سنگ کیسه صفرا در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

سنگ کیسه صفرا بیماری است که با درد شدیدی همراه است. این بیماری علل متعددی دارد که یکی از آن ها داشتن سبک زندگی ناسالم است. مقاله ای که در ادامه می آید به معرفی این بیماری و انواع آن، علل، علائم و راه های پیشگیری و درمان سنگ کیسه صفرا در کودکان می پردازد.

وجود سنگ در کیسه صفرا می تواند موجب درد شدید در کودکتان شود. علاوه بر این، وجود این سنگ ها می تواند منجر به شرایط غیر قابل تحمل دیگری شود. اگر کودکتان سنگ کیسه صفرا دارد، یا می خواهید درباره سنگ کیسه صفرا اطلاعات کسب کنید، خواندن مقاله زیر را که به معرفی این بیماری و علل، علائم و راه های درمانش می پردازد، توصیه می کنیم.

سنگ کیسه صفرا چیست؟

سنگ کیسه صفرا یک توده سخت از مایعات گوارشی است که در کیسه صفرا رشد می کند. کودکانی که از بیماری سنگ کیسه صفرا رنج می برند، معمولاً چاق هستند و سبک زندگی ناسالمی دارند.

سنگ کیسه صفرا در نتیجه ناحیه نامتعادل رنگدانه صفرا در بدن ایجاد می شود. کودکانی که از چاقی، دیابت، کم خونی همولیتیک، عوامل ژنتیکی و انقباض ضعیف کیسه صفرا رنج می برند، در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا در کودکی هستند.

انواع سنگ کیسه صفرا

عمدتاً سنگ های کیسه صفرا به دو نوع تقسیم می شوند:

1. سنگ های کلسترول

سنگ های کلسترول از تبدیل کلسترول به سنگ ایجاد می شوند. سنگ های کلسترول در میان افراد چاق، زنان باردار و افراد پیر شایع است.

2. سنگ های بیلی روبین

بیلی روبین در معده کودکتان می تواند گاهی اوقات سخت شود و یک سنگ را ایجاد کند. کودکان مبتلا به بیماری های کبدی حاد یا سرطان خون، معمولاً از سنگ بیلی روبین رنج می برند.

علل سنگ کیسه صفرا در کودکان

چندین عامل می تواند موجب ایجاد سنگ کیسه صفرا در کودکان شود که در ادامه بدان ها اشاره می کنیم.

1. چاقی

کودکانی که از مشکل چاقی رنج می برند، بیشتر از سایر همتایان لاغر خود، مستعد ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند. چاقی باعث افزایش سطح کلسترول و در نتیجه موجب تشکیل سنگ های جامد در کیسه صفرا می شود.

2. عوامل ژنتیکی

مشکل سنگ کیسه صفرا ارثی است و اغلب از طریق وراثت منتقل می شود. اگر اعضای خانواده شما از سنگ کیسه صفرا رنج می برند، خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا در کودکتان افزایش می یابد.

3. داروهای کاهش کلسترول

برخی داروهای کاهش دهنده میزان کلسترول، سطح کلسترول را در صفرا افزایش می دهند و این اتفاق می تواند منجر به تشکیل سنگ کیسه صفرا شود.

4. دیابت

کودکانی که از دیابت نوع 2 رنج می برند، بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند.

علائم سنگ کیسه صفرا در کودکان

کودکتان ممکن است برخی علائم سنگ کیسه صفرا را که شامل موارد زیر می شود، از خود نشان دهد:

  • درد در شانه سمت راست
  • درد ناگهانی در قسمت فوقانی شکم
  • درد پشت، بین تیغه های شانه
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • درد طولانی مدت
  • تب
  • التهاب لوزالمعده

راه های درمان سنگ کیسه صفرا در کودکان

سنک کیسه صفرا موجب درد شکمی حاد در کودکان می شود و جراحی حذف کیسه صفرا می تواند به از بین بردن سنگ کیسه صفرا کمک کند. موثرترین درمان ها معمولاً شامل موارد زیر می شود:

1. لاپاروسکپی کُله سیستکتومی

در فرایند جراحی، جراح کیسه صفرا را از معده جدا می کند و در نتیجه تشکیل سنگ های کیسه صفرا را مهار می کند.

2. کُله سیستکتومی باز

فرایند پیچیده ای که شامل بُرش دادن شکم می شود و به حذف سریع کیسه صفرا کمک می کند.

3. سنگ شکنی با امواج شوک الکتروهیدرولیک

این یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن سنگ کیسه صفرا است. افرادی که نمی توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند، بدین روش تحت درمان قرار می گیرند.

پیشگیری از سنگ کیسه صفرا در کودکان

پیروی کردن از نکات ساده ای که در ادامه می آید، احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا در کودکان را کاهش می دهد.

1. رژیم غذایی سالم

به رژیم غذایی کودکتان توجه داشته باشید. از خوراندن غذاهای حاوی مقادیر زیاد کلسترول، مانند: فست فودها، به کودکتان اجتناب کنید. اگر کودکتان چاق است، یک برنامه ورزشی برای او ترتیب دهید. یک رژیم غذایی مناسب، فقط کودکتان را از سنگ کیسه صفرا محافظت نمی کند، بلکه مانع از ابتلای وی به بیماری های دیگر نیز می شود.

2. از دست ندادن هیچ وعده غذایی

هرگز اجازه ندهید، کودکتان هیچ یک از وعده های غذایی اش را از دست بدهد، زیرا این کار می تواند باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا شود.

منبع: برگرفته از وب سایت  junction mom 

زردی در نوزادان تازه متولد شده: علل، علائم و راه های درمان آن

کرمک در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

مسمومیت در کودکان: علائم و راه های درمان آن

مسمومیت با سرب در کودکان

دیابت در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.