بوی بدن در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

با بزرگ شدن کودکان، بدن آن ها شروع به ترشح بو از خودش می کند. بوی بدن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما علت عمده آن رعایت نکردن بهداشت و نظافت است. مقاله ای که در ادامه می آید، به این موضوع می پردازد که آیا بوی بدن در کودکان طبیعی است یا خیر و علل، علائم و راه های پیشگیری و درمان بوی بدن در کودکان را معرفی می کند.

عرق کردن در کودکان طبیعی است. بنابراین وقتی آن ها سراسر روز فعالیت بدنی داشته باشند، بوی کمی در لباس ها و بدنشان وجود خواهد داشت. بوی بدن در کودکان به اندازه بزرگسالان نیست، اما گاهی اوقات می تواند مشابه با آن باشد. اکثر اوقات، حمام منظم و بهداشت مناسب می تواند بوی بدن را از بین ببرد. اما در برخی اوقات، شما به مداخله پزشکی نیاز دارید. مقاله ای که در ادامه می آید، به معرفی علل و راه های از بین بردن بوی بدن در کودکان می پردازد.

آیا بوی بدن در کودکان طبیعی است؟

بوی بدن در کودکان قابل توجه نیست. نوزادان و کودکان زیر 8 سال، معمولاً بدنشان بو نمی دهد. اما نوجوانان و کودکان نزدیک به سن نوجوانی، با نزدیک شدن به دوره بلوغ، ممکن است بدنشان بوی متفاوتی داشته باشد. بنابراین اگر فرزند 12 ساله یا نوجوانتان بوی بدی می دهد، می تواند نشانه بلوغ او باشد.

دختران زودتر از پسران بالغ می شوند. بنابراین اگر دختر 8 ساله تان شروع به عرق کردن و انتشار بویی همانند بزرگسالان کرد، نشانه این است که او در حال رشد و ورود به مرحله بلوغ است. با این وجود، پسران نیز پس از سن 9 سالگی، بدنشان شروع به انتشار بو می کند. لذا اگر کودک 3 ساله تان بویی همانند بوی بزرگسالان می دهد، غیر معمول است و باید به پزشک مراجعه کنید.

علل بوی بدن در کودکان

اگر بدانید که چه چیزی باعث ایجاد بوی بدن در کودکتان می شود، می توانید با آن مقابله کنید. در ادامه به معرفی علل شایع ایجاد بوی بدن در کودکان می پردازیم.

1. بهداشت ضعیف

بهداشت ضعیف یکی از علل شایع بوی بدن در کودکان است. حمام نامنظم، نشستن ناحیه زیر بغل و کشاله ران، باعث تجمع باکتری ها در لباس و در نتیجه بوی بد می شود. اگر کودکتان به طور منظم حمام نکند، باکتری ها با عرق وی تماس می یابند و باعث ایجاد بوی بد می شوند.

2. عادات غذایی

آن چه که وارد بدن می شود، همان چیزی است که از آن خارج می شود. بنابراین غذایی که کودکتان می خورد، نه تنها بر بوی دهان و تنفسش تاثیر می گذارد، بلکه به طور مستقیم با بوی بدنش مرتبط است. پس از خوردن پیاز و سیر بدن بوی بد ترشح می کند. پس از هضم این غذاها، بو از طریق منافذ پوستی خارج می شود. در ادامه به برخی مواد غذایی که می توانند بوی بدی تولید کنند، اشاره می کنیم.

 • گوشت قرمز حاوی یک مشتق اسید آمینه به نام کارنیتین است. کارنیتین بیش از حد می تواند باعث ایجاد بوی بد بدن شود.
 • شیر حاوی یک پروتئین است که می تواند دیرتر از سایر مواد غذایی هضم شود. بنابراین مصرف بیش از حد محصولات لبنی می تواند منجر به انتشار بوی بد بدن شود. اگر کودکتان مبتلا به عدم تحمل لاکتوز باشد، احتمال بوی بد بدن با مصرف محصولات لبنی افزایش می یابد.
 • غذاهای فراوری شده ساخته شده با آرد، به ویژه آن هایی که فاقد فیبر هستند.
 • غذاهای حاوی شکر، پیاز، سیر و سایر ادویه ها.
 • مواد غذایی بودار، مانند، ماهی، تخم مرغ و حبوبات.

3. بلوغ زودرس

بلوغ زودرس به علت افزایش تولید هورمون های خاصی در بدن ایجاد می شود. بلوغ زودرس با تغییرات جسمانی، مانند: رویش مو در ناحیه شرمگاهی و زیر بغل، جوش و تغییر بوی بدن همراه است.

4. بلوغ

دختران بین 10 تا 14 سالگی و پسران بین 12 الی 14 سالگی به بلوغ می رسند. در طول این زمان، کودکان تغییرات هورمونی زیادی را تجربه می کنند که منجر به تغییر در بدن و رفتارهایشان می شود. یکی از تغییرات کلیدی که شما در دوران بلوغ کودکتان متوجه آن می شوید، بوی بدن است. بنابراین اگر کودکتان در این رده سنی قرار می گیرد، بوی بدن وی طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست.

5. فنیل کتونوری

فنیل کتونوری یک خطای متابولیسمی است که کودک با آن متولد می شود. کودکان  مبتلا به این اختلال، فنیل آلانین هیدروکسیلاز، آنزیمی که برای شکستن اسید آمینه ای به نام فنیل آلانین مورد نیاز است، ندارند.

فنیل آلانین مسئول تولید ملامین است که نقش مهمی در رنگ دهی به پوست و مو بازی می کند. اگر فنیل کتونوری فوراً درمان نشود، بوی نامطبوعی از پوست، گوش، نفس و ادرار کودک منتشر می شود.

6. سندرم بوی ماهی یا تری متیل آمینوری

سندرم بوی ماهی بیماری نادری است که به علت تولید غیر طبیعی آنزیمی به نام فلاوین ایجاد می شود. این بیماری یک اختلال متابولیسمی است که از تجزیه تری متیل آمین جلوگیری می کند. در نتیجه انباشت مواد شیمیایی، منجر به بوی بد ادرار، نفس و عرق می شود. بوی ناشی از این بیماری یک بوی تند و ماهی مانند است.

7. هایپر هیدروزیس

هایپر هیدروزیس بیماری است که موجب عرق بیش از حد در فرد می شود. اگر کودکتان بیش از حد معمول برای نگه داشتن دمای بدن به حالت طبیعی، عرق می کند، ممکن است هایپر هیدروزیس داشته باشد. این بیماری در میان کودکان و نوجوانان شایع است و معمولاً با مصرف بیش از حد نوشیدنی های کربنات دار، مانند: نوشابه، غذاهای تند، ورزش و اضطراب تشدید می شود.

8. بیماری های اساسی

اگر کودکتان بوی متفاوتی می دهد، ممکن است ناشی از بیماری هایی، مانند: دیابت، مشکلات کبد یا کلیه یا عفونت باشد. برای مثال، افراد مبتلا به دیابت بوی سیب گندیده می دهند. اگر شخصی مبتلا به مشکلات کبد یا کلیه باشد، بوی آمونیاک می دهد.

علائم بوی بدن در کودکان

بوی بدن، بوی تندی است که از یک قسمت خاص بدن، مانند: پاها، زیر بغل و ناحیه شرمگاهی بیرون می آید. بو، اولین نشانه بوی بدن است. علائم دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید در کودکتان بدان ها توجه کنید.

 • تعریق شدید
 • تعریق شبانه
 • دست های سرد
 • کاهش وزن

این علائم زمانی که سیستم غدد درون ریز (مجموعه ای از غدد تولید کننده هورمون) تحت تاثیر عفونت یا بیماری قرار بگیرد، شایع هستند. در صورتی که بوی بدن ناشی از بیماری های شدید باشد، ممکن است علائمی زیر را در پی داشته باشد.

 • درد یا فشار در سینه
 • مشکلات بینایی
 • گیجی
 • تنگی نفس

راه های درمان بوی بدن در کودکان

بسته به علت بیماری، درمان های مختلفی برای از بین بردن بوی بدن وجود دارد. علاوه بر بهداشت مناسب، پزشک ممکن است یکی از درمان های زیر را پیشنهاد دهد.

 • در مورد بوی تند ناشی از تعریق بیش از حد بدن، پزشک ممکن است کِرِم ضد باکتری موضعی را که می تواند به کاهش بو کمک کند، تجویز نماید. او همچنین ممکن است استفاده از مواد خشک کننده که می تواند از تعریق بیش از حد جلوگیری کند و محیط را برای اجتناب از رشد باکتری ها خشک نگه دارد، توصیه کند.
 • به کار بردن موضعی داروهای حاوی آلومینیوم کلرید هگزاهیدرات ممکن است در مورد تعریق بیش از حد زیر بغل و کنترل تعریق دست ها و پاها توصیه شود.
 • اگر چه درمانی برای فنیل کتونوری وجود ندارد، پزشک ممکن است رژیم غذایی خاصی، شامل مواد غذایی با پروتئین بالا را برای مبارزه با فنیل کتونوری توصیه نمایند.
 • اگر بوی بدن ناشی از تری متیل آمینوری باشد، تغییر در رژیم غذایی برای کاهش تولید تری متیل آمین ممکن است توصیه شود. باید از مواد غذایی، مانند: ماهی، تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، محصولات سویا و کلم اجتناب شود. پزشک ممکن است برای جلوگیری از رشد باکتری آنتی بیوتیک و برای جلوگیری از یبوست و کاهش مقدار تری متیل آمین تولید شده در روده، ملین تجویز کند.
 • برای بلوغ زودرس هیچ درمانی وجود ندارد. در چنین مواردی، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به کودکتان کمک کنید تا با تغییرات کنار بیاید.

پیشگیری از بوی بدن در کودکان

راه هایی وجود دارد که می تواند از بوی بدن در کودکان تا حدی پیشگیری کند. در ادامه به این راه ها اشاره می کنیم.

 • رعایت بهداشت شخصی مهم ترین اقدامی است که کودکتان باید برای جلوگیری از بوی بدن انجام دهد. اگر کودکتان کمتر از 8 سال سن دارد، به او درباره بهداشت آموزش دهید و به وی برای پاکیزه شدن کمک کنید. اگر کودکتان نزدیک به سن نوجوانی است با او درباره اهمیت بهداشت صحبت کنید.
 • به کودکتان یاد دهید که هر روز، پاها، کشاله ران، زیر بغلش را بشوید.
 • مطمئن شوید که کودکتان هر روز لباس های تمیز می پوشد.
 • لباس های شسته شده را زیر نور خورشید یا در تهویه مطبوع خشک کنید. زیرا لباس هایی که کامل خشک نشده اند، می توانند بوی نامطبوع ایجاد کنند.
 • نوشیدن آب فراوان به از بین بردن سموم بدن کمک می کند و بوی بدن را کاهش می دهد.
 • اگر کودکتان شیر گاو می نوشد، آن را جایگزین شیر ارگانیک، شیر سویا یا شیر بادام کنید.
 • از مصرف غذاهای خاصی که منجر به بوی بدن می شود، اجتناب کنید.
 • از گیاهان معطر، مانند: رزماری استفاده کنید و مصرف سبزیجات برگ سبز را افزایش دهید. کلروفیل موجود در گیاهان، یک پاک کننده طبیعی بدن است.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

بلوغ زودرس در دختران: علل، علائم و راه های درمان آن

کم آبی بدن کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

خون دماغ شدن در کودکان: علل و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.