آرتریت در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

آرتریت یک بیماری التهابی است که مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد. شایع ترین نوع آرتریت در کودکان آرتریت روماتوئید است. برای آشنایی بیشتر با این بیماری، علل، علائم و راه های درمان آن در کودکان، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

خراش های جزئی پوست، بازو درد و تب در کودکان شایع است، اما زمانی که تورم، سفتی یا درد بدون علت ظاهری اتفاق بیفتد، ممکن است هشداردهنده باشد. آرتریت کودکان، بیماری است که موجب التهاب مفاصل می شود. شایع ترین نوع این بیماری در کودکان، آرتریت روماتوئید است. در ادامه به معرفی این بیماری، علل، علائم و راه های درمان آن در کودکان می پردازیم.

آرتریت کودکان چیست؟

آرتریت کودکان یک اصطلاح کلی است که برای انواع آرتریت هایی که در کودکان زیر 16 سال ایجاد می شود، استفاده می شود. این بیماری خود ایمنی سینوویوم را که بافتی است که مفاصل را پوشش می دهد، هدف قرار می دهد. آرتریت کودکان می تواند هر مفصلی را در بدن تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری معمولاً روی زانوها، پاها و دست تاثیر می گذارد، اما در برخی موارد، ممکن است اندام های داخلی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. آرتریت ممکن است بیش از 100 بیماری مختلف را ایجاد کند که منجر به درد، تورم یا سفتی مفاصل می شود.

علل آرتریت در کودکان

آرتریت کودکان یک بیماری خود ایمنی است و علل دقیق بروز آن ناشناخته است. آرتریت کودکان در یک فرایند دو مرحله اتفاق می افتد. عوامل ژنتیکی که باعث ابتلا کودک به آرتریت می شوند و سپس برخی عوامل دیگر، مانند: ویروسی که ممکن است این بیماری را آغاز کند.

چه عواملی باعث افزایش خطر ابتلا به آرتریت در کودکان می شوند؟

در حالی که این عوامل هنوز مورد تحقیق هستند، اما عوامل زیر می توانند احتمال ابتلا به آرتریت را در کودکان افزایش دهند.

 • عوامل ژنتیکی: ناهنجاری در کروموزوم ها، به خصوص ژن های مربوط به کروموزوم 6، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.
 • عدم تغذیه کافی با شیر مادر: کودکانی که اصلاً یا برای مدت طولانی با شیر مادر تغذیه نشده اند به نسبت کودکانی که با شیر مادر بزرگ شده اند، احتمال ابتلا به این بیماری در آن ها افزایش می یابد.
 • عفونت ها: تحقیقات نشان داده اند که عفونت هایی مانند: استرپتوکوک و ویروس هایی نظیر پاروویروس ب 19 می توانند منجر به آرتریت کودکان شوند.
 • سیگار کشیدن در دوران بارداری: مطالعات نشان داده اند که سیگار کشیدن بیش از 10 نخ در روز در دوران بارداری می تواند به افزایش احتمال ابتلا به آرتریت کودکان در نوزادان، به خصوص دختران، منجر شود.
 • سایر عوامل: سن مادر، وضعیت زناشویی مادر، فصل تولد، نحوه زایمان، تعداد خواهران و برادران بزرگ تر، وزن تولد و سن حاملگی احتمالاً بر بروز این بیماری تاثیر دارند.

اگر کودکتان بیش از یک مورد از عوامل خطر بالا را دارا می باشد، باید عوامل و نشانه های آرتریت را در وی بررسی کنید.

علائم آرتریت در کودکان

در ادامه به علائم و نشانه های آرتریت کودکان اشاره می کنیم:

 • درد مفاصل
 • تورم یا التهاب مفاصل
 • تب
 • سفتی
 • بثورات
 • خستگی
 • تورم در گره های لنفاوی گردن و سایر نواحی
 • از دست دادن اشتها
 • التهاب چشم
 • حرکت محدود
 • دشواری در انجام فعالیت های روزانه، مانند: راه رفتن، دویدن یا بازی کردن

یکی از علائم اولیه آرتریت کودکان، لنگیدن در صبح است.

راه های درمان آرتریت در کودکان

هیچ درمان دائمی برای آرتریت وجود ندارد، اما برخی از کودکان با درمان تهاجمی اولیه به طور کامل از این بیماری بهبودی می یابند. هدف از درمان از بین بردن التهاب، کاهش درد و بهبود کیفیت کلی زندگی است.

پزشکان در کنار تغذیه مناسب، برنامه درمانی که معمولاً شامل دارو، ورزش و مراقبت از چشم و دندان می شود را توصیه می کنند. هدف اولیه درمان دارویی، کاهش التهاب و درد است. هدف بلند مدت درمان، جلوگیری از پیشرفت بیماری و نابودی مفاصل، غضروف ها و استخوان ها است. جراحی به ندرت برای درمان آرتریت کودکان استفاده می شود. با این حال ممکن است برای اصلاح اختلاف در اندازه طول پاها، صاف کردن مفاصل خم شده یا جایگزینی مفاصل آسیب دیده، مورد استفاده قرار گیرد.

داروهایی که برای درمان آرتریت کودکان مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری، کورتیکو استروئیدها و داروهای بیولوژیک.

این درمان ها علائم آرتریت را در کودکان کاهش می دهد، اما والدین نیز باید درمان را با مراقبت های مناسب در خانه تکمیل کنند. کودک باید ورزش هایی مانند: دوچرخه سواری و شنا انجام دهد تا فعال بماند و رژیم غذایی مناسب، شامل میوه ها، سبزیجات، آجیل و ماهی داشته باشد و از چربی های اشباع شده و موادی که موجب افزایش وزن می شود، پرهیز کند.

منبع: برگرفته از وب سایت junction mom

برونشیت در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

سلیاک در کودکان: علائم و راه های درمان آن

بوی بدن در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

سنگ کیسه صفرا در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.