببرند. برای کودکان کوچک تر،  زمان مناسب شنیدن داستان، قبل از خواب است و برای کودکان بزرگ تر زمان مناسب شنیدن داستان، بعد از ظهر و عصر می باشد، اما برخی از آن ها ممکن است تمایل داشته باشند، پیش از خواب داستان بشنوند.

2. برای کودکتان لباس های خاص تهیه کنید

ماجراجویی در ذهن شروع می شود. برای کودکتان لباس هایی تهیه کنید که بتوانند ساعت ها بازی خیالی انجام دهند، داستان هایی را که شنیده اند، اجرا کنند، عشق به ماجراجویی را در خود تقویت کنند و خاطرات بسیاری ایجاد کنند.

3. اجازه دهید کودکتان تصورات خودش را بسازد

کودکتان از داستان هایی که برایش می خوانید، تخیلات خود را می سازد. کودکان از چیزهای عادی و معمولی که در اطراف خانه وجود دارد، استفاده می کنند تا چیزهایی را که شنیده اند، در بازی هایشان به اجرا درآورند و تخیلات خود را پرورش دهند.

4. ابزارهای الکترونیک را محدود کنید

کودکان به سرعت توانایی ماجراجویی خود را از دست می دهند، زیرا زمان زیادی را صرف استفاده از لوازم الکترونیک می کنند و دیگر کتاب ها نمی توانند الهام بخششان باشند و تخیلاتشان را گسترش دهند. بسیار مهم است که به کودکانتان یاد بدهید که چگونه استفاده از لوازم الکترونیک را در حال تعادل نگه دارند و روح ماجراجویشان را پرورش دهند.

5. هر روز ساعاتی فرصت و فراغت به کودکتان بدهید

برای پرورش کودکان ماجراجو هیچ چیز سودمندتر از دادن ساعاتی فراغت در روز برای آن ها نیست. در این زمان ایده هایی که با توجه به 4 مورد بالا ایجاد شده اند، اجازه رشد و شکوفایی می یابند. مشغول نگه داشتن کودکان با فعالیت ها و کلاس هایی که ساعت های مهم روزشان را آن ها می گیرد، در نهایت مانع از انجام ایده های ماجراجویانه در بازی هایشان و رشد توانایی خلاقیت و تخیل آن ها می شود.

منبع: برگرفته از وب سایت joy in the home 

سرگرمی های دیجیتال کودکان را باهوش تر می کند یا سرگرمی های بیرون از خانه؟

7 راه برای جدا کردن کودکان از تکنولوژی

12 مزیت مسافرت رفتن برای کودکان

10 مزیت قصه گویی برای کودکان

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.