چگونه و چند وقت یک بار به نوزادتان شیر بدهید؟

شیردهی در دفعات برای مادران جوان و تازه کار، دشوار است و سوالات را برای مادران در پی دارد. مقاله ای که در ادامه می آید، درباره نحوه شیردهی، تعداد دفعات شیردهی در روز و تغذیه در دوران شیردهی، به مادران جوان مطالب مفیدی را ارائه می کند.

اولین باری که نوزادتان را در اتاق زایمان تحویل می گیرید، لحظه خوبی برای شروع تغذیه با شیر مادر است. در ابتدا، بدنتان مقدار کمی از شیر مخصوصی به نام آغوز تولید می کند که به محافظت نوزادتان از عفونت کمک می کند. شکم نوزاد شما خیلی کوچک است، بنابراین او فقط به مقدار کمی از این ماده برای سیر شدن نیاز دارد. زمانی که شکم نوزادتان رشد کند، شیر شما تغییر خواهد کرد و مقدار بیشتری از آن تولید می شود. مقاله ای که در ادامه می آید، درباره نحوه شیردهی، تعداد دفعات شیردهی در روز و تغذیه در دوران شیردهی، به مادران جوان مطالب مفیدی را ارائه می کند.

چگونه به نوزادتان شیر دهید؟

تمام بدن نوزادتان را به سمت خود بکشید، سینه به سینه. لب بالایی اش را با نوک سینه تان تماس دهید و هنگامی که دهانش را باز کرد، او را به سمت سینه خود بکشید و سینه تان را نگه دارید. فقط نوک سینه نباید در دهان نوزادتان قرار بگیرد، بلکه آرئول یا هاله سینه (بخش تیره تر اطراف نوک سینه) نیز باید تا حد امکان در دهان نوزاد قرار بگیرد.

اگر نوزادتان در پیدا کردن سینه یا گرفتن سینه مشکل دارد، نگران و مضطرب نشوید. شیردهی نیاز به صبر و تمرین فراوان دارد. از پرستار بخواهید که به شما نحوه شیردهی صحیح را آموزش دهد.

اگر نوزاد شما نارس باشد، ممکن است نتوانید بلافاصله به او شیر دهید، اما باید شروع به دوشیدن شیر خود کنید. نوزادتان تا زمانی که به اندازه کافی قوی یا بزرگ شود، این شیر را از طریق لوله یا بطری دریافت می کند.

به یاد داشته باشید که هنگامی که شروع به شیردهی کردید، نباید احساس درد کنید. توجه کنید هنگامی که به نوزادتان شیر می دهید، در سینه هایتان چه احساسی می کنید. دهان نوزادتان باید هاله تیره تر دور نوک پستان را در بر بگیرد و از نوک پستان دور باشد.

اگر بسته شدن دهان نوزادتان باعث ایجاد درد در سینه تان می شود، انگشتتان را بین لثه نوزادتان و سینه تان قرار دهید و دوباره امتحان کنید. زمانی که دهان نوزادتان به طور مناسب به دور سینه تان قرار گیرد و بسته شود، عمل شیردهی به خوبی انجام خواهد شد.

چند وقت یک بار باید به نوزادتان شیر بدهید؟

به طور مکرر به نوزادتان شیر دهید، هر چه بیشتر شیر دهید، بیشتر شیر تولید می شود. 8 الی 12 نوبت شیردهی در طول 24 ساعت تقریباً مناسب است. به جای شیردهی بر اساس یک برنامه زمانی سفت و سخت، هر وقت که نوزادتان علائم اولیه گرسنگی، مانند: افزایش تحرک یا هوشیاری، لمس کردن دهان یا دنبال سینه شما گشتن، را داشت، او را تغذیه کنید. گریه کردن علامت ثانویه گرسنگی است، در حالت ایده آل، شما باید پیش از این که نوزادتان شروع به گریه کند، او را تغذیه کنید.

در طول چند روز اول، شما ممکن است مجبور باشید نوزادتان را برای شیردهی از خواب بیدار کنید و او ممکن است در حین تغیه به خواب رود. برای این که او را در حین تغذیه بیدار نگه دارید، ممکن است لازم باشد، قنداق او را باز کنید یا یک لایه از لباس هایش را کم کنید. برای اطمینان از این که نوزادتان شیر کافی دریافت می کند، اگر 4 ساعت از آخرین زمان شیردهی گذشته بود، او را بیدار کنید و تغذیه اش کنید.

چگونه راحت شیر بدهید؟

از آن جایی که شیردهی می تواند تا 40 دقیقه طول بکشد، به خصوص در ماه های اول تولد، یک مکان دنج و راحت برای این کار انتخاب کنید. نوزادتان را در حالتی نگه دارید که بازویتان تکان نخورد و کمرتان درد نگیرد. در این حالت از پشت سر نوزادتان به وسیله دستتان حمایت می کنید، اما انتخاب یک حالت مناسب شیردهی واقعاً بستگی به راحتی شما دارد.

اگر شما نشسته شیر می دهید، یک بالش شیردهی می تواند کمک بزرگی در حمایت از نوزادتان به شما بکند. چه نشسته باشید، چه دراز کشیده باشید، تا زمانی که شما و نوزادتان احساس راحتی نکردید، شیردهی را شروع نکنید، زیرا شما باید برای مدتی در این حالت قرار بگیرید.

برای شیردهی باید چه چیزهایی بخورید؟

در هنگام شیردهی، یک رژیم غذایی سالم و طبیعی، تمام چیزی است که شما نیاز دارید. اگر چه یک رژیم غذایی معمولی نیز می تواند شیر مورد نیاز نوزادتان را تولید کنید، اما خوردن یک رژیم غذایی خوب و متعادل، کمیت و کیفیت شیر شما را تضمین می کند و به ایجاد حس بهتر در شما کمک می کند. به جای شمردن کالری ها به دنبال برطرف کردن گرسنگی خود باشید و در سراسر روز جهت آب رسانی کافی به بدنتان، مایعات بنوشید.

بسیاری از مادران در دوران شیردهی، احساس گرسنگی بیشتری می کنند، زیرا بدنشان سراسر شبانه روز در حال تولید شیر برای نوزادشان است. خوردن وعده های کوچک غذایی (درست همانند همان کاری که در بارداری انجام می دادید)، روش خوبی برای در کنترل نگه داشتن گرسنگی و بالا بردن سطح انرژیتان است. (به طور کلی، اکثر زنان شیرده به 200 الی 500 کالری بیشتر از زنان غیر شیرده نیاز دارند.)

کافئین بیش از حد مصرف نکنید، زیرا شما کافئین را از طریق شیرتان به نوزادتان انتقال می دهید و لذا کافئین می تواند در بدن وی انباشته شود. کارشناسان توصیه می کنند، میزان مصرف کافئین روزانه تان نباید بیش از 300 میلی گرم باشد.

شما همچنین باید میزان مصرف الکل را در دوران شیردهی محدود کنید، زیرا الکل نیز وارد شیر شما می شود.

اکثر نوزادان شیرخواره متوجه طعم تند غذای مادرشان نمی شوند. در حقیقت، برخی متخصصان اعتقاد دارند که نوزادان از تنوع لذت می برند. هیچ غذایی برای نوزادان مشکل ساز نیست، بنابراین هیچ نیازی به محدود کردن آن چه می خورید، نیست. اما اگر به نظر می رسد که نوزادتان، هر بار که غذایی خاصی را می خورید، مانند: محصولات لبنی، اذیت می شود، بهتر است آن ماده غذایی مشکوک را برای مدتی از رژیم غذاییتان حذف کنید تا ببینید آیا بدون حضور آن ماده در شیرتان، نوزادتان بهتر می شود یا خیر.

در دوران شیردهی ممکن است با چه مشکلاتی مواجه شوید؟

برخی زنان به راحتی با شیردهی سازگار می شوند و با هیچ مشکل جسمانی یا عاطفی عمده ای مواجه نمی شوند. اما بسیاری از مادران تازه کار، یادگیری این امر را دشوار می یابند. اگر شما احساس ناامیدی و دلسردی می کنید، نگران نباشید، شما تنها نیستید.

طبیعی است که از نیازهای مداوم نوزادتان و بی خوابی های مستمر دچار احساس در هم شکستگی و خستگی شوید. اگر چه زنان همیشه نوزادان خود را تغذیه کرده اند، اما شیردهی همیشه راحت نبوده است و بسیاری از زنان با مشکلاتی مواجه می شوند. برخی از شایع ترین مشکلات مربوط به شیردهی که ممکن است شما در هفته های اول با آن مواجه شوید، عبارتند از:

  • سینه هایی که بیش از حد پُر و ناراحت کننده هستند
  • درد در ناحیه نوک پستان
  • ماستیت (عفونت سینه)

اگر از هر یک از موارد بالا رنج می برید، اگر درد دارید و یا اگر در حین شیردهی دچار ناراحتی جسمانی می شوید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت center baby

اینفوگراف: 6 راه ساده برای افزایش شیر مادر

6 روش طبیعی برای افزایش شیر مادر

آیا نوزاد شما پس از خوردن شیر مادر دچار اسهال می شود؟

اینفوگراف: نوزادتان در هر بازه سنی به چه میزان شیر خشک نیاز دارد؟

برفک دهان در نوزادان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.